Alexa
banner314

Türk Pilotlarını Kaçıran Lider...

Lübnan'da iki THY pilotunu kaçırma olayını üstlenen İmam Rıza'nın Ziyaretçileri örgütünün Beşar Esad'in amcası Cemil Esed tarafından 1980'lerde kurdurulduğu öğrenildi.

Türk Pilotlarını Kaçıran Lider...
banner327
 Lübnan’da iki THY pilotunun kaçırılması olayını üstlenen İmam Rıza’nın Ziyaretçileri örgütünün Beşşar Esad’ın amcası Cemil Esad tarafından kurulduğu öğrenildi. Örgütün ayrıca, Esad’ın Suriye’de 80’li yıllarda kurduğu ‘’El Murteza’’ isimli Baas yapılanmasına entegre bir örgüt olduğu ve daha önce de Türkiye aleyhine bazı istihbari çalışmalar yaptığı öğrenildi. Muhalif kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, 71 yaşında hayatını kaybeden Cemil Esad hayatını kaybettiği 2004 yılına kadar Türkiye ile yakından ilgilendi ve 1980’lerde kurduğu “El Murteza” isimli teşkilat 1983 yılında feshedilince Cemil Esad Acilciler örgütüne yaklaşıp ciddi destek verdi. İmam Rıza’nın Ziyaretçileri ise El Murteza iç içe ve aynı odak doğrultusunda hareket etti.
80’li yıllarda kurduruldu

Suriye İstihbarat Birimi El Muhaberat desteğiyle ilerleyen Cemil Esad, İmam Rıza’nın Ziyaretçileri örgütüyle Hizbullah’la birlikte çalışarak İran’ın desteğini sağladı. Gelişen ilişkiyle İran, 80’li yıllarda Suriye’de yayılmacı politikasını Cemil Esad üzerinden sürdürdü. Bu arada Türk pilot Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca’nın kurtarılmasının an meselesi olduğu ifade edildi.

MİT ÖSO ile irtibata geçti

Kaçırılan iki pilotun kurtarılması için Dışişleri Bakanlığı ile ortak diplomatik ilişki yürüten MİT, İran Hizbullahı ve Özgür Suriye Ordusu’na bağlı bazı tugaylarla ve üst düzey isimlerle irtibata geçti. MİT yetkilileri elde ettikleri istihbaratlar doğrultusunda, Ortadoğu’daki tüm Türk büyükelçilik ve konsolosluklarını da dikkatli olmaları için uyardı.
Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2013, 02:33
YORUM EKLE

banner307

banner325