Alexa

Alaattin Çakıcı ve Kürşat Yılmaz Aftan Yararlanacak mı

Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli'nin 24 Haziran seçimleri öncesinde gündeme taşıdığı Af yasası yeniden gündeme geldi. Peki MHP'nin hazırladığı af yasası taslağında Alaattin Çakıcı ve Kürşat Yılmaz Aftan Yararlanacak mı?

Alaattin Çakıcı ve Kürşat Yılmaz Aftan Yararlanacak mı

MHP Genel Başkanı Bahçeli taraından 24 haziran seçimleri öncesinde dillendirilen "Kader Mahkumlarına af" yasası meclisin açılmasına az bir süre kala yeniden konuşulmaya ve tartışılmaya başladı. MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, Habertürk ekranlarından Mahkumlara af yasası teklif taslağının hazır olduğunu açıkladı.

MHP Lideri Bahçeli'nin ziyarette bulunduğu ünlü kabadayı Allaattin Çakıcı ve Kürşat Yılmaz bu aftan yararlanacak mı? 

Habertürk'ten Kübra Par’ın konuyla ilgili sorusu şöyle idi:

Sayın Devlet Bahçeli, af konusunu ilk gündeme getirdiğinde Alaattin Çakıcı ve Kürşat Yılmaz’ın isimlerini anmıştı. İçişleri Bakanlığı ise Çakıcı’yı “bir suç örgütü lideri” olarak tanımlayıp, üyelerine operasyon düzenlemişti. Af bu isimleri de kapsayacak mı?

"Ahmet, Mehmet, Kürşat, Alaattin, Feti fark etmez. Çakıcı ve Kürşat benim arkadaşlarım. Avukatlıklarını da yaptım. Bu arkadaşlarımızın yıllar önce serbest kalması lazımdı. Hakimlik sıfatını kaybetmiş kişiler tarafından, sırf ülkücü olmaları sebebiyle cezalar verildi."

Fetih yıldız, Cezaevinde HDP Genel Başkanı 100 bin imza ile Cumhurbaşkanı adayı oldu. HDP Eski Genel Başkanı’nın yargılandığı maddeler belli. Devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozma ve alt maddelerdeki suçlardan yargılanıyor. “Bu vatandaş Cumhurbaşkanı adayı olabiliyorsa, ülke ve ülkü sevdalıları da 100 bin imzayla Cumhurbaşkanı adayı mı yapılsın?” dedi. Burada ortaya konan şey aslında bir eleştiriydi.ifadelerini kullanarak konuşmasını şöyle devam ettirdi: "Kanunlar genel amaçlı yapılır; “Şu faydalansın, öteki faydalanmasın” diye kanun yapılmaz ki. Bunun bir istisnası var; Cumhurbaşkanı isterse özel af çıkarır. Bunun dışında, bu arkadaşlarımızın yargılandığı maddeler, hüküm özetleri, sevk maddeleri bu sayılanlardan biriyse faydalanamazlar. Bunun dışındaysa herkes faydalanır. Ahmet, Mehmet, Kürşat, Alaattin, Feti fark etmez. Çakıcı ve Kürşat benim arkadaşlarım. Avukatlıklarını da yaptım. Bu arkadaşlarımızın yıllar önce serbest kalması lazımdı. Hakimlik sıfatını kaybetmiş kişiler tarafından, sırf ülkücü olmaları sebebiyle cezalar verildi." dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2018, 23:37
YORUM EKLE