Alexa

Bedri Yaşar; Çıkardığınız onlarca teşvik yasaları bir işe yaramadı

Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde devam eden bütçe görüşmeleri esnasında Ticaret Bakanlığı’na yönelik açıklamalarda bulundu

Bedri Yaşar; Çıkardığınız onlarca teşvik yasaları bir işe yaramadı
banner327

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde devam eden bütçe görüşmeleri esnasında Ticaret Bakanlığı’na yönelik açıklama yapan Samsun Milletvekili Bedri Yaşar çarpıcı ifadelerde bulundu.

Formaliteleri kaldırmak lazım!

Ülke ekonomisi için önem teşkil eden noktalara değinen Bedri Yaşar; "Bugün uluslararası arena açısından bakıldığında bizim yurt dışından gelir elde etmemiz lazım. Oradaki faaliyetleri artırmamız lazım. Bütün dünya ülkeleri kendi kredileriyle oraya gidiyorlar, kendi ülkelerinin sağladığı kredilerle oralarda ticaret yapıyorlar. Bizde de ihracatı destekleyen bir Eximbank var. Eximbank'tan bugün ihracatçının kredi alabilmesi için talep ettiği kredinin yüzde 20 fazlasıyla ipotek vermesi lazım, bu ipoteği bulup buluşturması lazım, 50 tane işlemden geçip Eximbank'tan kredi kullanacak da ihracat yapacak. Bizim, bu formaliteleri bir an önce ihracatçılarımızın önünden kaldırmamız lazım. Eximbank kredilerinin de mümkün olduğunca alt tabana yayılmasını sağlamamız lazım. 10 tane, 20 tane firmaya öncelik sağlamayla ihracatın artacağın kanaatinde değiliz. Bu tür kredilerin ve imkânların tabana yayılması lazım.” ifadelerine yer verdi.

Teşvik yasaları hiçbir işe yaramadı!

Bediri Yaşar, Sayısının hatırlanamayacağı kadar çok teşvik yasası çıkarıldığını ve hiçbir tanesinin işe yaramadığını belirteren açıklamada, “Bugün, sanayi -hepimizin de gördüğü gibi- Marmara Bölgesi'nde yoğunlaştı. Bu her yönüyle risktir, stratejik olarak risktir. Ticaretin ve ekonominin bir noktada toplanmasının her zaman -bundan önceki 2000 depreminde, 99 depreminde gördüğümüz gibi- ne kadar tesiri olduğunu hep beraber gördük. Dolayısıyla, bu teşvikleri tekrar gözden geçirin demeyeceğim, siz on altı senedir zaten yapıp teşvikler getirdiniz, hiçbir işe yaramadı ama yine de ülkenin geleceği için biz diyoruz ki sadece bölgesel veya il sınırlarıyla ilgili teşvikler değil, mümkün olduğunca noktasal teşvikler verin. Bugün, Samsun'un herhangi bir ilçesinin Güneydoğu'daki bir ilçeden bir farkı yok. Dolayısıyla, oradaki yatırımcıyı "1'inci, 2'nci, 3'üncü bölge" gibi sınıflandırdığınız sürece bu yatırımların ülkenin geneline yayılmadığını hep beraber görüyoruz.” dedi.

Zabıta marifetiyle fiyat kontrolü

Son dönemlerde artan fiyatlara da değinen Yaşar, fiyat kontrollerinin zabıta aracılığıyla yapılmasına da tepki göstererek, " Bu fiyat kontrol yönteminin serbest piyasa ekonomisinde olabilecek bir şey olmadığını belirten Samsun Milletvekili konuyla ilgili şunları kaydetti; “Yine, bugün, içinde bulunduğumuz durum itibarıyla, esnafın durumunu anlatmaya gerek yok. Çarşıya, pazara indiğiniz zaman, piyasada paranın dönmediğini, bankaların kredileri tahsil etme yönünde eğilimlerinin olduğunu, mevcut kredileri dahi kullandırmakta bir sürü engeller orta yere koyduğunu hep beraber görüyoruz."dedi.

Firmalar yok olup gidiyor! 

Türkiye'de her yıl yayınlanan ilk 100 firmanın zaman içerisinde yok olup gittiğini belirten İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar konuyla ilgili şunları söyledi; 

“Bakın, son on yılda, ilk 500'de olan firmaların önemli bir kısmının bugün olmadığını görürsünüz. Dolayısıyla Türkiye'deki ekonomik bozukluklar ve düzensizlikler firmaları ciddi oranda sıkıntılara sokuyor. Bugün moda olan tabirde bir de konkordato çıktı. Bakın, binlerce firma konkordatoyla baş başa. Kendilerinin konkordato ilan etmesi yetmiyor, onlara mal satan, onlardan mal alan, onların üzerinden işlem yapan firmalar da güç durumda. Ümit ediyorum ki Ticaret Bakanımız bizim bu bütün görüşlerimizi dikkate alır, 2019 yılında aktif, cesur, iyi adımlar atmış bir Ticaret Bakanı ve programıyla karşılaşmış oluruz.”

KAPSAMHABER

YORUM EKLE