Alexa

Gezi Parki'nda Rekor Ceza

Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın da bulunduğu 2'si tutuklu 6'sı firari 16 şüpheli hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi. 

Gezi Parki'nda Rekor Ceza

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 657 sayfalık iddianamede, Osman Kavala, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Mücella Yapıcı ve Can Dündar'ın da bulunduğu 16 şüpheli, 746 kişi de müşteki olarak yer aldı. 

Şüphelilerin "Gezi olayları" olarak anılan ancak bir kalkışma girişimi olan hususlarla ilgili 2011'den itibaren yönlendirme yaptıklarınadeğinilerek, Şüphelilerin 2013'te meydana gelen olayların ve eylemlerin finansmanı ile koordinasyonunun sağlanmasına yönelik eylemlerine de iddianamede yer verildi. Şüpheliler hakkında "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. iddianamede, bazı şüpheliler ile ilgili "mala zarar verme", "tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması", "ibadethane ve mezarlıklara zarar verme", "ateşli silahlar kanuna muhalefet", "nitelikli yağma" ve "nitelikli yaralama" gibi suçlarlarla ilgili de hapis istendi.

İddianamede, "2013 yılında meydana gelen Gezi Parkı olaylarının aslında bir kalkışma girişimi olduğu belirteilen iddianamede, şüphelilerin söz konusu olayları 2011 yılından itibaren başlatmaya çalıştıkları, bu yönde hazırlık yaptıkları" yer aldı.

Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Osman Kavala'nın tutuklu bulunduğu Gezi Parkı eylemlerine ilişkin soruşturma tamamlandı. 

İddianamede şüphelilerle ilgili, "hükümete yönelik darbeye teşebbüs" suçunun yanı sıra, müşteki ve mağdur sayısına göre, "mala zarar verme", "nitelikli mala zarar verme", "tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması veya el değiştirmesi", "ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme", "ateşli silahlar kanununa muhalefet", "nitelikli yağma" ve "2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet" suçlarından hapis cezası istendi.

İddianamede, 2013 yılında Türkiye'de meydana gelen ve kamuoyunda Gezi Parkı olayları olarak bilinen olayların aslında bir kalkışma girişimi olduğu belirtilerek, şüphelilerin söz konusu olayları 2011 yılından itibaren yönlendirme ve başlatmaya çalıştıkları, bu yönde hazırlık hareketlerinde bulundukları anlatıldı. 

Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Osman Kavala hakkında soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede, ''Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan, 1 kez ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli suçlardan 3 bin 158 yıla kadar hapis cezası istendi.

Anadolu Ajansı

YORUM EKLE

banner325