Alexa

Hicri Yılbaşınız Mübarek Olsun

Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının İslam tarihinde önemli bir yeri vardır. 2016 yılı itibariyle Muharrem ayının başlangıcı bugündür. 2 Ekim Pazar günü son bulacak.

Hicri Yılbaşınız Mübarek Olsun

Muharrem ayı ve Hicri Yılbaşı  İslam aleminin en çok önem verdiği aylardan birisidir. 

HİCRİ YILBAŞI VE ÖNEMİ?

Peygamber efendimiz Hz Muhammed, miladi 571’de 20 Nisan'a rastlayan, Rebiulevvel ayının 12. pazartesi sabahı, Mekke’de doğdu. 622’de ise gördüğü baskı ve zullümler akabinde Mekke’den Medine’ye hicret etti. 20 Eylül Pazartesi günü, Medine’nin Kuba köyüne geldi. Bu tarih Müslümanların şemsî yılbaşı oldu. O yılın Muharrem ayının 1. günü de, hicri kamerî yılbaşı oldu. Muharrem ayının birinci gecesi Müslümanların yılbaşı gecesidir. 

MUHARREM AYI VE HİCRİ YILBAŞI NE ZAMAN? (2016)

2016 yılı itibariyle Muharrem ayının başlangıcı bugün (2 Ekim Pazar) günü olacak ve 31 Ekim Pazartesi günü son bulacak. Muharrem ayının ilk günü oruç tutmak gecesinde ise Tesbih Namazı kılmak faziletlidir ve tavsiye edilir.

HİCRÎ YILBAŞI DUÂSI

"Bir kimse, Muharrem ayının ilk günü aşağıdaki duâyı 3 defa okursa, Allahü teâlâ o kimseyi, gelecek Muharrem ayına kadar bütün belâlardan emîn kılar."

Duânın Latin harfleriyle yazılışı şöyle:

"Bismillâhirrahmânirrahîm. Elhamdü lillahi Rabbil-âlemîn. Ves-salâtü ves-selâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allahümme Entel-Ebediyyül-Kadîm. El-Hayyül-Kerîm. El-Hannânül-Mennân. Ve hâzihî senetün cedîdetün, es'elüke fîhel'ısmete mineş-şeytânir-racîm, vel-avne alâ hâzihin-nefsil-emmâreti bis-sûi vel-iştigâle bimâ yukarribünî ileyke, yâ zel-celâli vel-ikrâm, bi-rahmetike yâ erhamer-râhimîn. Ve sallallahü ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve Ehli beytihî ecmaîn."

Meâli ise "Ey Allah'ım! Sen Ebedî ve Kadîmsin [Kendinden evvel hiçbir varlık olmayan], varlığı, hayâtı devâmlı olan, kullarına keremi ziyâde, merhameti, ni'metler bağışlaması sonsuz, yalnız Sensin Allahım!

İşte bu yeni yıldır ki, ben, bu yıl boyunca, huzûrundan kovulmuş şeytândan korumanı ve dâimâ kötülüğü emreden nefsime gâlip olmam için yardımını ve beni Sana yaklaştıran işlerle meşgûl olmamı Senden dilerim ey celâl ve ikrâm sâhibi Allahım. Ey merhametlilerin en merhametlisi, rahmetinle muâmele eyle. [Sonunda tekrâr salevât-ı şerîfe var].

Kapsamhaber olarak, 1438.Hiçri yılbaşını tebrik ederittihad-ı İslam'ın temeli olan ittihad-ı nur'azemin olması niyazıyla müslümanların çektikleri zulmün nihayete ermesini ve Türk milletine birlik ve beraberliği daim etmesini temenni ederiz.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2016, 16:17
YORUM EKLE