Alexa

Sultanahmet Camisi Doldu Taştı...

Sivil toplum kuruluşları ve Diyanet İşleri'nin çağrısıyla İstanbullular Sultanahmet Camisi'ni, cami avlusunu ve çevresini doldurdu.

Sultanahmet Camisi Doldu Taştı...
 Diyanet İşleri Başkanlığı, Namaz Gönüllüleri Platformu ve Mihrap Gönüllüleri Platformu’nun çağrısı üzerine binlerce vatandaş Sultanahmet Camii’nde bayram namazına durdu.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in hutbe okuduğu namazda, cami kalabalığın namaz kılmasına yetmeyince vatandaşlar avluda saf tuttu.

Özellikle sosyal medya üzerinden, "1 Milyon kişi Bayram namazında Sultanahmet'e" şeklinde yapılan çağrıların etkisiyle Sultanahmet Camisi ve bahçesi dolup taşarken, çok sayıda vatandaş namazı Sultanahmet Meydanı'nda kılmak zorunda kaldı.

SULTANAHMET DOLDU TAŞTI

Camide yer bulamayan vatandaşlar namaz için Sultanahmet Camisi'nin çevresinde ve cami ile Ayasofya Müzesi'nin çevresinde kıyama durdu. Toplu bayram namazı için yapılan çağrılar üzerine, kadınlar, çocuklar ve yaşlıların da Sultanahmet Camisi'ne geldiği görüldü. Yer sıkıntısı nedeniyle cami çevresinde sedir ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi görevlilerince vatandaşların üzerinde namaz kılmaları için tek kullanımlık seccade dağıtıldı.

Sabah namazıyla başlayan etkinlikte Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük sohbet etti.

MERHAMET KURAKLIĞI

Bayram namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, hutbede, bayrama nice günlerden, nice iftarlardan, nice sahurlardan sonra geldiklerini, onca gün oruç tuttuktan sonra neşenin, sevincin, huzurun eşiğine vardıklarını, susuzluğa razı olduklarını, açlıkla sınandıklarını, uzun gündüzlerin sonunda bu esenlik ve selamet sabahına ulaştıklarını söyledi.

"Ayrı coğrafyalardan, ayrı dillerden, ayrı ırklardan, ayrı yaşlardan, ayrı kültürlerden milyonlarca insanın, şimdi şu bayram saatinde aynı sevincin etrafında halkalanması tıpkı sizin gibi şu an yan yana oturuyor, aynı kıbleye dönüyor olması, merhamet kuraklığı çeken insanlığın, merhameti yeniden kuşanması için tutuşturulmuş bir rahmet meşalesidir" diyen Görmez, şöyle devam etti:

"Dünyayı kana bulayan ve ateşe atan nefretin ve ayrımcılığın, insanlığı aç ve yoksul bırakanların ve zulmün pekala yenilebileceğinin canlı şahitleri olarak yan yana oturuyorsunuz şu anda. Sizin varlığınız canlı kalkandır insanlığı ateşe atan bütün zalimlere. Az önce vücutlarınızı Allah’ın huzurunda kıyama kaldırdığınız gibi kalplerinizi de kıyama kaldırın bu bayram sabahında. Şefkatin timsali olarak yürüyün merhamet yağmurlarının kesildiği bu çoraklıkta. Kalpleriniz isyandır insanlık adına yeryüzünün kirletilmesine. Gözleriniz açık adresi olmalı merhametin. Ellerinizle kardeşliği yeniden inşa etmenin vakti gelmiştir artık. Merhametin ve yardım severliğin güneşi olarak doğun ümitsizliğin üstüne. Ümit olun, umut doğurun tüm mazlumlara, ezilmişlere, mağdurlara ve tüm insanlığa. İnsanlığın ölmediğine tanıktır buradaki varlığınız. Hazreti Peygamber Muhammed Mustafa'nın insanlığa dair ümidinin tükenmediğinin canlı belgelerisiniz. Sizin yüzünüzden okunuyor Hazreti Peygamberin umudu. Sizin gözünüzde, aranızda bulunan çocuklarınızın gözünde seyrediliyor ana yüreği kuşanmış bütün Peygamberlerin ümidi."Bayram hutbesinde Suriye ve Mısır'da yaşananlara da değinen Görmez, "Başta Suriyeli ve Mısırlı kardeşlerimize, insanlık coğrafyasının cümle mazlumlarına ve mağdurlarına, darda ve zorda olan kardeşlerimize dua edelim. Topraklarımıza hicret etmiş kardeşlerimize, topraklarımızda çaresiz kalmış kardeşlerimize Ensar ruhunu gösterelim, onların yanlarında olalım, onların yanında olanların yanında olalım" ifadelerini kullandı.

Namazdan sonra İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran dua etti. Program, okunan ilahilerle sona erdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın da katıldığı namaz çıkışında bazı vatandaşlar yanlarında getirdikleri çikolata, şeker ve lokumları cemaate dağıttı.
Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2013, 13:15
YORUM EKLE