Yandex Metrika

Üç Aylar girerken

Rahmet ve mağfiretin bol bol verildiği, kandiller durağı üç aylara girmiş bulunuyoruz.

Üç Aylar girerken
29 Nisan 2014 Salı 18:08

 Rahmet ve mağfiretin bol bol verildiği, kandiller durağı üç aylara girmiş bulunuyoruz. Bir Mayıs,  Perşembeyi Cuma’ya bağlayan gece ise, Kandillerin ilki Regaib Kandili idrak edilecektir. Üç ayların ilki olan  Receb ayının başlangıcında Sevgili Peygamberimiz,“Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl. Bizi Ramazan’a ulaştır,” (Buhari- Müslim)diye dua ettiği haber verilmektedir. Buna bağlı olarak, ülkemizde asırlardır üç aylar geleneği oluşmuş, Ramazan ayına hazırlık, Receb ayının gelmesiyle başlar hale gelmiştir.  Bu bağlamda, Halkımız arasında üç aylar diye adlandırılan Recep, Şaban ve Ramazan ayları, Yüce Allah’ın ruhumuza ikram ettiği faziletli ve feyizli bir zaman dilimi olarak yerleşmiştir.

            Değerli Kardeşlerim! Hayatımızda âdeta otokontrol sisteminin kurulmasına vesile olan üç aylar ve içinde barındırılan kandiller, bizlere hızla geçen zamanın değerini idrak etmenin, durup düşünmenin dünyevî meşguliyetlerimizden sıyrılıp, yaratılış gayemizi düşünmenin, yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi güçlendirmemiz için son derece değerli fırsatlardır. Ayrıca Yüce Rabbimize gönülden yalvararak, günahlarla kirlenmeye yüz tutmuş gönüllerimizi tövbe ederek arındırma, sevaplarla bezenerek kendimizi bulma, nefsimizin sonu gelmez arzu ve ihtiraslarına dur deme, onlardan uzaklaşma imkânını sağlar. Kısaca, Ramazandan önce Allah rızası için nafile oruçla buluşanlar, Cuma namazına koşanlar, namaza başlayanlar, ibadetlerini çoğaltanlar ve Allah’a yönelenler, gibi manevî kazanç elde edenlerin çokça görüldüğü anlardır üç aylar.

            Canım ve Din kardeşlerim! Yüce Rabbimizin yalnız biz inanan kullarına ihsan ettiği bu feyizli, bereketli Ay, Gün ve Gecelerini çok iyi değerlendirmeliyiz. Ülkemizde yaşanan gelişmeler önemsenmeli, aramızdaki çekişmeler, tefrika, ihtilâflar, şahsî menfaat hesapları, basit düşünce farklılıkları bertaraf edilmelidir. Her zamandan daha çok muhtaç olduğumuz ve Dinimizin bizden ısrarla istediği, barış, hoşgörü, kardeşlik, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesi, insanî ve ahlâkî meziyetlerin yeniden yeşermesi için gayret sarf edilmelidir. İnananlar kendi içinde birbirlerine düşmanca davranmamalı, kalpler kırılmamalı, hiç kimse hor hakir görülmemeli ve düşman kardeşler ortaya çıkarılmamalıdır. YAZININ DEVAMI

Mehmet Albayrakİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.