Yandex Metrika

yargı paketi görüşülüyor...

Adalet Bakanı Bozdağ, "Çocuk ve kadınlara yönelik suçlara öngörülen cezaların artırılmasıyla kadın ve çocukların cinsel şiddete karşı daha korunaklı hale getirilmesi amaçlanıyor" dedi.

yargı paketi görüşülüyor...
27 Mayıs 2014 Salı 17:26

yargı paketi komisyonda

Adalet Bakanı Bozdağ, "Çocuk ve kadınlara yönelik suçlara öngörülen cezaların artırılmasıyla kadın ve çocukların cinsel şiddete karşı daha korunaklı hale getirilmesi amaçlanıyor" dedi.

TBMM (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, çocuk ve kadınlara yönelik suçlara öngörülen cezaların artırılmasıyla gerek toplumda "suç işleyenin cezasız kaldığı" düşüncesinin ortadan kaldırılmasının gerekse kadın ve çocukların cinsel şiddete karşı daha korunaklı hale getirilmesinin amaçlandığını belirtti.

Meclis'e 73 madde olarak sevk edilen, ancak alt komisyondaki eklemelerle 99 maddeye çıkan Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın görüşülmesine TBMM Adalet Komisyonu'nda başlandı. 

Tasarı hakkında bilgi veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu, İdari Yargılama Usulü Kanunu, Yargıtay Kanunu, HSYK Kanunu ve infaza ilişkin kanunda değişiklikler içerdiğini söyledi. 

Bir suça verilecek cezanın miktarının, ülkenin sosyal ve kültürel yapısı, ahlaki değerleri, ekonomik ve sosyal gereksinimi dikkate alınarak parlamento tarafından belirlendiğini ifade eden Bozdağ, son dönemde çocuklara karşı işlenen suçların cezasının az olduğu ve daha ağır tedbirler uygulanması gerektiği yönünde çeşitli platformlarda görüşler dile getirildiğini anımsattı. Tasarıyla cinsel dokunulmazlığa karşı suçların yeniden düzenlendiğini ve cezaların artırıldığını dile getiren Bozdağ, "Gerek toplumda 'suçu işleyenlerin cezasız kaldığı' düşüncesinin ortadan kaldırılması gerek kadın ve çocukların cinsel şiddete karşı daha korunaklı hale getirilmesi amaçlanıyor" diye konuştu.

Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullananlar hakkındaki denetimli serbestlik tedbirlerinin daha etkili hale getirildiğini anlatan Bozdağ, kenevir ekme suçunun cezasında önemli artışa gidildiğini kaydetti.

Bozdağ, tasarıyla sulh ceza ile asliye ceza mahkemesi ayrımının kaldırıldığını, kurulacak sulh ceza hakimliklerinin koruma tedbirleri ve infazlar hakkında karar vereceğini, böylece tutuklama, el koyma, arama konularında uzmanlaşma sağlanacağını belirtti. 

İdari yargıda istinaf mahkemeleri kurulacağını ve Danıştay'ın içtihat üretme rolünü yerine getirebileceğini anlatan Bozdağ, Yargıtay'da hukuk ve ceza dairelerinin daha esnek belirlenmesi amacıyla, kaç ceza, kaç hukuk dairesi olacağının belirlenmesinde Yargıtay Genel Kurulu'nun yetkili kılındığını söyledi. 

Bozdağ, Yargıtay Birinci Başkanı, başkanvekili, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ve başsavcıvekilliği için kıdem süresinin artırıldığını, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı seçiminde üyelerin 5 aday için değil, tek oy vermesinin öngörüldüğünü kaydetti. 

-Eminağaoğlu'nun talebi

Toplantının başında salona giren Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, dilekçe vererek talepte bulunacağını söyledi. 

Komisyon toplantısına başkanlık eden AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Eminağaoğlu'na, toplantıya davetli olmadığını ve salonu terk etmesini söyledi. Eminağaoğlu, dilekçesini komisyona bırakarak talebinin oylanmasını istedi ve salondan ayrıldı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AYŞE - 4 yıl önce
allah rizasi i̇çi̇n adalet i̇çi̇n i̇nsanlara ve ai̇leleri̇ne bi̇ şans veri̇n..5 yil alyti cezalara af veri̇n..i̇yi̇ haberler veri̇n mi̇lyonlari sevi̇ndi̇ri̇n
Avatar
Ümit - 4 yıl önce
denetimli serbestlik genişletilmeli ve cezası artan suçların dışındakilere infaz indirimi getirilmeli, büyük bir beklenti var ve ümitler tükenmesin. peki şimdi yapılmayacakta ne zaman yapılacak. hagb 3 yıl, denetimli serbestlik 2 yıl, ve kamu davalarında ceza yatarı 3/5 olursa cezaevleri rahatlayacak. anneler çocuklarıyla babalarını uzun süre bekleyip allah muhafaza zor şeyleri yaşamayacaktır. iyileştirme ve topluma kazandırma devletin görevidir. devlet bazı suçlar haricindekileri görmeli ve şans tanımalıdır, yoksa bazı aileler yıkılabilir ve bu toplumsal çöküntüye yol açabilir.devlet eliyle insanlar zorda kalmamalı çocuklar ve kadınlar perişan edilmemelidir. güç ve iktidar halka yardımcı olmalıdır. güçlü ve zengine bir şey olmaz zaten. bağışlayan allahın kulları zor durumda olanları görmeli gerekli adımları atmalıdır.
Avatar
razıye sıgınak - 4 yıl önce
recep tayyıp erdogan sızı cok sevıyorum allah rızası ıcın 5 yıl altı cezalara af verın coluk cocugumuz var perısan olmayalım