Yandex Metrika

AKL-I SELÎM HÂKİM OLMALI

Son hâdiseler, milletçe, tekrar tekrar düşünmemiz, aklımızı başımıza almamız gerektiğini bir daha ortaya koymaktadır.

AKL-I SELÎM HÂKİM OLMALI
14 Eylül 2015 Pazartesi 12:52

 Son hâdiseler, milletçe, tekrar tekrar düşünmemiz, aklımızı başımıza almamız gerektiğini bir daha ortaya koymaktadır.

Devlet idâresi, gafleti asla kaldırmaz. Dünyâ kurulalı beri karşı görüşler dâimâ olmuştur. İnsanlığın devletleşmeye başladığı andan îtibâren de, ferdî mücâdele, yerini büyük çapta devletler / milletler arası mücâdeleye bırakmıştır.

Bugün; hiçbir mücâdele, devlet olmayınca hedefine ulaşamaz. Peki, 'devlet', nasıl olunacaktır? Devletin müesseseleri vardır. Devlette, yukarıdan aşağı veya aşağıdan yukarı bir silsile vardır. Bu 'silsile', kanunlarla birbirine bağlıdır. Kanunların lâçkalaştığı / lâçkalaştırıldığı yerde, kişilerde nemelâzımcılık, vurdumduymazlık, menfaatçilik başlar. Bu da; ayrımcılığın çekirdeğini teşkil eder. Bundan sonra iplerin kopmasını engellemek zordur. Bundan sonra güveni tâzelemek beyhûdedir.

Cemiyet dengesini sağlayan en mühim unsur 'adâlet'tir. Adâlet olmayan yerde merhamet, hürriyet, nezâket ve fazîlet gibi üstün insânî değerlerin bulunması mümkün değildir. Aksi hâlde, burada; cinnet, sefâlet ve rezâlet hâkim olur.

Târih boyunca, Türk milleti çok gafletler ve ihânetler yaşamıştır. Yaşamıştır ki, onaltı imparatorluk ve yüzün üzerinde devlet kurduğumuzu söylüyoruz. Gelin görün ki, bu devletlerin kaçı yaşıyor!..

Akl-ı selîm derken, muhasebe ve muhakeme yapmayı da ihmâl etmememiz gerekiyor. Niçin bu hâle sürüklendik / sürükleniyoruz'un tahlilini yapmak mecbûriyetindeyiz. Mes'elenin sosyal ve siyâsî analizi yapılmadıkça bir netîceye varmamız da mümkün görünmemektedir Yazının Devamıİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.