Yandex Metrika

İslam siyasi parti programına indirgenemeyecek kadar büyük ve yüce

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslam'ın siyasi bir parti programına indirgenemeyecek kadar büyük ve yüce olduğunu söyledi.

İslam siyasi parti programına indirgenemeyecek kadar büyük ve yüce
08 Aralık 2014 Pazartesi 13:58

 Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslam'ın siyasi bir parti programına indirgenemeyecek kadar büyük ve yüce olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca Bilkent Otel'de düzenlenen '5. Din Şurası'na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve davetliler katıldı. 
‘Günümüzde yeni dini anlayışlar, dini bilgi, eğitim ve din hizmetleri’ konulu programda konuşan Mehmet Görmez, İslam dininin; hak hukuk ve adalete dayalı faziletli ve ahlaklı bir toplum inşa etmeyi istediğini belirterek, “Bunu dini vecibe olarak görür. Bu anlamıyla İslam sadece bireysel ritüellerin idamesine dayalı dini vazifelerin yapılmasını isteyen bir din değildir. İslam hem bu dünya hem de ahiret hayatının saadet ve mutluluğunu esas alır.” ifadesini kullandı.

Görmez, İslam'a göre dünyanın ahiretin tarlası olduğunu, cennetinde bu tohumların ekildiği bir bahçe, cehennem ateşinin de bu dünyadan götürülen bir ocak olduğuna vurgu yaparak, “İslam tüm yapıp ettiklerimizi kapsar. Ubudiyyet yaratıcının kendisiyle yaşadığı toplum ve tabiatla ilişkinini toplamıyla ilgilidir. Toplumsal sorunlarla ilgili olarak Müslümanlığın bir parçasıdır.” açıklamasında bulundu. 

Toplumsal iş ve eylemlerde hak ve hukuku esas almanın Allah’ın rızasını kazanmanın bir gereği olduğunı söyleyen Görmez, “Hiçbir kişisel menfaat bu rızanın kazanılmasını üstünde görülemez. İslam hiç kimsenin dini bir çıkar aracı haline getirerek bir güç ve iktidar arzusuna dönüştürmesine onay vermez. Hal böyleyken bugün İslam dünyasında dini mübini İslam'ın zaman zaman her türlü saltanatı her türlü gayri meşru yönetimleri askeri darbeleri meşrulaştırıcı bir araç olarak kullanılması esef vericidir. İslam'ın kişisel siyasal araç haline getirilmesi ve bir ideolojiye indirgenerek algılanması dini özünü ortadan kaldırır.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, konuşmasını “Başkalarının inancına müdahale etmeme anlayışında bir ilişkisi vardı. Ancak islam siyasi bir parti programına indirgenemeyecek kadar büyük ve yücedir. Başında İslam dahi olsa siyasetin prgmatist, makyavelist ve başarmak için her şeyi meşrulaştırıcı tavrı asla islamla bağdaşmaz.” diye tamamladı. İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.