Alexa
banner314

2018 Yılı içinde Ceza indirimi Var mı?

Mahkumlar, hükümlüler, ve yakınları af veya ceza indirimi beklerken borçlularda bir umut olarak af bekliyor. Mahkum ailelerinin beklentileri hat safhaya geldi. Peki ufuklarda af gözüküyor mu? Hükümet af verecek mi?

2018 Yılı içinde Ceza indirimi Var mı?
banner327

Cezaevleri kapasitesinin üzerinde bir nüfuza sahip. Aftan umudunu kesen Mahkum ve hükümlü aileleri gözlerini ceza indirimine dikti. Cezaları az kalan mahkumların bir an önce salınıvermesi için mahkum aileleri özellikle sosyal medyada yoğun bir şekilde etkinlikler düzenliyor. Seslerini duyurmaya çalışan hükümlü aileleri Türkiye'nin de büyük illerinde toplantılar yapıyor ve basın açıklaması düzenliyorlar.

Sayıları 200 binin üzerine bir hayli çıkan tutuklu-hükümlü ve ailelerinin gözü kulağı bir torba yasada. Yeni torba yasa var mı? Ceza indirimi, infaz yasasında değişiklik, Denetimli Serbestlik Yasası veya bir af umudu son raddede.

Son zamanlarda sıkça adını duyduğumuz torbayasaların her birinde mahkum aileleri umutlanarak, heyecanlanarak araştırıyor. Her sabah kalktıklarında "acaba bugün bir haber varmıdır" diye google'de sorgulamalar yaparken diğer taraftan sosyal medya hesaplarına girerek üye oldukları topluluklarda son havadisleri alıyorlar. Çok küçük bir haber, varsayım hatta tahmin bile onları heyecanlandırmaya yetiyor bile.

2018 yeni torba yasa, vatandaşı ilgilendiren düzenlemeler içeriyor. En çok yeni torba yasada genel af çıkacak mı sorusu heyecanlandırıyor ve merak uyandırıyor. ;

Türkiye'de çok şöylerin hızlı bir şekilde değiştiği günler içindeyiz. Gündem süratle değişirken her şey her an olabilir hesapları yapılıyor. TBMM gece gündüz çalışmalarını devam ettirirken, diğer taraftan seçim hazırlıkları da yapılmaktadır.Toplumun bütün katmanlarını ilgilendiren yasalar bir taraftan çıkarken ve çıkmaya devam ederken meclis genel kurulundan bir beklenti de hem tutuklu ve hükümlülere hem de sicil cezası affı ile ilgili yasa çıkarılması oldu.

2018 TORBA YASASINDA AF VAR MI?

Daha önceki haberlerimizde de belirttiğimiz gibi Çıkacak yeni torba yasasında hüküm giymiş mahkumlar için Af söz konusu olmayacak. 2018 yılı itibariyle borç ve hüküm Afları çıkması da beklenmiyor. Ancak söylediğimiz gibi Türkiye'de her an her şey olabilmektedir. Seçimlere az bir zaman kala toplumun çeşitli katmanlarında memnuniyet yaratacak bir takım çalışmalar yapılacaktır. Az veya çok insanlar bu çıkabilecek yasalardan faydalanacaktır.

Ancak her ne olursa olsun bütün toplum katmanları Cinsel istismarla ilgili bir iyileştirmeye sıcak bakmadığı gibi hükümette bilakis caydırıcı daha ağır cezaların getirilmesini istemektedir. Doğru olanda budur.

Bu ve benzeri konularla ilgili açıklamalarda bulunan Abdullah Gül, "Kadına şiddet ve cinsel istismar konularında mahkemelerde tolerans gösterilmesin istiyoruz. Kanunlarda değil uygulamalarda eksiklikler var. Savcı ve hakimler gerekli incelemeleri yapıyor. İlla olay her şikayet edildi diye yaşanmış değildir. Yargıya güvenelim, yanlış karar verirse de bir üst mahkeme düzeltir. Ama tolerans gösterilmesin. Sadece ceza kanunlarını artırmak değil, bilinçli birey ile çözebiliriz." diyor.

FETÖ'den tutuklananlara ilişkin açıklamalarda da bulunan Gül, " Tutuklanması gerekeni tutukluyor. Yanlış karar olursa zaten savcılar itiraz ediyor. Bu suçlardan yargılanan herkes suçludur diyemeyiz. Mesela bazı erler, öğrenciler olaya karışmadığı için beraat etti. Olaya karışmadıysa beraat ediyorlar. Bir vatandaşımızı şehit ettiyse rütbesi, ünvanı ne olursa olsun cezasını alıyor." dedi.

2018 Yılı içinde Ceza indirimi Var mı?

Ceza indirimini bekleyen mahkumlar ve aileleri sabırla bekleyişlerinin karşılığını alacaktır diye umut ediyoruz. Türkiye'de toplumsal barışın ana unsurlarından birisi aftır. Ancak vatanına ve milletine ihanet edenle, çocuk istismarcılarına karşı bu tölerans gösterilmeyecektir diye inanıyoruz. 2018 yılında mahkumların ve ailelerin yüzünü güldürecek bir af veya ceza indirimi olmasa da belki bir tık sonra 2019'da bu umut ışığı daha parlak olacaktır diye düşünüyoruz.

Garabey

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2018, 23:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
doğrusu
doğrusu - 12 ay Önce

af yoksa oyda yok

Umut
Umut - 12 ay Önce

Allahım artık düşünmekten kafayı yedim neolur duyun sesimizi ben benim eşimde içerde Allah rızası icin denetimli serbestlik 3 sene olsun artık her günüm zehir oldu sevdikleriyle vakit geçirenlere gezenlere imrenmekten bıktım artık iki yaşında yavrum var dışarı çıkmak babasının yanında olmasını istiyo neolur yetkililer duysun artık sesimizi Allahım şu sabimin yüzü suyu hürmetine acı artık bize af çıksın

ali
ali - 12 ay Önce

fetö cü hakimlerin savcıların mağdur etttiği bir çok insan varken genel af çıkmalıdır

mehmet
mehmet - 12 ay Önce

fetö cü hakimlerden savcılardan mağdur olmuş bir çok vatandaş var genel af çıkmalıdır seçimden önce değil hemen bir genel affa ihtiyaç vardır

Selim çetin
Selim çetin - 12 ay Önce

Bu hükümetin af vermeye niyeti yok arkadaşlar umutlanmayın boşuna bende biton ceza aldım haksız yere fetöcü hakimlerden ama kimse bişey yapmıyor bende ülkemi terkettim ceza evine girmeyim diye

Merve
Merve - 12 ay Önce

Olaya karişmadiysa beraat ediyor diyo bakan..darbeye karişmamislara neden hukum veriliyor o zaman..

Ali
Ali @Merve - 12 ay Önce

Denetim 3 yıl olsun

O.algan
O.algan - 12 ay Önce

Adli para cezalarinada af veya zamanını geçirenletede yediden taksit imkanı getirilmeledir.

Selim
Selim - 12 ay Önce

Bu hükümetin af vermeye niyeti yok arkadaşlar umutlanmayın boşuna bende biton ceza aldım haksız yere fetöcü hakimlerden ama kimse bişey yapmıyor bende ülkemi terkettim ceza evine girmeyim diye


banner307

banner325