Alexa
banner314

Tutuklu Vekillere Tahliye...

Anayasa Uzlaşma Komisyonu, tutuklu milletvekillerinin tahliyesine imkan tanıyacak düzenlemeyi kabul etti.

Tutuklu Vekillere Tahliye...

 TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, cezaevindeki 8 tutuklu milletvekilinin tahliyesini sağlayacak düzenlemede uzlaştı. Aynı zamanda milletvekillerinin Meclis kararı olmadan tutuklanmasını önleyecek madde de kabul edildi.

Yasama Sorumsuzluğu ve Dokunulmazlığı başlıklı maddeye göre seçimden önce veya sonra suç işlediği ileri sürülen milletvekili Meclis'in gizli oyla vereceği izin kararı olmadıkça yakalanamayacak, gözaltına alınamayacak, sorgulanamayacak ve tutuklanamayacak. Bugün gazetesinden Çetin Çiftçi'nin haberine göre; AK Parti ve BDP, milletvekili yargılanmalarının da Meclis'in iznine tabi olmasını talepetti. CHP ise milletvekillerinin yasama işlevini aksatmayacak biçimde tutuksuz olarak yargılanmasını istedi.

MHP KABUL ETMEDİ

MHP de Ağır Ceza Mahkemeleri'nin yetki alanına giren suçlar ve terördosyalarının dokunulmazlık kapsamı dışında olmasını istedi. BDP bunlara ilave olarak cinsel istismar, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve zimmet gibi suçlar için de Meclis iznine gerek duyulmamasını önerdi.

MHP ve CHP suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili hakkındaki soruşturmanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı; kovuşturmanın ise Yargıtay tarafından yapılmasını istedi. AK Parti ve BDP ise vekillerin genel hükümlere tabi olarak yargılanmasını talep etti.

KASTEN ÖLDÜRME HARİÇ TUTULDU

Mevcut anayasa, seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıylaAnayasa'nın 14.maddesindeki durumlar (devletin bölünmez bütünlüğünübozmayı ve cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler ile ağırcezayı gerektiren suçüstü hali) dokunulmazlık kapsamı dışında tutuyor.

TUTUKLU VEKİLLER SERBEST KALACAK

Komisyonda kabul edilen maddenin Anayasa'ya girmesi halinde mevcut tutuklu vekillerin serbest kalması gündeme gelecek. Ayrıca kasten birini öldürürken suçüstü yakalanmayan hiçbir milletvekiline Meclis kararı olmadan hiçbir şekilde dokunulamayacak.

Komisyonda kabul edilen bir başka düzenlemeye göre Anayasa'ya"Milletvekilleri Meclis çalışmaları ile ilgili oy, söz ve düşüncelerinden dolayı sorumlu tutulamaz" hükmü konulacak. Bu hüküm milletvekillerinin Meclis içinde veya dışındaki sözlerini dokunulmazlık kapsamına alacak.

MHP kürsü dokunulmazlığı eliyle cezai sorumsuzluk alanının genişletildiğini belirterek bu düzenlemeye karşı çıktı. 4 partinin uzlaştığı metne göre dokunulmazlığın kaldırılması fezlekeleri 90 gün içinde Meclis tarafından karara bağlanmamışsa reddedilmiş sayılacak. Meclis'te bekleyen 900 civarındaki fezleke düşecek.

CHP'Lİ TÜRMEN'DEN TUTUKSUZ YARGILAMA FORMÜLÜ

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun CHP'li Üyesi Rıza Türmen, komisyonun büyük oranda uzlaştığı düzenlemeye göre Anayasa'nın yapılması durumunda mevcut tutuklu vekillerin tutuksuz yargılanmalarının söz konusu olabileceğini söyledi.

Düzenlemede partilerin vekillerin Meclis'in izni olmadan tutuklanamamasınoktasında görüş birliği bulunduğunu aktaran Türmen, ancak yargılanmadaMeclis'in izni olsun mu olmasın mı noktasında görüş ayrılıkları bulunduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2013, 14:16
YORUM EKLE

banner313