Yandex Metrika

Beyaz Toros'un Çektiği Çile

1 Kasım seçimleri yaklaşırken siyaset meydanı da gerilmeye devam ediyor. Başbakan Davutoğlu’nun ‘beyaz Toros’ u gündemde kalmaya devam ediyor.

Beyaz Toros'un Çektiği Çile
26 Ekim 2015 Pazartesi 00:49

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Van mitinginde kullandığı tehdit gibi sözler bir anda Türkiye’nin gündemi haline gelerek tartışılmaya başlandı.

DAVUTOĞLU ‘BEYAZ TOROS’ LA İLGİLİ NE DEMİŞTİ?

Başbakan Ahmet Davutoğlu: yaklaşan seçim öncesinde partisi tarafından düzenlenen Van'daki mitinginde aynen şöyle demişti: ‘AK Parti zayıfladığında terör odakları güçlenecek ya da Çözüm Süreci zayıflayacak. Çünkü biliyorlar ki AK Parti iktidardan indirilirse ya bu terör çeteleri dolaşacak ya da eskiden olduğu gibi 'Beyaz Toroslar' dolaşacak. Biz bu memleketi terör çetelerine, faili meçhullere bir daha bırakmayacağız.’

DAVUTOĞLU, ‘BEYAZ TOROS’ OLAYI YANLIŞ ANLAŞILDI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'AK Parti iktidardan indirilirse buralarda terör çeteleri dolaşacak, beyaz Toroslar dolaşacak' sözüyle kimseyi tehdit etmediğini iddia etti. Davutoğlu, ‘Hiç kimseyi tehdit etmedim. Çünkü o tehdit hepimize dönük olarak… Ama şunu söyledim. Birileri savaş baronları, terör baronları ve bu terör baronlarının varlığından destek alan 90’lı yıllardaki 'Beyaz Toros' sembolü ile anılan çevreler aslında birbirini neredeyse destekleyen çevreler. Birinin varlığı diğerine zemin teşkil ediyor. Her iki varlığı da ülkede tesirsiz hale getiren AK Parti iktidarıdır." diye konuştu.

DEMİRTAŞ, ‘BEYAZ TOROS’LA İLGİLİ NE DEDİ?

Ahmet Davutoğlu’nun beyaz torosla ilgili söyediklerinden sonra HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cevabı gecikmedi. HDP İstanbul İl Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen dayanışma kahvaltısında Demirtaş, 'beyaz toros' açıklamasıyla ilgili 'Sen gidip Van'da beyaz Toros'tan söz edersen Vanlılar sana 1 Kasım'da öyle bir cevap verir ki, seni o beyaz Toros'un bagajına kapatıp, Ankara'ya postalarlar' dedi.

KILIÇDAROĞLU, ‘BEYAZ TOROS’LA İLGİLİ NE DEDİ?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu'nun Van mitinginde dile getirdiği 'Beyaz Toros' sözlerine karşı şöyle dedi:
Faili meçhuller bir demokrasinin en büyük ayıbıdır. Cumhuriyet Halk Partisi bu konuda 24'üncü dönemde tam 24 kez faili meçhullerin araştırtması için önerge verdi. Her seferinde AKP milletvekilleri tarafından reddedildi. Şimdi kalkmışlar bir şantajla toplumun önüne çıkmışlar; 'bize oy vermeseniz yeni faili meçhuller çıkar' diyorlar. Sizin zamanınızda zaten oldu olmaya da devam ediyor. Faili meçhuller ile mücadele edecek zaten biziz. Allah'ın izniyle 1 Kasım'dan sonra bu Beyaz Toros'u tamamen tarihe gömeceğiz.

Doğan TV Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın CNN Türk-Kanal D ortak canlı yayınında sorularını yanıtlayan Devlet Bahçeli ‘Beyaz Toros’la ilgili şöyle konuştu:

‘Ak Parti düşerse ne olur diye milleti tehdit ediyor. Bu arada da bir Beyaz Toros lafını ortaya atıyor. Beyaz Toros'la ne amaçlanmıştır? Bu bir şifre midir? Bu bir örgüt müdür? İktidardan düşmeleri halinde bunun intikamını alacak bir yedek örgüt müdür? Kafaları karıştıracak ve dikkatleri farklı yerlere çekecek bir takım açıklamalar yapıyorlar. Birisi de kalkıp diyor mu bu şimdiki zamanın JİTEM'idir. Öbürü derinidir, bu bilmem neyidir?

1 KİLO TOZ 1 TOROS

Şu bir Beyaz Toros. Bu Renault'un 12 TL dedikleri Toros diye de topluma takdim ettikleri 90'lı yıllardan sonra tüm Türkiye'nin ilgisini çeken Türkiye'de üretilen bir otomobil. Bunun toplumda ayrı bir yeri olmuştur. Ben de kullandım. Şimdi bunun adı Beyaz Toros. Fakat bu Toros'un farklı bir anlamı daha var: 1 kilo toz 1 Toros. 3 kilo toz 1 minibas. 5 kilo toz 1 otobos. Bölgenin ifadesiyle.’

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU'NUN BEYAZ TOROS'LA İLİŞKİLERİ NE?

Acaba Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Davutoğlu bu tozla çok yakından alakalı olup Beyaz Toros'la ne ilişkileri var? Kamu oyunu saptırmanın gereği nedir?

Tozdan kazanılan paralarla alınan arabalara Beyaz Toros denirdi. Halkın arasındaki bilgileri söylüyorum. Benim özel bir bilgim yok.
……

TURAN ALKAN’DAN FARKLI BİR BAKIŞ

Zaman Gazetesi yazarı A. Turan Alkan, ‘Beyaz Toros nedir; bittabii kamu düzenidir!’ başlıklı yazısında ‘BEYAZ TOROS’ la ilgili enteresan tespitlerde bulunuyor.

Alkan:Bir kere bir ülkenin başbakanı, zannedildiği gibi ‘haybeden' konuşmaz. Sözünün bir mecazı, derûnî anlam katmanları vardır fakat anlayan nerede? Nitekim işte dündü galiba, ‘Nerede bir zalim varsa onun yanında olacağız.' cümlesi de aynı cümledendir. Azgın ve terbiye kabul etmez muhalefet yayın organları bu sözü, ‘Gaf yaptı, son günlerde sık sık sürç-i lisan lâflar ediyor, irticâlen konuşma merakı yüzünden boyuna çam deviriyor' yorumuyla verdiler. Evet, uzaktan bakılınca sürç-i lisan gibi görünüyor fakat acaba bu kadar basit midir? Kezâ zalimin yanında olacağız sözünü duyunca otomatikman alkışlayan dinleyicilerin başka türlü tepki vermek şansı olup olmadığı iyice araştırılmış mıdır? İşte özeleştiri yapıyorum ve başbakanın bazı cümlelerini düz anlamıyla yorumlayarak kakara-kikiri yapan azgın muhalefet yayın organlarını kocaman kınıyorum.
….
Beyaz Toros konusuna dönüyorum ilhâmı fazla soğutmadan. Arkadaşlar, insan biraz bu gibi ince ayrıntılara dikkat eder, lütfen yani! Son günlerin en ateşli tartışması nedir? Yerli otomobil konusu: Olurdu, olmazdı diye kamuoyu ikiye bölündü neredeyse. Sayın Başbakan Van'da demeye getiriyordu ki, “Eeyy yerli otomobilimizi dizayn edecek teknik ve tasarımcı arkadaşlar; arabanın içine hangi motoru koysanız da fark etmez. Zaten bu saatten sonra oturup motor icad edecek değiliz fakat kaporta önemlidir. Hele hele bizim gibi Ortadoğulu toplumlarda kaporta, yani sûret her şeydir. Binaenaleyh yeni öz ve milli ve yerli tomafilin kaportasında nümûne-i imtisâl, yani ‘mostra' olarak beyaz Torosların ilham menbâı olarak alınması son derece yerinde olur, zira beyaz Toroslar, aziz milletimizin şuuruna ve onun kadar aziz olmayan sair vatandaşların şuuraltına adeta dayakla kazınmış bir millî semboldür. Beyaz Toros nedir? Beyaz Toros kamu düzenidir; beyaz Toros, Türk'ün gücünü bilmeyenlere karşı bir meydan okumadır. Otoritedir, düzendir, kanundur ve kanunun da ötesidir. Dolayısıyla yeni otomobilimiz suret-i mutlakada efsanevi beyaz Toros modelinin kaportası ana hatları itibarıyla yâd ve şâd edilecek şekilde estetik bir dizayn anlayışıyla tasarlanmalıdır!” 

BEYAZ TOROS NEDİR?

Beyaz toros, gündeme 1990'lı yıllarda geldi. Faili meçhullerin çok olduğu dönemde, JİTEM'in 'devriye aracı' olarak biliniyor.
beyaz toros, doğu ve güneydoğu bölgelerinde işlenen faili meçhullerle ilişiklendiriliyor.

kapsamhaber

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.