Alexa

Efsane Yarbay Korkut Eken, "35 Yıllık Abi-Kardeş" Alaattin Çakıcı'yı Ziyaret Etti

Eski Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda önemli görevlerde bulunan Efsane Komutan Korkut Eken, 35 Yıllık Arkadaşı Alaattin Çakıcı'yı Kırıkkale Keskin cezaevinde ziyaret etti. Korkut Eken Kimdir?

Efsane Yarbay Korkut Eken, "35 Yıllık Abi-Kardeş" Alaattin Çakıcı'yı Ziyaret Etti

35 yıldır abi kardeş olan Efsane Yarbay Korkut Eken, Kırıkkale cevaevinde bulunan Ünlü Kabadayı Alaattin Çakıcı'yı ziyaret etti.

Hakkında efsane komutan, madalyalı mahkum gibi yakıştırmalarda yapılan ve yıllarını Güneydoğu' da savaşarak geçiren, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda yetiştirdiği özel eğitimli timler ile anılan Korkut Eken, 35 yıldır abi kardeş gibi olan Alaattin Çakıcı'yı Kırıkkale Keskin cezaevinde ziyaret etti.


Korkut Eken Kimdir?

Korkut Eken, 1945 yılında Ankara'da doğdu. 1963 yılında baba mesleğini devam ettirmek üzere subay olmak için Kara Harp Okulu'na gitti. Artık babası gibi asker olmuştu. 20 Temmuz 1974'de Kıbrıs'ta ilk görev yapan askerlerimiz arasında yerini aldı.

1978 yılında çok üstün eğitimli subay ve astsubaylardan oluşan Özel Harp Dairesi, özel birlik komutanlığına atandı. PKK ile mücadele etmek üzere Siirt ve Sason bölgelerinde görevlendirilen Eken,1986 yılına kadar devam eden bu görevinden dolayı Türk Silahlı Kuvvetleri nezdinde çok önemli madalya olan Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ile Başarı Madalyası ile birçok takdirname verildi. 1981 yılından 1986 yılına kadar ise Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Özel Harekât Tim’lerinin teşkili, teçhizi ve eğitiminde görevlendirildi.

Çok kabiliyetli bir asker olduğu halde kendi isteğiyle birlikte 1987 yılında Yarbay rütbesindeyken emekliye ayrılan Eken, MİT’te Güvenlik Dairesi Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı. Daha sonraları 1993 yılında dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'ın daveti üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü'nde göreve başladı. 1996 yılına kadar Özel Harekât timlerini yetiştirerek aynı zamanda birlikte Terör operasyonlarına katıldı.

Samsun Terme nüfusuna kayıtlı Korkut Eken evli ve 3 çocuk babası olan Korkut Eken’in ismi kamuoyunda Efsane Yarbay Olarak ta geçmektedir.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2018, 00:42
YORUM EKLE