Alexa

Yezidiler Türkiye'ye sığınıyor

Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar bölgesinden IŞİD'in saldırıları nedeniyle kaçan Yezidilerin, Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye geçişi sürüyor.

 Yezidiler Türkiye'ye sığınıyor
 Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar bölgesinden IŞİD'in saldırıları nedeniyle kaçan Yezidilerin, Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye geçişi sürüyor.

Sincar ilçesi ve çevresindeki nahiye ve köylerden kendi imkanlarıyla kaçarak Silopi'ye gelen Yezidilerden bir bölümü ilçeye 3 kilometre uzaklıktaki konutlara yerleştirilirken bazıları ise otobüslerle akrabalarının yaşadığı şehirlere hareket ediyor.

Silopi'deki taksi şoförleri, Zaho kentinde toplanan Yezidilerin ücretsiz olarak Habur Sınır Kapısı üzerinden Silopi otogarına ulaşımlarını sağlıyor. 

Türkiye'ye bebeğiyle gelen Kavin Hose, AA muhabirine gözyaşları içinde Kürtçe yaptığı açıklamada, köylerinden kaçarak Türkiye'ye sığındıklarını söyledi.

"Kocamın nerede olduğunu bilmiyorum. Pasaportu olmadığı için gelemeyen çok sayıda kişi var" diyen Hose, kaçmak isteyenlere destek verilmesini istediklerini belirtti.

Serek Hüseyin ise IŞİD'den korktukları için köylerini terk edip Türkiye'ye kaçtıklarını söyledi.

"Orada çatışmalar sürüyor. Çok sayıda kişi pasaportu olmadığı için kaçamıyor. Türkiye’de gidebileceğimiz hiçbir yer yok. Sağolsunlar Silopi'de yetkililer bizi boş konutlara yerleştirecek" ifadesini kullanan Hüseyin, kendilerine destek verenlere teşekkür etti.

Silopi'de Yezidiler için tahsis edilen konutlara yerleşen Yezidilerden Bekir Salih, dün geceden itibaren eve yerleştiklerini, her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını kaydetti.

Salih, Silopili vatandaşların kendilerine çok yardımda bulunduğu anlatarak, geride kalanlara da destek sunulmasını beklediklerini dile getirdi.

- Müstakil konutlara yerleştirildiler

Yezidi aileleri ziyaret eden Silopi Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Selim Taşkın, ilçelerine misafir olan Yezidilerle Türkiye'ye giriş yaptıkları andan itibaren ilgilendiklerini, ilçedeki boş konutlara yerleşmeleri konusunda yetkililere öneride bulunduklarını belirtti.

Yezidilerin yerleştiği konut sahiplerinden Haşim Ayaz, müstakil konutların 1995'te terör olayları nedeniyle mağduriyet yaşayan Ballıkaya köyü sakinleri için yapıldığını ancak şu anda kullanılmadığını söyledi.

Konutların Yezidiler tarafından kullanılması konusunda kendilerine teklif sunulduğunda seve seve kabul ettiklerini dile getiren Ayaz, Silopi halkı olarak Yezidilere her türlü yardıma hazır olduklarını söyledi.

Yezidilere destek sunan Silopili vatandaşlardan Nimet Atilla, ilçedeki vatandaşların Yezidilere her türlü kolaylığı sağladığını ayrıca Silopi Kaymakamlığının ve belediyenin tüm imkanları Yezidiler için seferber ettiğini kaydetti.

Ömer Ökten de zor şartlarda ülkelerini terk etmek zorunda kalan Yezidilere halkın gerekli yardımı yaptığını anlattı.
Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2014, 16:11
YORUM EKLE

banner307

banner313