Alexa
banner314

Bu Şehidimizin Mektubunu Okuyun!

Üzerinde rahatça oturduğumuz vatan topraklarının düşman işgalinden nasıl kurtarıldığını anlamak için şu kısacık mektup bile yetecektir.

Bu Şehidimizin Mektubunu Okuyun!

Şehitlerimizden bugünlere kadar gelebilmiş en önemli miraslar ve tarihi vesikalaronların kendi elleriyle yazdıkları mektuplarıdır. Her bir kelimesi bile altından çok daha değerli olan bu mektuplar bizlere o zorlu günlerde, O milli ve islami ruhun ve inancın hangi boyutlarda olduğunu anlatan, hissettiren ve daha şuurlu hareket etmemizi ve bu vatanın ne kadar kıymetli olduğunu anlamamızısağlar.

Şehitlerimizin olağanüstü kahramanlıklarını anlatan, vatanımızın tapu senetleri, aziz varlıklarının nişanesi hükmünde kabirleri gibi en az bunlar kadar kıymetli “ebedî hatıraları” da, tarihimizi taçlandıran “mektupları”dır.

2 Haziran 1916 tarihinde Yüzbaşı (Kolağası) Mehmet Tevfik, Çanakkale harbinde bir İngiliz mermisiyle yaralanmış ve şehit olmadan önce şu mektubu yazmıştır:

“Sebeb-i Hayatım, Sevgili Babacığım ve Valideciğim!

Arıburnu’nda ilk girdiğim müthiş muharebede sağ yanımdan müthiş bir İngiliz kurşunu geçti. Hamdolsun kurtuldum. Fakat bundan sonra gireceğim muharebelerden kurtulacağıma ümidim olmadığından bir hatıra olmak üzere şu satırları yazıyorum.

Hamd-ü senalar olsun Cenab-ı Hakk’a ki, beni bu rütbeye kadar ulaştırdı. Yine mukadderat-ı ilahiye olarak beni asker yaptı. Siz de ebeveynim olmak dolayısıyla, beni vatan ve millete hizmet etmek için nasıl yetiştirmek lazımsa öyle yetiştirdiniz;  sizlere çok teşekkür ederim.

Şimdiye kadar milletin bana verdiği parayı bugün hak etmek zamanıdır. Vatanıma olan mukaddes vazifemi yerine getirmeye çalışıyorum. Şehitlik rütbesine kavuşursam, Cenab-ı Hakk’ın en sevimli kulu olduğuma kanaat edeceğim. Asker olduğum için, bu her zaman bana pek yakındır. Sevgili babacığım ve valideciğim, göz bebeğim olan zevcem Münevver ve oğlum Nezihciğim önce Cenab-ı Hakk’ın sonra sizin himayenize bırakıyorum.

Bana hakkınızı helal ediniz. Ruhumu şad ediniz. Refikama yardımcı olunuz.

Hepiniz her gün beş vakit kılınız… 

Ruhuma fatiha okuyarak beni sevindiriniz…

Elveda, elveda, cümlenizi Cenab-ı Hakk’a tevdi ve emanet ediyorum. Ebediyen Allah’a ısmarladık. Sevgili babacığım ve valideciğim.”

Oğlunuz Mehmet Tevfik

19 Mayıs 1331 (1915) (Çolak, age.,s.35-39.)

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2017, 02:15
YORUM EKLE

banner307

banner313