Alexa
banner314

Vekillerin Kıyak Yasasına Sosyal Medyadan Tepki Yağıyor...

Vekiller kıyak yasasını jet hızıyla geçirmeye çalışıyor. AK Parti, CHP, MHP ve BDP bugün Meclis'te o yasa teklifini görüşüyor. Bakın yasa ne kıyaklar getirecek.

Vekillerin Kıyak Yasasına Sosyal Medyadan Tepki Yağıyor...
banner327
 

Yasa  teklifi, bir kez seçilen milletvekilinin, TBMM üyeliğinin tüm haklarından ölünceye kadar faydalanmasını öngörüyor.

Teklif yasalaştığında;

- Milletvekillerinin "temsil niteliği bulunan programları için yapmış oldukları giderler" TBMM bütçesinden karşılanacak.

- Vekil araçlarına, ambulans, itfaiye ve takipteki polis araçları gibi geçiş üstünlüğü tanınacak. Sadece görev sırasında kırmızı pasaport kullanan milletvekilleri ve aileleri, teklifle ömür boyu bu haktan yararlanabilecek.

- Ayrıca, vekiller halen uygulandığı gibi silah ruhsatı alabilecek. Bu ruhsatlarda süre kaydı aranmayacak. Belgeler için vergi ve harç da alınmayacak.

Milletvekillerinin temsil niteliği bulunan programlar için yapmış oldukları giderler, TBMM bütçesinden karşılanacak. Bunun uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Başkanlık Divanı tarafından belirlenecek.

- 3 aylık peşin maaş uygulaması sürecek. Ancak ölüm, cumhurbaşkanı seçilme ve genel seçimler halinde önceden verilen üç aylık ödenek ve yolluklar geri alınmayacak.

- Milletvekillerinin alacağı para aylık 25 bin TL’ye çıkacak. Toplamda 3 ayda bir 75 bin TL alacaklar.

Başkent protokolü listesinde, vekiller bundan sonra kuvvet komutanlarının altında, orgeneral ve oramirallerin üzerinde alacaklar. Mevcut düzenlemeye göre, orgeneral, oramiraller, YÖK Başkanı, TBMM Başkanvekilleri, vekillerin üzerinde yer alıyorlar. Şu anda milletvekilleri protokol listesinde 23. sırada bulunuyor. Yeni yasa teklifiyle protokolde 14. sıraya yükselecekler.

Milletvekillerine ömür boyu kırmızı pasaport verilecek. Şu anki düzenlemede milletvekillerini kaybeden ve emekli olan kişiler, yeşil pasaport alıyor.

TRAFİKTE GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ

-Milletvekillerinin resmi ziyaret ve programlarında kullandıkları araçlara, geçiş üstünlüğü bulunan araçlar ve sürücüler kapsamına alınıyor. Öncelik sırasına ilişkin olarak bu kapsamda değerlendirilecek.

-TBMM Başkanlığı’nca milletvekillerine, üyeliği sona erenlere ve dışarıdan atanan bakanlara verilen kimlik belgesi, tüm resmi ve özel kuruluşlar tarafından kabul edilecek resmi kimlik hükmünde olacak.

DÜZENLEME CUMHURBAŞKANLIĞI’NI DA KAPSIYOR

-Milletvekillerine şu anda ölüm ve genel seçimlerin yenilenmesi halinde verilen ve geri alınmayan üç aylık ödenek ve yoluklara ilişkin düzenleme, Cumhurbaşkanlığı seçimini de kapsayacak. Buna göre, bir vekilin Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, önceden aldığı üç aylık ödenek ve yolluğu da geri alınmayacak.

- TBMM Başkanlığınca milletvekillerine, üyeliği sona erenlere ve dışarıdan atanan bakanlara verilen kimlik belgesi, tüm resmî ve özel kuruluşlar tarafından kabul edilecek resmi kimlik hükmünde olacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2013, 16:00
YORUM EKLE

banner307

banner325