Yandex Metrika

Ehl-i Beyt Günlüğü

İbn Abbâs’tan şöyle nakledilmiştir: “Allah Resulü (s.a.a.) Hz. Ali’ye (a.s) hitaben buyurdu ki: Apaçık yol sensin; sırât-ı müstakim (dosdoğru yol) sensin; mü’minlerin reisi sensin.”

Ehl-i Beyt Günlüğü
12 Nisan 2014 Cumartesi 22:30

 İbn Abbâs’tan şöyle nakledilmiştir: “Allah Resulü (s.a.a.) Hz. Ali’ye (a.s) hitaben buyurdu ki: Apaçık yol sensin; sırât-ı müstakim (dosdoğru yol) sensin; mü’minlerin reisi sensin.” Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Benden kısa bir müddet sonra öyle karanlık bir fitne meydana gelecektir ki ondan ancak ‘Ürvetü’l-vüskâ/Allah’ın sağlam kulpuna sarılanlar kurtulacaktır.” “Bu sağlam kulp nedir ya Resûlallah?” diye sorulunca, “Ali b. Ebî Tâlib’dir” buyurdu. (İsbâtü’l-Hüdât, c.2, s.206).
Hz. Ali (a.s.) buyurdu ki: “Allah’ın kopmayan sağlam kulpu benim. Allah işiten ve bilendir.” (Hilyetü’l-Ebrâr, c.1, s.286).
İbn Abbâs’tan şöyle nakledilmiştir: “Allah Resulü (s.a.a.) Hz. Ali’ye (a.s) hitaben buyurdu ki: Apaçık yol sensin; sırât-ı müstakim (dosdoğru yol) sensin; mü’minlerin reisi sensin.” (İhkâkü’l-Hak, c.14, s.378).
İbn Abbâs’tan Resûlullah’ın (s.a.a.) Hz. Ali’ye şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Ya Ali, sen Benim havuzumun sahibisin; sancağımın sahibisin; vaatlerimi yerine getirensin; kalbimin habibisin; ilmimin vârisisin; sen peygamberlerin miraslarının emanet edildiği kimsesin; sen Allah’ın yeryüzündeki eminisin; sen Allah’ın yaratıklarına hüccetisin; sen imanın direğisin; sen karanlığın çerağısın; sen hidâyet meşalesisin; sen din ehli için yükseltilen nişanesin; sana uyan kurtulur, senden yüz çeviren helak olur; sensin apaçık yol; sensin sırât-ı müstakim; sensin yüzü akların önderi; sensin dinin reisi; benim mevlâsı olduğum her kesin sen de mevlâsısın ve ben her kadın ve erkek mü’minin mevlâsıyım; seni ancak doğumu temiz olan (helalzade olan) kimse sever ve sena ancak doğumu habis olan (zinazade olan) kimse düşmanlık besler. Ben Mi’rac’a götürüldüğümde, Rabbim Benimle konuştuğu zaman, Bana şöyle hitapta bulundu: ‘Ey Muhammed, Ali’ye benden selâm söyle ve ona bildir ki benim velilerimin İmamı ve bana itaat edenlerin nurudur.’ O hâlde bu kerametten dolayı ne mutlu sana ya Ali!” (İsbâtü’l-Hüdât, c.2, s.59). 
İmam Cafer-i Sâdık’tan (a.s.) şöyle nakledilmiştir: “Bizi sırât-ı müstakîme (dosdoğru yola) hidâyet et, (Fatiha, 6) âyetindeki ‘sırât-ı müstakîm’den maksat Emirü’l-Müminin’dir (a.s).” (Ayyâşî Tefsiri, c.1, s.24; Bihârü’l-Envâr, c.92, s.240). 
Yine İmam Cafer-i Sâdık’tan (a.s.) şöyle nakledilmiştir: “Sırât-ı müstakîm Emirü’l-Müminin’dir (a.s).” (Bihârü’l-Envâr, c.35, s.366). 
Ebû Hamza Sümâlî’den şöyle nakledilmiştir: “İmam Cafer-i Sâdık’a (a.s.) Allah’ın (Azze ve Celle) ‘Bu benim dosdoğru yolumdur. O hâlde onu izleyin’ [ En’âm, 153.] buyruğunun tefsirini sorduğumda, ‘Vallahi o Ali’dir ki hem mizândır, hem de sırât’ buyurdu” (Besâirü’d-Derecât, s.79


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.