Yandex Metrika

3000 Yıllık Mucize

3000 Yıllık Firavun’un Cesedi Tüyler Ürpertiyor…

3000 Yıllık Mucize
27 Ocak 2013 Pazar 17:28

Bu İngiltere’de British Muzeum’de bulunan bir insan cesedidir. Söz konusu müzenin “Mumyalar Bölümü” nde ki bir cam fanus içinde teşhir edilen ceset, 3000 yil önceki bir insana ait olmasına rağmen etleri ve derisi dökülmemiş vaziyetteydi. İngiliz Araştırma Grubu tarafından Kızıldeniz civarındaki kızgın kumların altından çıkartılarak ülkelerine getirilen bu cesedi benzersiz kılan özellik ise, mumyalanmamış durumda olusuydu. Acaba ilaçlanmış mumyalar bile çürürken, hiç korunmamış (iç organları alınmamış ve ilaçlanmamış) bir cesedin 30 asır boyunca sapasağlam kalmasının hikmeti nedir?”

Bu cesedin Hz. Musa’yı(a.s.) ve kavmini öldürmek üzere Kızıldeniz’e kadar kovalayan Firavun’un (Mısır Kralı 2. Ramses olduğu sanılıyor) Kızıldeniz’de boğulduğu zamanki cesedi olduğu ifade edilmektedir. Mucize eseri ortadan ikiye ayrılan Kızıldeniz den Hz. Musa ve kavmi geçince Firavun sulara gömülmüş ve Allah ibret olarak onun cesedini çürütmemiştir.

Yûnus Sûresinin 90 ve 91. âyetleri bu hâdiseyi söyle anlatıyor: “İsrailoğullarını denizden geçirdik. Firavun ve askerleri, haksizlik ve düşmanlıkla artlarına düştüler. Firavun tam boğulacağı sırada, ‘İnandım ki israiloğulları’ nın iman ettiğinden (yani Allah’tan) başka bir ilâh yokmuş. Artik ben de Müslümanlardanım’ dedi.”

Fakat Cenab-ı Hak firavunun imânını kabul etmemiş ve ona Cebrail (A.S.) vasıtası ile söyle hitap buyurmuştur: “Ona, ‘simdi mi imân ediyorsun?’ dendi. ‘Hâlbuki daha önce başkaldırmış ve bozgunculuk etmiştin.” Ayni sûrenin 92. âyetinde ise, söyle buyrulmaktadır: “Felyevme nünecciyke bibedenike. “

ZAFER‘in “ÜÇBIN YILLIK MUCIZE” yazısı, Türk okuyucuları arasında gerçekten takdir uyandırmıştı. Çünkü konu, sadece bir araştırma gözüyle ele alınmamış, âyet ve tefsirler açısından da incelenmişti. Meselâ 1144 yılında vefat eden Zemahserî, Yûnus Sûresinin söz konusu âyetinin tefsirini, kendisinden 8 asır sonra bulunacak olan cesedi âdeta görür gibi yapıyordu:

“Seni, deniz kenarında bir köseye atacağız. Cesedini tam, noksansız ve bozulmamış halde, çıplak ve elbisesiz olarak, senden asırlar sonra geleceklere bir ibret olmak üzere koruyacağız” (Kessaf Tefsiri, Cilt 2, S. 251/252)İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.