Alexa

İyi Parti, Basının Sorunlarını Meclise Taşıdı

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Basınla ilgili imkanlarının iyileştirilmesine yönelik araştırma önergesine Türkiye Büyük Millet Meclisine Taşıdı.

İyi Parti, Basının Sorunlarını Meclise Taşıdı

Bedri Yaşar, partili milletvekillerinin de imzasını taşıyan, yerel basının sorunlarının araştırılması ve sorunlara çözüm üretilmesi, yerel basının imkânlarının iyileştirilmesi maksadıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne önergesini teslim teslim etti.

Türkiye’de yerel basının geçmişinin de zorluklarla dolu olduğunu, siyasal, toplumsal, ekonomik ilerlemelere rağmen, işlevlerini hala tam olarak yerine getiremediğini dile getiren Samsun Milletvekili Yaşar; “ülkenin siyasi ve ekonomik yapısı, yerel basın düzenini olumsuz etkilemektedir.” sözleriyle yerel basının içinde bulunduğu zor duruma dikkat çekti.

Araştırmalarda genellikle yerel basınla ilgili ekonomik sorunların öne çıktığını belirten Bedri Yaşar; Elazığ'da yürütülen bir araştırmayı örnek vererek, “medya çalışanlarının mesleğe ilişkin yaşadıkları en büyük zorluk maddi imkânsızlıklardır. Yeniden meslek seçmek zorunda kaldığı varsayıldığında çalışanların yarıya yakınının medya sektörünü seçmek istemediği anlaşılmıştır. Ancak şu hususu göz ardı edemeyiz, yerel basının gelişmiş olması ve güçlenmesi, yerel iletişimi arttırmakta, bu iletişim yerel yönetimi etkilemekte, bu  da yerel demokrasinin, yerel demokratik yönetimin güçlenmesine ve halk tarafından benimsenmesine yardımcı olmaktadır. Yerel basını desteklemek, gelişimi için katkı sağlamak zorundayız” dedi.

Yerel basının yaşadığı sorunlarla yakından ilgilenen Bedri Yaşar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye Yazılı Soru Önergesi verdi.

Son dönemlerde döviz kurunda yaşanan artışlardan en olumsuz etkilenen sektörlerden birinin Anadolu basını olduğunu belirten İYİ Partili Milletvekili, “Döviz artışı kâğıdı, boyayı, mürekkebi, matbaayı, elektriği… Aklınıza gelebilecek her şeyi etkiledi. Kazancı zaten yüksek olmayan yerel gazeteler kapanma noktasına geldi. Hükümetin, Anadolu basınının sorunlarını tespit etmesi ve bu sorunlara çözüm geliştirmesi gerekiyor. Hatta ve hatta yerel basının devamlılığı için yerel basınımızın kullandığı gazete kâğıdının sübvanse edilmesi, Basın İlan Kurumu’nun yerel gazetelere verdiği desteklerin ve resmi ilan kapsamının genişletmesi, muhabir istihdamı ve gazete dağıtımı gibi konularda basın mensuplarımıza destek verilmesi gerekmektedir.” şeklindeki sözleriyle hükümetin, Anadolu basınına vermesi gereken desteğe ilişkin önerilerini paylaştı.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE