Alexa

İyi Parti'den Af Çıkışı!

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Aytun Çıray. MHP’nin gündeme getirdiği af teklifinin, hükümet tarafından seçim yatırımı olarak kullanılmaya çalıştığını belirtti.

İyi Parti'den Af Çıkışı!

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, MHP’nin gündeme getirdiği af teklifinin, hükümet tarafından seçim yatırımı olarak kullanılmaya çalıştığını söyledi.

Çıray  “17 yıldır her yerel seçim öncesi hükümetin oy radarına giren mahkumlar ve ailelerine yine umut dağıtılmıştır. Seçimden sonra ise yine unutulacaklar. Önce ekonomik krizde nefes alamaz hale getirdiğiniz vatandaşın borçlarını affedin ” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un “Af konusunda Adalet Bakanlığımız önemli çalışmalar yaptı. Af tasarısına seçimlerden sonra bakılır diye düşünüyorum” açıklamasının ardından Çıray, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

Suçlulara değil, borçlulara af istiyoruz

Aytun Çıray, Af konusunun gündeme getirilip, mahkumlar ve mahkum ailelerinin umutlarıyla oynandığını ifade etti. Dr. Aytun Çıray, “AKP Genel Başkan Yardımcısı açıklama yaparak, affı seçimden sonra değerlendireceğiz diyor. Biz de soruyoruz, madem bir af kanunu hazırladınız, madem bir af planınız var, neden seçimin sonucunu bekliyorsunuz? Biz İYİ Parti olarak suçluların değil, borçluların affından yanayız. Kötü yönetilen ekonomi yüzünden vatandaşlar borçlarını ödeyemez hale geldi. Banka hesaplarına bloke konulan, bu yüzden ticaret yapamayan, avukatların ve haciz memurlarının etrafını sardığı milyonlarca vatandaşımız var. Bir af gündeme gelecekse, bu ekonomik krizde suçlulara değil, borçlulara af gelmeli” dedi.

Ceza indirimi kılıflı af PKK ve FETÖ’den hüküm giymiş teröristlerin yanısıra çocuk tacizcilerini de kapsayabilir

Affın sadece lafta kalacağını ve seçimden sonra unutulacağını düşündüğünü söyleyen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Çıray, “İhtimal vermiyorum ama çıkacaksa bile bu affın kimleri kapsayacağı çok önemlidir. Mesela iddia ediyorum, seçim biter ve af gündeme gelirse AKP’nin ve küçük ortağının görünüşte mangalda kül bırakmadan karşı oldukları FETÖ ve PKK mensubiyetten mahkum edilmiş terör hükümlülerinin de muhtemelen Anayasa Mahkemesinin ‘anayasal eşitlik ilkesi’ çerçevesinde yapmak durumunda kalabileceği düzenlemeyle aftan yararlanmalarının önü açılabilecektir. Uyuşturucu çeteleri, çocuk tacizcileri, Atatürk düşmanları Türk Milletine ceza indirimi kılıfıyla lanse edilecek olan bu af teklifinin kapsadığı gruplar arasında yer alacaklardır.” ifade etti.

Aytun Çıray, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:


  • Hükümetin gündeminde mahkumlara yönelik bir af var mıdır, yok mudur?

  • Bir af söz konusuysa, neden seçimin sonuçları beklenecektir?

  • Yerel seçimlerin sonucuna göre af çıkarmak veya af çıkarmaktan vazgeçmek, adı adalet olan bir bakanlığın tutumu açısından adil midir?
  • Bir af tasarısı söz konusuysa bu tasarının kapsamında hangi suçlar ve suçlular yer almaktadır?

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 16:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahkum eşi
Mahkum eşi - 11 ay Önce

Bencede çok oyalıyor lar bizi daha önceki seçimden önce de kesin çıkacak denildi şimdi seçime var 4 ay bekle nereye kadar seçimden sonrada canları ne zaman isterse o zaman gündeme gelir ben yoruldum piskolojim bozuldu çocuğum babasını tanımıyor 3 yıldır esimi göremiyorum bide suçsuz yere yatiyor

Mahkum yakini
Mahkum yakini - 11 ay Önce

Eger bu bir sećim yatirimiysa yaziklar olsun.Bu kadar hassas bir konuda bunca insana böyle vaatte bulunuluyorsa derhal yerine getirmeleti lazim. Bir devlet büyüklerinede bu yakişir.AF etmek büyüklüktür.

Sema
Sema - 11 ay Önce

Pkk tecavüzcu ler hariç cezaindirimi gelmelidir

Ayten
Ayten - 11 ay Önce

Vatan haini terörist çocuk istismarı hariç herkes ikinci bi şansı hakediyor eşit Ceza İNDİRİMİ verilmelidir Cezaİndirimi Zarurettir yuvalar yıkıldıiiii bu göz ardı edilemez kadınlar yetişemez Baba olamayız

Esma
Esma - 11 ay Önce

Affffff isteriz seçimlerden önce nerde verilen sozler

Melek
Melek - 11 ay Önce

Çocuk ve kadın tacizcileri pkk hariç bence herkes af indiriminden faydalanmalı .umut seçim aracı olarak kullanılamaz versileri sözün arkasında durmaları gerelir madem tutmayacaklar nıye vaatte bulunuyorlar.

cafer ceylan
cafer ceylan - 11 ay Önce

5 yıl şartlı indirim olursa fetö cocuk tacizciler haricsecimden önce olursa ak parti mhp büyük oy kazanır

Türkan
Türkan - 11 ay Önce

Suçluya değil borçluya af diyorsunuz bukadar ucuz ve kalitesiz konuşma olamaz Suan sizde aklınız sıra borçluların oyunu almak için küçük beyninize ucuz projelere imza atiyorsunuz biz mahkum ayleleri olarak sizn gibi bir partiyi reddediyoruz