Alexa

İyi Partili Çavuşoğlu; Kötü Alışkanlıklar, Suç ve Ceza

İYİ Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Samsun İl Başkan Yardımcısı Derya Çavuşoğlu, cinsel istismar, cinayet, gençleri madde bağımlılığına, uyuşturucuya verilecek cezalarla ilgili basın açıklamasında bulundu.

İyi Partili Çavuşoğlu; Kötü Alışkanlıklar, Suç ve Ceza

Çavuşoğlu, “Toplumu derinden yaralayan cinsel istismar, cinayet, gençleri madde bağımlılığına, uyuşturucuya, şiddete yönlendirip suça teşvik edenlere verilecek cezalar bu işten ortaya çıkan zarardan çok daha fazla olmalıdır” dedi

İYİ Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Samsun İl Başkan Yardımcısı Derya Çavuşoğlu, Yeşilay Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, uyuşturucu ve şiddet içeren oyunları özendiren sitelerin çoğunluğu tehlikenin boyutunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Teknoloji ve kötü alışkanlıklar

Yeşilay Derneği’nin toplumda tüketilen bağımlılık yaratan maddeleri engellemek için 5 Mart 1920 tarihinde kurulduğunu belirten Derya Çavuşoğlu, “İlk önce Hilal-i Ahder adı altında kurulan dernek; ilerleyen zamanlarda bu mücadele alanına sigara, uyuşturucu madde, teknoloji ve kumar bağımlılığını eklemiş, asırlık geçmişinden güç alarak toplum sağlığı için sorumluluklarının bilinciyle faaliyetlerini sürdürmektedir. Genç nesillerin zamanının önemli bir kısmını harcadığı ve özellikle internet kullanımıyla doğru ya da yanlış bilginin ayırt edilemediği sanal ortamlarda uyuşturucu  ve şiddet içeren oyunları özendiren sitelerin çoğunluğu tehlikenin boyutunu ortaya koymaktadır” dedi.

Mücadelede etkin bir sonuç elde edilemiyor

Ailelerin, sosyal örgütlerin, eğitimcilerin en çok endişe duyduğu ve şikayetçi olduğu sigara, alkol, uyuşturucu ve diğer bağımlılıklarla ilgili bugüne kadar sayısız çalışma yapıldığını dile getiren Çavuşoğlu, "Sivil toplum kuruluşları yoğun mücadeleler vermiş, özellikle narkotik ve bilişim suçlarını takip eden kamu görevlileri yoğun mesai harcamış ancak bu mücadelede etkin bir sonuç elde edilememiştir. Bir yandan azaltmaya yönelik çalışmalar varken diğer yandan maalesef dünyada uyuşturucu madde üretiminde giderek artan bir durum söz konusu. Bulunduğu coğrafi konum itibariyle ülkemiz de risk altındadır. Bu durum, uyuşturucuyla mücadelenin ne kadar etkin olması gerektiğini ortaya koyuyor” dedi.

Derya Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, gençleri kötü alışkanlıklara iten ve toplumu derinden yaralayan suçlara karşı cezayı hafifletici sebepler kullanılmaması gerektiğini belirterek şöyle konuştu;

Cezayı hafifletici hiçbir sebep ortaya konulmamalıdır.

“Ama üzülerek görülüyor ki asli görevi toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak olan Hükümet geçmişte toplumun gösterdiği duyarlılığı yansıtacak yasal düzenlemeleri yapmak için aynı çabayı sarf etmemiş ve bu konularda verilen araştırma önergelerini reddedilmiştir. 2 Kasım 2017 tarihinde meclisteki dört parti bu konuda ilk kez mutabakat sağlamış ve bir komisyon kurulmuştur. Ancak komisyon bir taraftan çalışmalarını yürütürken  orba yasalar ile sürekli af çıkaran hükümet, uyuşturucu ve diğer bağımlılıklarla ilgili işin aciliyetini ve ciddiyetini düşünerek etkin yasal düzenlemeleri yapmamıştır. Toplumu derinden yaralayan cinsel istismar, cinayet, gençleri madde bağımlılığına, uyuşturucuya, şiddete yönlendirip suça teşvik edenlere verilecek cezalar bu işten ortaya çıkan zarardan çok daha fazla olmalıdır. Cezayı hafifletici hiçbir sebep ortaya konulmamalıdır. Yasalar bu düşünce ile düzenlenmelidir”.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE