Alexa

Aytun Çıray; "Uzamış Vardiya Polikliniği" Derde Deva Olmayacak

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Sözcüsü Aytun Çıray, Kamu Hastanelerinde randevu alamayan hastaların acil servislere başvurularını önlemek amacıyla "uzamış vardiya poliklinikleri" yeniden devreye girdiğini söyledi.

Aytun Çıray; "Uzamış Vardiya Polikliniği" Derde Deva Olmayacak

İYİ Parti Genel Sekreteri Sağlık Bakanlığı önceki müsteşarlarından Dr. Aytun Çıray, 'uzamış vardiya poliklinikleri' adıyla geçmişte başarısız olmuş bir sistemi yeniden başlattığına dikkat çekti.

Kod: Yeşil 2

Sağlık Bakanlığı’nın yeni başlattığı "uzamış vardiya poliklinikleri" sistemine göre acil servislere başvuran ancak acil olmayan hastalar, 63 hastanede saat 23.00'e kadar açık tutulacak polikliniklere sevk edilecekler. Bu poliklinikler ‘YEŞİL 2’ olarak kodlanacak. Sağlık Bakanlığı aldığı bu kararla mesai sonrası gece 23.00’e kadar konulacak yeni bir vardiya ile sözde acillerin yükü azaltmayı amaçladığını belirtti.

Acil servisler hem sayısal hem fiziksel olarak yetersiz hale getirilmiştir

Çıray yaptığı yazılı basın açıklamasında bunun geçici tedbir olduğunu belirterek, “AKP’nin sağlıkta dönüşüm adını verdiği hatalı sağlık politikalarında yolun sonuna gelindiğini açıkça ortaya koymuştur. Sağlık Bakanlığı’nın ‘Uzamış Vardiya Polikliniği’ hastalarımızın derdine deva olamayacaktır çünkü; AKP Hükümeti büyük şehirlerde semtlere dağıtılmış, 200-400 yataklı ulaşılabilir hastaneler yapmak yerine, modası geçmiş, yönetilemez büyüklükte ve devletimizi 25 yıl borçlandıran "Şehir Hastaneleri" yapmayı tercih etmişlerdir. Bu nedenle acil servisler hem sayısal hem fiziksel olarak yetersiz hale gelmişlerdir,” diye ifade etti.

"Vatandaşlarımız çaresizce üç liraya muayene olmak için acil servisler başvurmak zorunda kalmaktadırlar."

"Ücretsiz sağlık hizmeti" sloganıyla yola çıkan AKP'nin vatandaşları niteliksiz ve hem de paralı sağlık sistemine tutsak ettiğini ifade ederk, "Eekonomik durumu bozuk olduğu için halkımızın % 10’u prim borçlarını ödeyememektedir. SGK borçları nedeni ile normal polikliniklerde muayene olamayan bu işte bu vatandaşlarımız çaresizce üç liraya muayene olmak için acil servisler başvurmak zorunda kalmaktadırlar. Bu sistemden sonra, sırf paraları olmadığı için acil servislere başvuran hastalarımız ‘YEŞİL 2’ adı verilen polikliniklerde sadece 8 lira vermekle kalmayacaklar, %200’e varan katkı payları ödemek zorunda kalacaklardır,” dedi.

Dr.Çıray benzeri bir sistem 1999 yılında uygulamaya konduğunu, ilk defa 1999’da uygulanan bu sistemde hekimlerin döner sermayeleri arttırılmasına rağmen, sayıları yetersiz olduğu için hekimler de bu sisteme tepki gösterdiler ve başarısız olduğu için sistem 2004’den itibaren uygulamadan kalktığını söyledi.

"Büyük tartışmalar yaşanacaktır"

İyi Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, “Sağlık çalışanlarını günde 16 saat çalıştırarak yürütülmesi planlanan bu sistem, mevcut sağlık personeli sayısı ile yürütülemeyeceği gibi, hastanelerin işlevlerine de uygun değildir. Günlük hastane çalışmaları, ameliyatlar, yatan hastaların izlenmesi gibi zorunlu hizmetlerde büyük aksamalar yaşanabilecektir. Acile başvuran bir hastayı, ‘sen acil değilsin!’ diyerek polikliniğe gönderecek olan acil Doktoru ile hastalar arasında –sonu ölümcül kavgalara varabilecek-büyük tartışmalar yaşanacaktır." dedi.

"İYİ PARTİ OLARAK SAĞLIKTA KATKI PAYINI KALDIRACAĞIZ"

 İYİ Parti’nin çözüm önerilerini sıralayan Aytun Çıray madde madde şöyle anlattı:

  • Bu nedenle sağlık hizmetlerinde kamu kontrolünü getireceğiz.
  • Koruyucu hekimliği ve birinci basamak sağlık hizmetlerini derhal güçlendireceğiz.
  • Sağlıktan ilâç dışında alınan katkı paylarını kaldıracağız.
  • Semt acil servisleri ve hastaneleri inşa ederek ulaşılabilir sağlık hizmeti sunacağız.
  • Aile Hekimliği sistemini fonksiyonel hale getireceğiz.
  • Sağlık personelinin özlük haklarını geliştirerek güvenlik altına alacağız.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2018, 13:05
YORUM EKLE