Yandex Metrika

TUSİAD: Partiler belirgin bir iradeye sahip

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği' (TÜSİAD) başkanı Cansen Başaran Symes açıklama yaparak partilerin yeni bir hükümetin süratle kurulması yönünde belirgin bir iradeye sahip olduğunu söyledi.

TUSİAD: Partiler belirgin bir iradeye sahip
17 Haziran 2015 Çarşamba 21:40

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği' (TÜSİAD) başkanı Cansen Başaran Symes açıklama yaparak partilerin yeni bir hükümetin süratle kurulması yönünde belirgin bir iradeye sahip olduğunu söyledi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nden (TÜSİAD) Ankara'da siyasi parti liderlerine yönelik ziyaretler ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada derneğin yönetim kurulu başkanı Cansen Başaran Symes, Memnuniyetle gözlemledik ki, tüm partilerimiz, yüksek bir sorumluluk anlayışıyla, yeni bir hükümetin süratle kurulması yönünde belirgin bir iradeye sahipler.” dedi.

TÜSİAD heyeti, 16-17 Haziran 2015 tarihlerinde Ankara’da siyasi parti liderlerine gerçekleştirdikleri ziyaretleri değerlendirdi. Seçimleri yüksek bir katılım oranı ile geride bıraktıklarını ve seçmen iradesinin yaklaşık yüzde 95’inin yeni parlamentoda temsil edilecek olmasının ülke için önemli bir demokratik kazanım olduğunu belirten Başkan Cansen Başaran Symes, "Bildiğiniz üzere seçmen iradesi, siyasi partilere tek başına hükümet kuracak çoğunluğu vermedi. Uzlaşma arayışlarının ısrarla sürdürülmesini ve bir hükümet kurma yönündeki çalışmaların mümkün olan en kısa zamanda sonuçlanmasını bekliyoruz. TÜSİAD Yönetim Kurulu olarak bir koalisyon tercihi veya önerisi için Ankara’da değiliz. Biz, uzlaşmayı teşvik etmeyi ve hükümet programına, katılımcılık bağlamında iş dünyası önceliklerini ve beklentilerini yansıtmayı amaçlıyoruz. Memnuniyetle gözlemledik ki, tüm partilerimiz, yüksek bir sorumluluk anlayışıyla, yeni bir hükümetin süratle kurulması yönünde belirgin bir iradeye sahipler.” ifadelerini kullandı.


“YARGININ BAĞIMSIZLIK VE TARAFSIZLIK İLKELERİ BAKIMINDAN GÜÇLENDİRİLMESİ VE HUKUK DEVLETİNİN TAM OLARAK TESİS EDİLMESİ”

İş dünyası olarak, kurulacak hükümetin demokratik, ekonomik ve sosyal açıdan gelişmişlik düzeyini ilerletecek adımları atmasını beklediklerini söyleyen Symes, TÜSİAD olarak yeni hükümetten öncelikli beklentilerinin ise şu şekilde sıraladı:

”Demokratik standartlar ve kamu yönetimi’ kapsamında; Yargının bağımsızlık ve tarafsızlık ilkeleri bakımından güçlendirilmesi ve hukuk devletinin tam olarak tesis edilmesi, Temel hak ve özgürlüklerde (basın, ifade, internet, toplantı ve gösteri yürüyüşleri, kolektif ve kültürel haklar) ilerleme kaydedilmesi, % 10’luk barajla temsilde adaleti engelleyen seçim sisteminin ve siyasi partiler kanununun değiştirilmesi, Siyasette ve kamu yönetiminde etik ve şeffaflığın geliştirilmesi, Çözüm sürecinin, şiddetin geri dönülemez şekilde sona erdirilmesini sağlayacak kararlı adımlarla devam ettirilmesi ve bu süreç boyunca toplumsal hassasiyetleri de gözeterek kamuoyunun şeffaf ve zamanlı bilgilendirilmesi, Denetleyici ve düzenleyici kurumların özerkliğinin tam anlamıyla sağlanması. ‘Kalkınma’ başlıklarında öncelikli olarak; Eğitimde niteliğin yükseltilmesi, Genç işsizliği ile mücadelede eğitim yoluyla vasıf uyumu sağlanması ve girişimciliğin özendirilmesi, Özellikle çok düşük olan kadın istihdamının artırılması, Bölgeler arası iş ve yatırım olanaklarının geliştirilmesi yoluyla gelişmişlik farklarının azaltılması, ‘Sürdürülebilir Büyüme, Rekabet ve Yatırım Ortamı’ açısından; Kayıtdışı ekonomi ile mücadele ve vergi politikalarında saydamlık ve etkinliğin sağlanması, Yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik çalışmaların hızlandırılması, Orta ve yüksek teknolojiyi, inovasyonu ve verimliliği esas alan bütüncül bir sanayi stratejisinin uygulamaya konması, Bilgi ekonomisine dönüşümün hızlandırılması, Enerji ve ulaştırma sektörlerinde yapısal reformların devam ettirilmesi, İklim değişikliğiyle mücadelede öngörülebilirliğin sağlanmasına yönelik düzenlemelerin ve finansal desteklerin uygulamaya konması."

"AB ÜYELİK SÜRECİ TÜSİAD'IN ÖNCELİĞİ OLMAYI SÜRDÜRÜYOR"

Başaran Symes, yukarıdaki tüm alanları yatay kesen nitelikte bir konu olarak, AB üyelik sürecinin TÜSİAD’ın önceliği olmayı sürdürdüğüne vurgu yaparak, "Avrupa Birliği üyeliği yönündeki reformlara ve halihazırda bloke olan başlıkların açılmasına yeni dönemde öncelik verilmesini önemsiyoruz. AB ile Gümrük Birliği’nin TTYO’ya (Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması) eklemlenebilmemizi sağlayacak şekilde, tam üyelik perspektifi gözetilerek, derinleştirilmesi ve Kıbrıs sorununda müzakere sürecinin desteklenmesi yönünde adımların atılması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.