Yandex Metrika

Türkiye’de Kim Kimin Nesi Oluyor?

Her şey P. A. Andrews’in 1989’da Türkiye’deki Etnik Gruplar isimli eseri yazmasıyla başladı. Özgeçmişinde mimar olduğu belirtilen Andrews, pek çoğu sosyoloji öğrencileri tarafından hazırlanan mezuniyet tezlerine dayanarak Türkiye’nin etnik yapısını ortaya koyma iddiasındaydı.

Türkiye’de Kim Kimin Nesi Oluyor?
02 Ağustos 2013 Cuma 17:43

 Her şey P. A. Andrews’in 1989’da Türkiye’deki Etnik Gruplarisimli eseri yazmasıyla başladı. Özgeçmişinde mimar olduğu belirtilen Andrews, pek çoğu sosyoloji öğrencileri tarafından hazırlanan mezuniyet tezlerine dayanarak Türkiye’nin etnik yapısını ortaya koyma iddiasındaydı. Dışarıdan bir gözle Türkiye’de yaşayanları tasnif etmeye çalışan bu araştırmacı, eserinde 47 ayrı etnik grup oluşturmuştu. Türkmenlerle Yörükler, Azerilerle Türkler, Balkarlarla Karaçaylar gibi Türk topluluklarını ayrı etnik gruplar gösteren Andrews, ülkedeki sayıları onlarla ifade edilebilecek toplulukları da birer grup haline getirmişti. Bu tasnif sosyal bilimlere ait derinlikten yoksundu. Bir bitki ya da böcek sınıflandırması yapmakla Andrews’in tasnifi arasında pek bir fark yoktu.  Türklerden ayrı gördüğü toplulukların bu ülkede bulunma sebeplerini sorgulamayan yazar, Türkiye’de yaşayanları derinliği olmayan bir zaman diliminde, çeşitli zorunluluklardan bir araya gelen bir insan topluluğuymuş gibi algılama ısrarcılığındadır. Andrews’in eserini okuyanlar, dünyanın her yerinden yeni keşfedilen Amerika ve Avustralya kıtalarına giden ya da işgücü ihtiyacını karşılamak maksadıyla çeşitli ülkelerden Almanya’ya gelen insanlarla Türkiye’dekiler arasında çok fazla bir fark göremez. Toplumsal dinamikler açısından böylesine sığ bir satıh üzerinde hazırlanan eser, bu ülkede yaşayanları sıradan bir insan topluluğu olmaktan çıkaran değerleri ortaya koyamamıştır. Haliyle kitabın başlığındaki iddia ile içindeki bilgilerin boşluğu karşısında şaşkınlığın ötesine geçerek bu görüşlerin dayandığı ilmî temelleri sorgulayanlar, DEVAMIİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.