Yandex Metrika

PKK gümrükten yıllık 3 milyon euro kazanıyor

Polis Akademisi'ne bağlı Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Araştırma Merkezi, 'Kaçakçılık ve Terör Sarmalı' başlıklı bir rapor hazırladı. Raporda terör örgütü PKK'nın halen devam eden finans faaliyetleri de yer aldı.

PKK gümrükten yıllık 3 milyon euro kazanıyor
13 Temmuz 2013 Cumartesi 14:57

Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Araştırma Merkezi'nin hazırladığı raporda terör örgütü PKK'nın halen devam eden finans faaliyetleri de yer aldı. Teröristlerin, Suriye ve Kuzey Irak'taki otorite boşluğundan yararlanarak Türkiye sınırına yakın bölgelerde oluşturduğu sözde gümrük kapılarında kaçakçılar dışında yasal yük taşıyan araçlardan bile vergi adı altında haraç aldığı belirlendi.

GELİRİN BİR KISMI TOPLANAN HARAÇTAN
Raporda, örgütün gümrük kapıları şöyle belirtildi:
 
-İran sınırındaki gümrük noktasında 45 kişiden oluşan ve Şehidan Taburu denilen silahlı militanlar kaçakçılardan haraç topluyor.
 
-Bu noktalardan geçen kaçakçılardan malın değerinin yüzde 10'u vergi adı altında alınıyor. Günlük ortalama 3-5 bin dolar haraç toplanıyor.
 
-Irak tarafındaki; Haftanin, Derari, Ore, Hakurk, Nazdur bölgeleri; İran topraklarında ise Şehidan, Tise, Harçini, Erbila, Urumiye ve Makü bölgelerinde sözde gümrük noktaları bulunuyor.
 
-Keleşin, Zele, Dole Tue (Dut Vadisi), Kuzine bölgelerinde gümrük noktaları var. Bu noktaların her birinden örgüt yıllık 3 milyon euro gelir sağlıyor.
 
HPG MÜHÜRLÜ VERGİ
Raporda, vergi alınan kaçakçılara kırmızı renkli ve PKK'nın silahlı yapılanması olan HPG mühürlü sözde belgelerin verildiği belirtildi. Belgelerin üzerinde 'Arkadaşın gümrüğünü aldık' şeklinde notun bulunduğu kaydedildi. 2011'de ülkemizde yakalanan 30 bin 352 yasadışı göçmen üzerinden örgütün 30 milyon 352 bin dolar pay elde ettiği de ifade edildi.
 
Raporda, Kuzey Irak sınırındaki bir ilde gerçekleşen operasyonda yakalanan sigaradan PKK'nın 4 milyon TL gelir sağladığına dikkat çekildi. PKK'nın kaçakçılığı meslek haline getiren ve hayali ihracat yapan kişi veya gruplardan düzenli olarak haraç aldığı belirtilerek şöyle denildi: "Örgüt yerel yönetimlerdeki sempatizanları aracılığıyla KCK yapılanmalarındaki kişilerin yönlendirmesiyle bölgede ihale yoluyla iş alan şirketlerden de haraç almaktadır."
 
KİLO BAŞINA EROİNDEN 65 BİN DOLAR
İşte PKK'nın gümrük tarifesi:
 
UTSAM raporunda PKK'nın sınır ötesinde aldığı haraç oranları şöyle belirtildi:
 
-Kilo başına eroinden 65, baz morfinden 25, kokainden 3 bin dolar
 
-Katır başına sigaradan 7, çaydan 7, şekerden 5 dolar
 
-Göçmen başına 100 dolar
 
-Küçükbaş 3, büyükbaş hayvan başına 5 dolar
 
AVRUPA'DAN YILLIK 20 MİLYON EURO
Raporda, örgütün Avrupa'daki faaliyetlerinden yıllık 20 milyon Avro gelir sağladığı vurgulanarak şu tespite yer verildi: "Avrupa ülkelerindeki paravan şirketler, dernekler vs. farklı isimler altında (aidat, yardım, katkı payı, sosyal faaliyet vs) yardım toplamaktadır. Bu kurumlar aracılığı ile sempatizanlar yayınları almaya zorlanmakta ve bu kurumlar PKK/KCK'nın kara para ve göçmen trafiğini kontrol ve koordine etmektedir."
 
KENEVİR EKMEYENE CEZA
UTSAM raporunda, örgütün ülke içindeki kaçakçılıktan elde ettiği gelir bir bir ortaya konuldu. PKK'nın yasadışı kenevir ekimi ve esrar kaçakçılığındaki rolü şöyle sıralandı:
 
-Örgüt, kenevir ekimini teşvik ediyor
 
-Bilgisi dışında kenevir ekenleri ya da ekim yapmayanları cezalandırıyor
 
-Ekim yapanların tamamından ekilen dönüm başına haraç alıyor
 
-Kenevir tarlalarına dönük operasyonları engellemek için arazilere mayınlama ve tuzaklama yapıyor
 
-Operasyonlar sırasında güvenlik güçlerine saldırı düzenliyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.