Alexa
banner322

Veliaht için 98 VIP Mercedes

Halkın eğilimlerine önem vermesi ve reformçu kimliği ile tanınan Arabistan Krallığı Veliahtı Prens Salman Bin Abdulaziz Al-Saud, ilk yurtdışı gezisini Türkiye'ye yaptı.

Veliaht için 98 VIP Mercedes
 Halkın eğilimlerine önem vermesi ve reformçu kimliği ile tanınan Arabistan Krallığı Veliahtı Prens Salman Bin Abdulaziz Al-Saud, ilk yurtdışı gezisini Türkiye'ye yaptı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Veliaht Prens için "devlet başkanı" seviyesinde protokol uygulandı. Kralın uçağı ile Ankara'ya gelen Veliaht Prens'in heyet üyeleri için 98 adet VIP Mercedes marka araç kiralandı. Gül'ün limuzin tipi Mercedes makam aracını tahsis ettiği Salman'ın konvoyunda, 100'ün üzerinde araç yer aldı.

Krallık uçağıyla geldi

Suudi Arabistan Krallığı Veliahtı Prens Başbakan Birinci Yardımcısı ve Savunma Bakanı Altesleri Prens Salman Bin Abdulaziz Al-Saud'u, Gül'ün resmi davetlisi olarak iki günlük resmi gezisi çerçevesinde, bugün Ankara'ya geldi. Salman, veliaht olduktan sonra ilk resmi gezisini Türkiye'ye yaptı. Reformcu kimliği ile bilinen Veliaht Prens Selman için "devlet başkanı" seviyesinde protokol daraltılmış şekilde uygulandı. Salman, Suudi Arabistan Krallığı'nın özel uçağı ve 120 kişiden oluşan heyet ile saat 12.30 sıralarında Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi. Özel uçakta Arapça ve İngilizce "Allah sizi korusun" yazısı dikkat çekti. Veliaht Prensi, havalimanında Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ karşıladı.

Konvoyda 100'ün üzerinde araç vardı

Veliaht Prens'e, Cumhurbaşkanlığının limuzin tipi Mercedes marka makam aracı tahsis edildi. Veliaht Prens'in, heyet üyeleri için de, özel firmalardan 98 adet VIP tipi Mercedes marka makam aracı kiralandı. Veilaht Prens'in Esenboğa Havalimanı'ndan Ankara'ya hereketi sırasında oluşan konvoyda, 100'ün üzerinde araç yer aldı.

Gül'ün yaveri refakat etti

Veilaht Prens'in makam aracının ön bölümünde, Gül'ün kara yaveri oturdu. Böylece Selman'ın Ankara ziyaretinde kendisine Gül'ün yaveri refakat etti. Veilaht'ın Köşk ziyareti sırasındaki koruma heyetinde; 1 tümgeneral, 8 albay ve iki yarbay bulundu. Ayrıca Veilaht Prens'in 4 sağlık görevlisi de heyet içinde yer aldı.

Şeref Kapısı'nda karşıladı

Gül, Veliaht Prens Salman'ı, Çankaya Köşkü'nen Şeref Kapısı'nda karşıladı. Prens Salman'a, Köşk ziyaretinde, Suudi Arabistan'dan 5 bakan da eşlik etti. Gül ile Salman'ın görüşmelerinin ardından anlaşma imza töreni düzenlendi. Gül, törenin ardından Prens Salman onuruna Çankaya Köşkü'nde öğlen yemeği verdi.

Suriye konuşuldu

Çankaya Köşkü'nde yapılan görüşmelerde, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ikili siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel ilişkilerin ele alındı. Görüşmede; başta Suriye olmak üzere Ortadoğu'daki gelişmeler de değerlendirildi.

Kral Abdullah iki kez gelmişti

Gül, Kral Abdullah'ın 2006 ile 2007 yıllarında Türkiye'ye yaptığı ziyaretleri iadeten, 3-6 Şubat 2009 tarihlerinde Suudi Arabistan Krallığı’na resmi ziyarette bulunmuştu. Gül, 14-16 Ağustos 2012 tarihlerinde düzenlenen 4. Olağanüstü İslam Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği Suudi Arabistan'da Kral Abdullah ile görüşmüştü.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2013, 02:49
YORUM EKLE

banner313