Alexa

Türkiye’den acil yardım bekleniyor

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Hamas’ın esir aldığı askerin serbest bırakılması için Türkiye’den acil yardım istedi.

Türkiye’den acil yardım bekleniyor

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Gazze Şeridi'nin güvenliğini kontrolünde bulunduran Hamas'ın kaçırdığı İsrailli askeri "hemen ve koşulsuz" olarak serbest bırakması için Türkiye'den acil yardım istedi.

Kerry, Hamas üzerinde etkisi bulunduğunu belirttiği Türkiye ve Katar'a seslenerek, İsrailli askerin serbest bırakılması konusundaki mesajını, Hamas'a iletmeleri  çağrısında bulundu. Kerry, "Kaçırılan İsrail askeri için Türkiye ve Katar devreye girmeli" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Gazze'de iki İsrailli askerin ölümüne ve birinin kaçırılmasına neden olan saldırıyı, taraflar  arasında varılan 72 saatlik ateşkesin "çirkin bir ihlali" olarak nitelendirdi.

Kerry, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, iki İsrailli askerin ölümüne  ve diğerinin kaçırılmasına neden olan bugünkü saldırıyı en güçlü şekilde kınıyor.  Bu, birkaç gündür görüşmeleri yapılan ateşkesin ve ABD ile Birleşmiş Milletler'e (BM) verilen güvencenin çirkin bir ihlalidir" dedi.

Gazze'de insani yardım amaçlı 72 saatlik ateşkes, BM, ABD ve  Türkiye, Mısır ve Katar'ın da aralarında bulunduğu ülkelerin ortak çabalarıyla ilan edilmişti.  Ancak ateşkesin başlamasından 2 saat sonra İsrail ordusu, Refah kentinin doğusuna topçu  saldırısı düzenledi. İsrail, bu saldırısıyla, ateşkes kurallarını ihlal  etmiş oldu.

İsrail Ordusu Hamas'ın bir İsrail askerini kaçırdığını açıklamıştı. Askerin adının Adir Goldren olduğu öğrenilirken Goldren'in üst düzey bir subay olduğu ifade edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2014, 02:39
YORUM EKLE

banner307

banner313