Alexa

İyi Parti çiftçilerin ÖTV muafiyeti için kanun teklifi

İYİ PARTİ, çiftçilerin ÖTV muafiyeti ve tarımsal desteklemelerin artırılması üzerinde kanun teklifi verdi. Kanun teklifi, elektrik borcu yoktur yazısının kaldırılması ve çiftçinin kullandığı mazottan ÖTV’nin kaldırılmasını öngörüyor.

İyi Parti çiftçilerin ÖTV muafiyeti için kanun teklifi

Kanun Teklifleri, Balıkesir Milletvekili İsmail OK, Adana Milletvekili İsmail KONCUK, Antalya Milletvekili Feridun BAHŞİ tarafından ortak sunuldu. Kanun teklifleri, tarım desteklemelerinin gayrisafi milli hasıladan ayrılan payın arttırılması, desteklemelerde aranan elektrik borcu yoktur yazısının kaldırılması ve çiftçinin kullandığı mazottan ÖTV’nin kaldırılmasını öngörüyor.

Tarımsal desteklemeler kamusal bir yardımdır

İYİ PARTİ Milletvekili İsmail OK, Tarım desteklemelerinde ‘’Elektrik Borcu’’ yoktur belgesi talep eden uygulamanın kaldırılmasını isteyerek, "Tarımsal desteklemelerin önüne geçen engellemeler ile içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Bunlardan bir tanesi de özel şirketlerin alacaklarını önceleyen uygulamaların oluşturulmasıdır. Bakanlar kurulu, 2014/6052 sayılı kararıyla tarımsal desteklerin verilmesini, çiftçilerin elektrik borçlarını ödemesi koşuluna bağlamıştır. Bu durum devletin özel şirketlerin tahsildarlığı durumuna düşürmüştür. Vatandaşların elektrik borçları devlete olan bir borç değildir. Oysa tarımsal desteklemeler kamusal bir yardımdır’’ dedi.

Bu durumun sürdürülebilmesi mümkün değildir

Çiftçinin zor günler yaşadığını ve bu kanun teklifi ile bir can suyu bulmayı umut ettiklerini ifade eden Adana Milletvekili İsmail KONCUK, ‘’Vergi politikalarının ağırlığı altında ezilen Türk çiftçisi, girdi maliyetlerin yüksekliği nedeniyle üretimi sürdürme, yabancı üreticilerle rekabet gücünü yitirmiştir. Masrafını dahi karşılayamayan Türk çiftçisi, tarım sektörünü bırakıp, hizmet sektöründe çalışmaya yönelmektedir. Bu süreç milyonlarca işsize, yeni işsizler eklemektedir. Bu durumun sürdürülebilmesi mümkün değildir’’ şeklinde konuştu.

Ağır girdi maliyetleri

Antalya Mv.Feridun BAHŞİ  ise, Türk çiftçisinin dünyanın en pahalı mazotunu kullandığına değildi. Çiftçinin ÖTV muafiyetini öngören kanun teklifi hakkında konuşan BAHŞİ ’’ Dünyanın en pahalı mazotunu kullanan Türk çiftçisi ağır girdi maliyetleri altında ezildiği ve üretim yapamaz hale geldiği bir gerçektir. Bu nedenle tarım sektörünün sorunlarını çözecek, tarımsal girdi yükünü azaltacak ve tarım sektörünü ayağa kaldıracak tedbirlerin alınması gerekmektedir’’ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

5488 Sayılı Tarım Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifimiz ve gerekçeleri ekte sunulmuştur.

Gereğini saygılarımla arz ederim.

        İsmail KONCUK                       Feridun BAHŞİ                      İsmail OK                                                      

      Adana Milletvekili                   Antalya Milletvekili              Balıkesir Milletvekili 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2018, 00:34
YORUM EKLE