Yandex Metrika

Suriye Savaşı ve Putin'in kritik hatası...

Petrol ve doğal gaz ihracatından elde ettiği gelir 450 milyar dolardan 230 milyara düşen Rusya Ortadoğu'daki petrol ve gaz ihracatçılarının yolunu kapatmak için Suriye'de askeri kampanyaya başladı.

Suriye Savaşı ve Putin'in kritik hatası...
20 Aralık 2015 Pazar 19:11

ABD Maliye Bakanlığı'nın Hazine idaresinin hazırladığı rapor bugün Ortadoğu'da yaşananların aslında neden kaynaklandığını ortaya çıkardı. Raporda Ortadoğu'nun petrol ve gaz ihraç eden ülkelerin Akdeniz'e esas çıkış güzergahına dikkat yöneltilir ve ısıda - Esad - Rusya üçlüsünün ortak çıkarlarından söz edilir. Rusya'nın Suriye'deki askeri kampanyasının amacının Esad'ın iktidarını kurtarmak olmadığı, işin özünde yine de enerji kaynaklarının durduğu her geçen gün daha açık görünür . Aksi takdirde krizle boğuşan Rusya bütçesine milyarlarca dolara mal olacak Suriye avantürası neyine lazım olabilirdi

Tüm dünyanın Beşar Esad'a arka çevirdiği bir dönemde Putin'in ülkesinin uluslararası alemden izolasyonunu bile göz önüne alarak Suriye rejimini desteklemesi giderek daha da ucuzlayan petrol ve gaz fiyatlarının Rusya ekonomisini tam olarak çöktürmemesi için artık enerji kaynaklarının fiyatlarına askeri müdahale ile etkilemek girişimdir.

Irak'ın kuzeyinde ve Suriye'nin doğusundaki petrol yataklarından çıkarılan petrolün dünya pazarlarına çıkmasının önlenmesi için Rusya Esad'ı savunmak adı altında aslında petrol güzergâhları bombalıyor ki, belki bu bölgede çıkarılan petrolün bir bölümünün dünya piyasalarına taşınmasının kırar ve böylece siyah altının fiyatlarının artmasına nail ola bilmese de, hiç olmasa sabit kalmasına yardım etsin.

Federal bütçenin kesirleri arttıkça kaygıları artan Putin bu düşüncelerle ülkesini uzun sürecek ve büyük kayıplara yol açacak ateşli savaşın ortasına attı. Artık Rusya ordusu ilk kayıplarını verdi. Bu kayıpların artacağı muhakkaktır. Rusya artık Suriye'deki hamlelerini artırmaya ve buraya ek, canlı güçler göndermeye mecburdur. Çünkü, başladığı işi yarım bırakmak Rusya'nın imajını Tek ve çok ciddi bir şekilde zarar verebilir. Hem de Putin bombardımanlarının yardımıyla petrol fiyatlarının yakın zamanda yükseleceğine yürekten inanır. Bu tavsiyeyi Putin'e kimin verdiğini bilmesek de, onun tam olarak Rusya'nın düşmanı olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz. Bunun birkaç kanıtı var:

Birini kanıt şudur ki, Putin'in hayranlığı Türkiye'nin hava sınırlarını ihlal uçağının vurulmasından sonra ortadan kalktı, hatta neredeyse uykusu bile çekildi. Artık Rusya'nın dokunulmaz olduğu stereotipi sındırılıp. İster Suriye planı Putin'in kendisine ait olsun, ister danışmanına, uçağın vurulması ve bu insidentden sonra Rusya'da başlayan histeri onu gösterdi ki, "Bizim təyyarəmizi kimse vuramaz", "Bize hiç kimse kurşun atamaz" kendisine arxayınlığı, kendisinden izin stereotipi dağıldı. Artık Rusya dokunulmaz olmadığını iyi kavrar. Türkiye'nin ise Gürcistan olmadığını daha iyi idrak eder, özellikle de NATO'nun insidentden hemen sonra verdiği beyanatdan sonra.

İkinci kanıt Putin'in hesaplamalarına göre, bombardımanlardan hemen sonra dünya piyasalarında petrol fiyatlarının yükseleceği idi. Putin burada da yanılırdı. Bombardımanlardan başladıktan sonra tersine, petrolün kıymeti daha hızla düşmeye başladı. Rusya'nın sözde ısıda-in petrol terminallerini bombaladığı hakkında yaydığı videodan sonra bir hafta içinde petrol birkaç dolar da ucuzlaşarak 40 dolar civarına ulaştı.

Üçüncü kanıt, Putin'in cezasız şekilde bütün Suriye'yi, daha sonra ise bütün olarak bölgeyi kontrol altına alacağına sadelövhcesine inanması idi. Türkiye'nin son olaylarda tuttuğu sert ve kesin bir tutum Rusların burnunun taşa çarpması ile sonuçlandı. Şimdi ise Putin'e Türkiye'yi "ekonomik boğmağı" tavsiye görmüşlerdir. Kendisinin ekonomik krizle boğuştuğu, enflasyonun caynağında iken başka bir devlete yaptırımlar uygulamasına ise sadece aptallık adını vermek olur.

Dün Rusya Savunma Bakanlığı bilgi merkezinde kökeni belli olmayan fotoğraflar ve arazi görüntüleri yayınlandı. Rusya'nın iddiasına göre, bu delillerde Türkiye'nin ısıda-le birlik olduğunu, Türklerin ısıda petrolünü sattığını güya ispat ediyorlar. Ama kuru yük avtomoillərinin aydınca görüldüğü fotoğraf ve video kadrların, genellikle nerede çekildiği belli değil. ABD Dışişleri Bakanlığı bugün yayılan açıklamada Türkiye'nin ısıda-le hiçbir ilgisinin olmadığı, Ankara'nın bu teror örgütü ile ciddi mücadele verdiği kendi əkisini bulup.

Ölkə.az

 İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.