Alexa

Teşrik tekbiri Nedir, Ne Zaman Okunur?

2018 Kurban Bayramı'nın gelmesine az bir süre kalırken teşrik tekbirleri ne zaman, nasıl getirilir? merak konusu oldu. Kurban ibadetini yapacak olan Müslümanlar Teşrik tekbiri konusunda doğru bilgilere ulaşmak istiyor Peki Dinimizde vacip olan teşrik tekbirleri ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor.?

Teşrik tekbiri Nedir, Ne Zaman Okunur?

Kurban Bayramına az bir süre kala Teşrik tekbiri nedir, ne zaman başlar, ne zaman biter araştırılmaya başlandı. Teşrik kelime itibariyle Arapça’da etleri doğrayıp, kurutmak manasına gelir.Tekbir ise Allah’ı yüceltmek anlamına gelmektedir.Teşrik tekbirleri İslam dininde vacip olarak kabul edilir.

Teşrik,Kurban bayramının birinci gününe yevm-i nahir, diğer üç gününe ise eyyâm-ı teşrik denir. Bayramdan evvelki güne ise yevm-i arefe (arefe günü) denir ki Zilhicce`nin 9. günü olmaktadır. Teşrik tekbiri, Kurban bayramı günlerinde farz namazlardan sonra getirilen tekbirlerdir. Kurban Bayramının ilk gününe "yevm-i nahr", diğer üç güne ise "eyyâmü't-teşrîk(teşrîk günleri)"denir.Teşrîk tekbirlerinin başlangıcı Hz. İbrahim'in oğlu İsmail'i kurban etme olayına kadar uzanmaktadır.

TEŞRİK TEKBİRİNİN ANLAMI NEDİR?

Kurban Bayramı’nın arifesinde (9 zilhicce) sabah namazından başlar. Bayramın 4. günü ikindi namazına kadar (13 zilhicce) farz namazlardan sonra toplam 23 defa “Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd’ cümlesini söylemeye ‘teşrik tekbiri’ denir. Anlamı şöyledir: "Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah'tan başka ilâh yoktur. O Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah'a mahsustur."

Teşrîk tekbirleri birçok fakihe göre vacip bazılarına göre ise sünnettir. Ebû Yusuf ile İmam Muhammed'e göre farz namazlarını kılmakla yükümlü olanlara bu tekbirler vaciptir. Bu konuda tek başına kılanla imama uyan, yolcu ile mukim, köylü ile şehirli, erkekle kadın eşittir.

Ebû Hanîfe'ye göre, teşrîk tekbirlerinin vacip olması için yükümlünün hür, mukîm ve erkek olması ve farz namazın cemaatle kılınmış bulunması şarttır.

AREFE GÜNÜNÜN FAZİLETİ

Resulullah (sav) Efendimiz şöyle buyurmuştur.
"Arefe gününden daha faziletli bir gün yoktur.Allah-ü Taâla o gün, yer ehli ile meleklere karşı övünür ve şöyle buyurur:?Kullarıma bir bakın. Saçları başları dağınık,toz toprak içinde her uzak ilden bana geldiler.
Bu halleri ile onlar, rahmetimi ümid etmekteler, azabımdan dahi korkmaktalar.
Ziyaret edilene düşer ki: Ziyaretçisine ikram eyleye. Misafir edene düşer ki: Misafirlerine ikram eyleye. Şahit olunuz, onları bağışladım. Onların yerlerini cennet eyledim.
Melekler derler ki: Onların arasında biri var ki; yalancıktan bu işi yapar. Falan kadın da öyle, Allah-ü Taâla şöyle buyurur? Onları da bağışladım. Arefe günü olduğu kadar, hiçbir gün cehennemden daha çok azad edilen olmaz."

İbn-i Ömer (ra) Resulullah Efendimizden şöyle dinlediğini anlatmıştır.
"Allah'u Teala Arefe günü kullarına bakar; onlardan kalbinde zerre kadar iman bulunan kimseyi dahi bırakmadan bağışlar.
İbn-i Ömer'e (ra)sordum:
Bütün insanları mı, yoksa Arafat'ta bulunan kimselerimi?
Şöyle dedi:
Bütün insanları? (a.g.e. /sayfa:689))
Şimdi bu konuda sizi tefekküre davet ediyorum. Bu mana ve özelliği tefekkür ederek Arefe gününü uyanık bir gönül haliyle değerlendirip, her anını Allah'tan (cc) rahmet ve af talep ederek geçirmeliyiz.

Arefe günü yapılacak şu üç şeyin fazileti çoktur.
Oruç tutmak, gündüz veya gece namaz kılmak, gündüz veya gece dualarda bulunmaktır.

YORUM EKLE

banner325