Alexa
banner322

Burada başörtüsü yasağı kalktı

Belçika’nın en büyük şehirlerinden Gent’te toplanan 10 binden fazla imza belediye yönetiminin başörtüsü yasağı uygulamasından geri adım atmasını sağladı.

Burada başörtüsü yasağı kalktı
 Belçika 'nın Gent Belediyesi'nde gişede çalışanlara yönelik uygulananbaşörtüsü yasağı, belediye meclisinde yapılan oylama neticesindeyürürlükten kaldırıldı. 2007 yılında getirilen yasak, dün yapılan oylamada 51 meclis üyesinden 29’unun oyuyla tarihe karıştı. 
Azınlık Forumu'nun (Minderhedenforum) başta olmak üzere birçok Türk ve Müslüman sivil toplum kuruluşlarının başlatmış olduğu imza kampanyası Gent belediyesindeki başörtüsü yasağı uygulamasına son verdi. Gentli vatandaşların yoğun desteği ile 10 bin 600 imza toplanarak konu dünkü Gent Belediye Meclisi'nin gündemine getirildi. 18 meclis üyesinin söz almasının ardından yapılan oylamada iktidardaki Sosyalistler ve Yeşiller partisinin meclis üyelerinin tamamı yasağa karşı oy verdi. Flaman Milletvekili Veli Yüksel’in grup başkanı olduğu Hıristiyan Demokratlar’dan dört meclis üyesinden üçü yasağa karşı oy kullandı. Üçüncü koalisyon partisi Liberaller ve muhalefetteki milliyetçi Yeni Flaman İttifakı ile aşırı sağcı Flaman Menfaati yasağın kalkmaması yönünde oy kullandı.

Basın mensuplarının ve halkın yoğun ilgisini gören meclis toplantısında teklifi sunan Lamyaa Omar, “Huzurunuzda yabancı veya yerli olarak değil Gentli olarak birleştik. Erkeği ile kadınıyla, göçmen asıllısıyla olmayanıyla, genciyle, yaşlısıyla 10 binden fazla kişi yasağın kalkmasına imza atarak demokrasiye oksijen verdiler” şeklinde konuştu.

Gent’te yasak kalkmış olsa da başta Flaman Bölgesi’nin en büyük şehri Anvers ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı Brüksel’deki Schaarbeek Belediyesi'nde kısıtlayıcı uygulamalar devam ediyor. Belçika’da henüz kamu alanında başörtüsünü kısıtlayıcı genel bir karar yok. Son olarak devlet okulları 2013 eğitim yılından itibaren öğrenci ve öğretmenlere (din dersi öğretmenleri hariç) yönelik genel başörtüsü yasağı uygulayacağını açıkladı.
Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2013, 15:56
YORUM EKLE