Alexa

"Şeker Fabrikalarını Geri Alacağız"

İyi Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray Başkanlık divanı adına yaptığı açıklamada, "14 şeker Fabrikası Türk Milletinin sağlıklı şeker tüketmesini sağlayan son yerli ve milli üretim kaynaklarıdır."dedi.

"Şeker Fabrikalarını Geri Alacağız"

Şeker fabrikalarının özelleştirilmeleriyle ilgili başkanlık divanının ortak kararını açıklayan Aytun Çıray, Tek adam devletinin özelleştirmeden anladığı verimliliği ve kârlılığı arttırmak olmadığını söyleyerek,  "AKP’yi yönetenlerin amacı büyük rantlar yaratacak ihaleler ve bu ihalelerle yandaş iş adamlarını güçlendirmektir. Kendisinden önceki bütün Cumhuriyet hükümetlerinin inşa ettiği iktisadi değerleri inkar edenler, bu değerleri sayısız kere değiştirdikleri ve en karanlık şekilde uyguladıkları ihale yöntemleriyle satışa çıkarmışlar ve haksız rekabetin rant çarklarına kurban etmişlerdir." dedi.

14 Şeker Fabrikasının özelleştirmeye açılması bu çerçevede düşünülmesi gerektiğini belirten Çıray,  bu kez çok daha komplike bir hal arz ettiğini ifade ettiğini belirterek; "Çünkü bu 14 şeker Fabrikası Türk Milletinin sağlıklı şeker tüketmesini sağlayan son yerli ve milli üretim kaynaklarıdır. Bu fabrikaların sözde özelleştirmelerle ranta kurban edilmesinin iki amacı vardır. Birincisi saray rejiminin ekonomide günü kurtarmaktan başka derdinin olmayışıdır. İkincisi Küresel Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) lobisinin önünün daha da açılması, bu vesileyle de söz konusu fabrikaların arazilerinin rant uğruna talan edilmesi için uygun zemin hazırlanmasıdır. Bu iki amaç da Türk Milleti için felaket getiricidir. Şeker pancarı Türk Çiftçisi için son derece stratejik bir üründür. Bu stratejik ürün, Türk Milletinin kanserojen mahiyeti her geçen gün yeni araştırmalarla ortaya çıkan ve bu nedenle bazı ülkelerde yasaklanmaya başlayan nişasta bazlı şekere karşı sağlıklı şekerin hayati bir hammaddesidir." dedi.

ŞEKER FABRİKALARINI GERİYE ALACAĞIZ

Amerika Dışişleri Bakanının AKP’li Türkiye Cumhurbaşkanı ile Dışişleri Bakanı tercümanlığında yaptığı kayıtlardan kaçırılmış tutanaksız görüşmelerde Amerikan nişasta bazlı şeker devi Cargill adına birtakım taleplerde bulunduğu iddia edildiğini belirten Çıray, "Kayıtlara geçirilmediği için bu iddiaların doğruluğu hakkında kesin bir şey söylenememektedir. Ancak Tillersonn’la yapılan tutanaksız görüşmeden sadece altı gün sonra yerli, millli ve sağlıklı şekerle birlikte Türk Çiftçisinin yeni bir ölüm fermanı sayılabilecek bu sözde özelleştirme özde rant ve sağlık eşkıyalığı kararının çıkması tesadüf sayılamaz. Meral Akşener yönetiminde İYİ Parti iktidara geldiğinde stratejik önemi olan bu fabrikaları geriye alacağını taahhüt eder." dedi.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE