Yandex Metrika

Türk Eğitim Sen: Kamuda 25 bin 144 boş engelli kadrosu bulunuyor

Türk Eğitim Sen İzmir 3 No'lu Şube Başkanı Adnan Sarısayın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla engelli öğretmenlerle birlikte basın toplantısı düzenledi.

Türk Eğitim Sen: Kamuda 25 bin 144 boş engelli kadrosu bulunuyor
03 Aralık 2014 Çarşamba 15:21

 Türk Eğitim Sen İzmir 3 No'lu Şube Başkanı Adnan Sarısayın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla engelli öğretmenlerle birlikte basın toplantısı düzenledi.

Engelli olarak hayatını sürdüren ve sıkıntılar yaşayan milyonlarca insan bulunduğunu belirten Sarısayın,"Ülkemizde 8 milyon dolayında engelli vatandaşımızın olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakam, ülkemizde her 100 kişiden 11'inin çeşitli nedenlerle fiziksel, zihinsel, ruhsal ya da sosyal yönden kendi kendine yetemeyecek durumda olduğunu ortaya koymaktadır. Ne yazık ki bu denli yüksek oranda engelli vatandaşımız olmasına rağmen sosyal hayatta ve çalışma alanında engelli vatandaşlarımızla aynı yoğunlukla karşılaşmıyoruz. Gerek fiziki ortamın ve yaşam alanlarımızın engelli vatandaşlarımızın rahat hareket etmeleri ve cemiyet hayatına katılabilmeleri için gerekli şartları taşımıyor olması, gerekse söz konusu vatandaşlarımızın çalışma hayatında yeterince yer edinmelerini sağlayacak özel eğitim ve istihdam imkânlarının sınırlı olması, bugün engelli vatandaşlarımızın toplumdan soyutlanmasına ve kaderleriyle başbaşa kalmalarına neden olmuştur. Ülkemizde engelliler için yapılan en önemli faaliyet, kaldırım taşlarının yalnızca görme engelli vatandaşlarımız için düzenlenmesinden öteye gidememektedir. Kaldı ki hizmet olarak adlandırılan bu uygulama dahi göstermelik olmaktan öteye gidememektedir." dedi.

'ENGELLİ İSTİHDAMI YETERSİZDİR, ENGELLİLİK ÜRETİME ENGEL DEĞİLDİR'

Devletin kamudaki istihdam oranınını arttırması gerektiğini belirten Sarısayın, "Cumhuriyetin başından 1980 yılına kadar engelliler vergiden muaf tutulmuşken bugün vergi ödemektedirler. Engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşama ve çalışma hayatına kazandırılması için çıkarılan kanunlarda belirlenen istihdam zorunluluğu, alt sınır üzerinden uygulanmaktadır. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirtilen yüzde 3 engelli çalıştırma zorunluluğu, engellilerin işe alınması için azami bir sınır teşkil etmemeli, aksine asgari bir sınır olarak uygulanmalıdır. Çalışma hayatında engelli bireyler daha fazla üretime katılmalıdır. Devlet Personel Başkanlığı (DPB)'nın 2014 Haziran ayı verilerine göre kamuda istihdam edilmesi gereken toplam engelli memur kontenjanı 59 bin 232’dir. Kamuda halen çalışan toplam engelli memur sayısı ise 34 bin 88’dir. Şu an itibariyle kamuda 25 bin 144 boş engelli kadrosu bulunmaktadır. Bir an önce boş kadrolar doldurulup üretime katkı sağlanmalıdır. DPB, kamu kurum ve kuruluşlarının engelli memur ihtiyaçlarını da güncellendi. Kurumların toplam memur sayısına paralel (yüzde 3-5) olarak engelli memur açığı, kurumlara göre değişiklik göstermektedir." şeklinde konuştu.

En fazla açık olan kurumlar ve açık sayıları:

Kurum Engelli Memur Açığı Sayısı

Milli Eğitim Bakanlığı 14,751
Diyanet İşleri Başkanlığı 2479
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu 1632
Adalet Bakanlığı 1467
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı 957
Emniyet Genel Müdürlüğü 523
Sağlık Bakanlığı 413


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.