Yandex Metrika

Af kapsamı genişletilecek Umudu

Denetimli Serbestlik Yasasından yararlananlar sevinirken, bu yasadan faydalanamayanlar  üzüldü. Hükümlü ailelerinin umutları hala devam ediyor.

Af kapsamı genişletilecek Umudu
29 Ağustos 2016 Pazartesi 02:00

Denetimli Serbestlik yasasının çıkmasından sonra binlerce insan tahliye edildi.

Denetimli Serbestlik Yasasından yararlananlar sevinirken bu yasadan faydalanamayanlar  üzüldü. Hükümlü ailelerinin umutları hala devam ederken diğer taraftan hukukçularda konuyu tartışmaya devam ediyor.

Kapsamhaber sitesine gelen binlerce telefon ve e-mail ile bir taraftan tahliye edilenlerin sevincini paylaşırken diğer taraftan yasadan yararlanamayan hükümlü ailelerinin üzüntülerine ortak oluyoruz.

Cezaevlerinden tahliye olanlara göz aydınlığı verirken, içeride kalanlara  ise Allah kurtarsın demekten başka bir şey söyleyemiyoruz.

Ancak, Genel olarak bu tür yasalarda ilerleyen zamanlar içinde bir genişleme olabileceği yönünde bilgilerin de kuvvetli ihtimaller dâhilinde olduğunu buradan okuyucularımızla paylaşmak isteriz.

Önce şunu ifade edelim: DENETİMLİ SERBESTLİK NEDİR?

Belirlenen süre içinde, kişinin cezasının sosyal hayat içerisinde infazına imkan tanıyan bir ceza hukuku kurumu olarak tarif edilmektedir. Suçlular cezaevi dışında denetimli serbestlik yoluyla gözetlenirler. Bu yasayla birlikte denetim serbestliğe hak kazananların ailesiyla bağlarını sürdürebilmesi ve dış dünya ile uyum sağlayabilmesi gerekçesiyle çıkartılmış olan bir yasadır. Bu yasa,  5275 sayılı Ceza İnfaz Kanunu’nun 105/A maddesiyle getirilen düzenlemeleri ifade eder.. Konuyla alakalı Adalet Bakanlığı  Ceza ve tevkifevleri Genel Müdürlüğü ‘nün resmi sitesinde: “denetimli serbestlik, hükümlülerin suç işlemesine neden olan davranışlarının düzeltilerek, tekrar suç işlemelerinin önlenmesi, ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlülerin takip edilmesi, madde bağımlılarının rehabilitasyonu, mağdurların uğradıkları zararın giderilmesi ve bu yolla toplumun korunmasıdır.” denmektedir.

Son çıkan denetimli serbestlik yasasına göre denetimli serbestlik 2 yıl olarak uygulandı. Yani: Süreli hapis cezalarına mahkum olanlar cezalarının 1/2’sini infaz kurumlarında çektikten sonra salıverilme hükümlerinden yararlanma hakkı elde ettiler. Ancak:  Suç tarihleri 01.07.2016 tarihinden önce olması şartı getirildi.  Burada karışıklık olmasın diye şunu da ifade edelim ki; suç tarihiyle hüküm giyildiği tarih farklıdır. Yasa, suç tarihini 01 07 2016 tarihi öncesi  olarak göstermektedir daha sonra hüküm giymiş olsa dahi suç tarihinin bu tarihten önce olup olmadığına bakılır.

Konuyla ilgili İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof Dr. Adem Sözüer, mahkumların  Kanun Hükmünde Kararname’yle erken tahliye olmasını öngören değişikliğik kapsamıyla ilgili olarak, var olan Denetimli Serbestlik yasası kapsamı dışında 17 temmuz’da CNN Türk’te yeni  ümit kapıları aralamıştı.

Sözüer "Geçmişte AYM'nin verdiği kararla af kapsamı genişledi"

Sözüer; Böyle konuların hep genişletildiğini, Anayasa mahkemesine gidildiği taktirde ‘öldürme suçlarıyla, terör suçlarıyla genişler’ diye ifade etmişti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, erken tahliye düzenlemesi kapsamına girmeyen suçları şu şekilde belirtmişti:

a )Kasten öldürme (madde 81,82);
b) Altsoya,üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları;
c) Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102,103,104,105)
d) Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132,133,134,135,136,137,138);
e) Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188);
f) Devletin güvenliğine karşı suçlar;
g) Anayasal düzene karşı suçlar;
h) Milli savunmaya karşı suçlar;
ı) Devlet sırlarına karşı suçlar ve
i) Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar."

Bugün geldiğimiz noktada bir çok hukukçu Af kapsamının genişletileceği yönünde fikir beyan ediyor.

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra cezaevlerinde kapasitenin üzerinde bir doluluk oranı Denetimli serbestlik yasasının acilen çıkmasında önemli bir  etki olmuştur.. Şu an cezaevleri hala boşalmaya devam ederken diğer taraftan bir o kadar da dolmaya devam ediyor.
Yasanın genişletilmesiyle ilgili bir çalışmanın olduğu yönünde ciddi bilgiler var.

Garabey
 
 
 
 
 İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
brc - 1 yıl önce
Allah kimseyi mahkum ve mahkum yakını etmesin çok zor iki taraf içinde
Avatar
SELMA - 1 yıl önce
asil cezaevleri̇ni̇n uyguladiği di̇si̇pli̇n cezalari çikarilsin kati̇li̇ çikaran hirsizi salan bi̇r yasa nasil oluyoda i̇çeri̇ni̇n verdi̇ği̇ hemde dorudüzğün araştirmadan çikarilmiyo adalat i̇sti̇yoruz
Avatar
Rasim - 1 yıl önce
Bende adalet istiyorum ayrım olmaması lazım
Avatar
Gülseren - 1 yıl önce
Herkese varda bir dsipline yokmu yapmayın Allah aşkına
Avatar
totocum - 1 yıl önce
Genisletin millet de rahatlasin
Avatar
emine - 1 yıl önce
eşimin cezası yasaçıktığı an bitti cezasınıntoplamı25 aydı ama hala disiplin cezası yüzünden içerde infaz hakimi1 ay verdi onuda çekti ama çıkamıyo neymiş 6 aylık iyihalli dönemivarmış adalet yok
Misafir Avatar
OSSİ - 1 yıl önce @emine
si̇ze katili̇yorum aynisi başima geldi̇
Avatar
Ali - 1 yıl önce
Kısmi affın genişleme ihtimali yokmu,esrardan 12 sene ceza aldı kardeşim.kimseye satmadı,zarari kendine.bi ihtimal yokmu
Avatar
ZAZA - 1 yıl önce
dosyabaşi i̇ndi̇ri̇m