Yandex Metrika

APO’YU İDAMDAN KİM KURTARDI?

Yıllarca tartışılan bir konu: ÖCALAN' IN İDAM meselesi. Özellikle bu konuda MHP'ye yüklenenler bu maddeleri de dikkatlice okusunlar.

APO’YU İDAMDAN KİM KURTARDI?
21 Kasım 2013 Perşembe 12:13

Yıllarca tartışılan bir konu: ÖCALAN' IN İDAM meselesi. Özellikle bu konuda MHP'ye yüklenenler bu maddeleri de dikkatlice okusunlar.
1) Refah-Yol Hükümeti, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 11. Protokolonü imzaladı(1997):
Protokol Türkiye’ de “ölüm cezasının kaldırılmasını, mevcut idam kararlarının infaz edilmemesini“ kabul ediyordu. Altında Abdullah Gül ve Abdullatif Şener'in de imzası vardı..
 
2) 25 Kasım 1999'da Apo'nun idam cezasına çarptırıldığı hususu hukuken kesinleşti. Öcalan AİHM' ne başvurdu. Öcalan'a bu hakkı veren 11. nolu protokolün imzalanmış olmasıydı. AİHM 30 Kasım 1999'da İhtiyati tedbir kararı aldı. Yargılama bitinceye kadar infazın ertelenmesi Türkiye’ye AİHM tarafından resmen bildirildi. 12 Ocak 2000 tarihli koalisyon ortakları genel başkanlarının toplantısında Bülent Ecevit, Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz imzalı bir karar metni ortaya çıktı. Buna göre; AİHM’nin yargılama süreci bitinceye kadar dosyanın bekletilmesi, süreç tamamlanınca dosyanın derhal TBMM’ye gönderilmesi ancak bu bekletme kararının terör örgütü ve yandaşlarınca Türkiye aleyhine kullanılması halinde; dosyanın derhal TBMM’ye gönderilip, infaz kararının alınması yönünde karar alındı.
 
3) 3 Ekim 2001 de; Anayasa’nın 38. maddesi değiştirildi ve madde, “Savaş, yakın savaş ve terör suçları halleri dışında ölüm cezası verilemez” şeklinde oy çokluğu ile kabul edildi. Böylece APO'nun idam cezasından kurtulmasının önüne geçildi...
 
4) Anayasa değişikliğinin ardından uyum yasalarının çıkarılması gerekiyordu. 3.8.2002 de TBMM’i idamın kaldırılmasını görüştü… Oylama açık yapıldı... Oy çokluğu ile yasa kabul edildi.. 4771 sayılı kanun ile “ terör, savaş, yakın savaş suçları hariç” idam cezası kaldırıldı.. 117 MHP milletvekili idamın kaldırılmaması yönünde oy kullandı 
 
TBMM tutanaklarına göre:
 
AKP grubu adına Bülent Arınç: "ölüm cezasının kaldırılması konusu geldiğimiz noktada, bir zaruret ifade etmektedir."
AKP Grubu adına Mehmet Ali Şahin: "Ölüm cezasının kaldırılmasını parti olarak. Grup olarak biz de istiyoruz." (1 Ağustos 2002)
AKP Grubu adına dengir Mir Mehmet Fırat: "Asamadınız; bundan sonra da asamayacaksınız" (2 Ağustos 2002)
Yasanın kabulünden sonra:
Tayyip Erdoğan " Bu büyük bir başarıdır. Ben burada özellikle TBMM'yi alkışlıyorum, tebrik ediyorum" dedi (Hürriyet 3.8.2002).
 
5) 2002 yılında AKP iktidara geldi. 15 ocak 2003 de AİHS Ek 6.nolu protokol imzalandı. 26 haziran 2003 de “idam cezasının tamamen kaldırılmasını” düzenleyen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin Ek 6. nolu protokolün onaylanmasına ilişkin kanun kabul edildi.
 
6) 9 0cak 2004 Türkiye AİHS 13. nolu protokolü imzaladı. Protokolün onaylanmasına dair kanun 7 ekim 2005 de çıkarıldı. Protokol, ölüm cezasının savaş ve yakın savaş tehlikesi zamanları da dahil olmak üzere her durumda kaldırılmasını öngörüyordu
 
7) 7 mayıs 2004 de AKP, 4771 sayılı kanundaki “terör, savaş ve yakın savaş suçları hariç” cümlesini de çıkararak İDAMIN TAMAMEN KALDIRILMASINI , Anayasadan çıkarılmasını (mini anayasa değişikliği paketi) sağladı…
 
8) 14 Temmuz 2004, Anaysa değişikliği paketine göre Kanunlardaki idam maddeleri kaldırılarak düzenleme yapıldı.
 
Sayın Başbakan konuşmalarında bu hususu gündeme getirdiğinde, lütfen yukarıdaki gerçekleri hatırlayın.. Eminim onun yerine sizin yüzünüz kızaracaktır.. şalarına "bostan korkuluğu muydun" diye sataşıyor da..
 
Celal Tuncer


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.