Alexa

Erhan Usta Kimdir?

Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, Bağımsız Samsun Büyükşehir adayı oldu. Erhan Usta kimdir, Erhan Usta kaç yaşındadır, nerelidir? Usta, hangi okulları bitirmiştir? Erhan Usta Samsunlular tarafından merak ediliyor.

Erhan Usta Kimdir?

Erhan Usta,  Bağımsız Samsun Büyükşehir adayı oldu. Samsun milletvekili Erhan Usta hakkında bilgilere Kapsam Haber içeriklerinden ulaşabilirsiniz. Erhan Usta. Milliyetçi Hareket Partisi'nden ihraç edilmesinin ardından bir başka partiye geçeceği çok konuşuldu. Erhan Usta bir başka partiye geçmeyeceği istikametinde açıklamalarda bulundu ise de, sosyal medyada ve gazetelerde İYİ Parti'den aday olacağı yazılıp çizildi.

Samsun'un sorunlarıyla yakından ilgilendiği için Samsunlular tarafından sevilen Erhan Usta, Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğu zaman ayrıntıları merak edilmeye başladı. Erhan usta kimdir? Erhan Usta nerelidir ve kaç yaşındadır? hep merak edildi.

Milliyetçi Hareket Partisi 25. ve 26. dönem Milletvekili iken Erhan Usta, Grup Başkanvekili olarak MHP'yi temsil etti. Ancak, görüşmeler devam ederken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından 24 10 2018 tarihinde görevinden alındı. Erhan Usta'nın görevinden alınma sebebi Emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) yönelik destek vermesiyle ilgili açıklama yapmış olmasıydı.

Cumhur İttifakı'na aykırı davranışları gerekçesiyle Erhan Usta2 Ocak 2019 tarihinde disipline sevk edildi. USta, Partisi tarafından 16 Oca 2019 tarihinde ihraç edildi.

Sosyal medya ve basında Erhan Usta'nin MHP'den Samsun Belediye Başkan Adaylığı çok konuşuldu. Ancak, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin Milletvekillerinin adaylığı konusuna sıcak bakmadığı gerekçesiyle geri çevrildi.

Usta'nın ihracından sonra ise İyi Parti Samsun Büyükşehir Belediyle Başkan odaylığı gündeme geldi. Ancak, Usta bu çıkan haberleri yalanladı ve  ve "Bunların tamamı tezvirat, beni yıpratmak için yapılıyor" ifadelerini kullandı.

Erhan Usta (01 Şubat 2018) tarihinde sosyal medya hesabından canlı yayında Samsun Büyükşehir bağımsız aday olark açıklamada bulundu. 

3 Şubat Pazar günü saat 15:30’da Samsun’da, Tütün İskelesi'nde yaptığı mitingte Samsunlular ile buluşan Erhan Usta birkez daha Bağımsız Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını tescil etti.

ERHAN USTA KİMDİR?

Erhan Usta Ekonomist ve Planlama Uzmanıdır.  İlk ve orta öğrenimini memleketi Havza'da yapan Erhan Usta,  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünü bitirdikten sonra ABD Northeastern Üniversitesinde İktisat Politikası ve Planlama dalında bölüm birincisi olarak master derecesi aldı. Celal Bayar Üniversitesi İktisat Ana Bilim Dalında doktora çalışması devam etti.

Erhan Usta, Devlet Planlama Teşkilatı (Kalkınma Bakanlığı)'nda Uzman Yardımcısı, Uzman, Daire Başkanı, Genel Müdür, Müsteşar Yardımcısı olarak görevyaptı. İstanbul Finans Merkezi Koordinatör Yardımcılığının yanı sıra 10 yıl süreyle İç Denetim Koordinasyon Kurulu Üyeliği, kamu şirketlerinde yönetim kurulu üyelikleri; görevi gereği finans, vergi, muhasebe, sağlık, ilaç gibi alanlarda birçok kurul, komisyon ve konseyde başkan ve üye olarak çalışan Erhan Usta, Son 10 yılda, kalkınma planı, orta vadeli programlar ve makro ekonomik politika hazırlıklarının teknik koordinasyonunu yürüttü. 25 ve 26. Dönemde MHP'den Samsun Milletvekili seçilen Erhan Usta,  MHP Grup Başkanvekili olarakta görevde bulundu. Bu görevden daha sonla alınan Usta, ardından partisinden ihreç edildi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığını açıklayan Erhan Usta, evli ve 3 çocuk babasıdır.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 15:05
YORUM EKLE