Alexa

Erken Seçim Öncesi Af Çıkar mı? (Mahkumlara Ceza İndiri mi Olur mu)

Cumhurbaşkanı Erdoğan Erken seçim için 24 Haziran tarihi açıkladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden erken seçim kararı çıkmasının ardından erken seçim tarihi kesinleşecek. Mahkumlar ve yakınları ceza indirimi olur mu, af çıkar mı? diye umut ediyor.

Erken Seçim Öncesi Af Çıkar mı? (Mahkumlara Ceza İndiri mi Olur mu)

Başbakan Binali Yıldırım ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin imzaları ile Erken Seçim kararı Meclisten çıkmasının ardından erken seçim tarihi kesinleşmiş olacak.

Kimsenin beklemediği erken seçim kararı bir anda Türkiye'nin gündemini değitirdi. Sürprizlerin yaşandığı Türkiye'de milletimizde hiç bir şeye "Bu olmaz" diyemiyor aslında. Her sabah kalktığımızda inanamadığımız şeylerin olabilmesi mümkündür ülkemizde. Borçlunun, Alacaklının, mahkumun ve hastanın bile ümidi hep taze ve dirayetlidir.

YENİ TORBA YASADA AF VAR MI?

Son dakika yapılan açıklamalara göre Yeni Torba Yasası gelişmeleri gelmeye devam ediyor. Sayıları çok yüksek vatandaşı ilgilendiren detaylarda ortaya çıkmaya başladı. 2018 yılında hazırlanan "Yeni Torba Yasası" kapsamında af çıkacak mı? veya Yasa ne zaman çıkacak? Torba yasaya eklemeler ve çıkarmalar yapılıyor. Ancak, Çıkacak yeni torba yasada, hüküm verilmiş mahkumlar için Af söz konusu olmayacağı dile getiriliyor. Her ne kadar resmi bir açıklama yapılmadıysa da 2018 yılı itibariyle borç ve hüküm Afları çıkması beklenmediği de belirtiliyor.

Az önce belirttiğimiz gibi burası Türkiye...

Genel olarak toplumun geniş bir kısmını sevindirecek haberler bu zamana kadar ya bayramlara ya'da seçimlere denk getirilmiştir. İki ay gibi kısa bir zaman sonra Türkiye önemli bir seçime gidiyor. Bu seçimler daha önceki seçimler gibi olmayacaktır. Türkiye'de bir çok şeylerin değişeceğine hep birlikte şahit olacağız. Devlet böyle zamanlarda yani değişimin yaşandığı süreç içerisinde toplumsal barışı sağlamak adına af  vererek veya ceza indirimini sağlayarak zaten dolmuş olan cezaevlerini kısmende olsa boşaltma cihetine gidebilir.

Erken Seçim Öncesi Af Çıkar mı?

Şu anda cezaevinde yatan hüküm giymiş mahkumlar için bir af söz konusu olmadığı dile getiriliyor. Ancak bir ceza indirimi ile ilgili kesin bir şey dile getirilmemiştir. Mahkum yakınları hep bir umut içerisinden hareketle sosyal medyada çeşitli kampanyaların ve çeşitli sosyal medya etkinliklerinin altına imza atarken tek istediklerinin sevdiklerine kavuşmak olduğunu belirtiyorlar. Hükümlü yakınları yaptıkları her türlü etkinlikte gayelerinin seslerini duyurmak olduğunu, teröristlere, tecavüzcülere değil kader mahkumlarına ve cezasının zaten bir çoğunu yatmış insanların kalan cezalarının affedilmesi veya ceza indirimi uygulanarak salıverilecek kanunların çıkartılmasını arzu ediyorlar. Erken Seçim öncesi af İstenirse çıkacaktır. Erken seçim öncesi genl af tan ziyade kısmi bir af konuşulacak ve tartışılacaktır diye düşünüyorum. 

KAYNAK: GARABEY

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 21:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gülperi sarı
Gülperi sarı - 10 ay Önce

Ne olur artık bir indirim istiyoruz adli kader mahkumları kaderine terk edilmiş durumda mahkum yakınları sizden ricam var şu çocuk ların feryadını duyun sesimizi duyun artık

Fikriye
Fikriye - 10 ay Önce

Kanser hastasıyım eşimi suçsuz yere cezaevine koydular ceza indirimi istiyorum sayın Cumhurbaşkanım ALLAH rızası için onaylayın

Fikriye
Fikriye @Fikriye - 10 ay Önce

Cezas indirimi verip insanları sevdiklerine kavuştursun ınsanlar çaresiz bu görün kamu davaları yüzünden suçsuz yere ceza evinde çaresiz kalıyorlar dışarıda aileler zorda duyun artık görun

mehmet
mehmet - 10 ay Önce

af çıkmalıdır meslekten ihraç edilen hakimlerin savcıların yaktığı canlar için genel af çıkmalıdır

Garip varil
Garip varil @mehmet - 10 ay Önce

Af yoksa oy da yok

Betül uzses
Betül uzses - 10 ay Önce

Af gelsin biz kadınlar çocuklarımız zor durumda yaşamayan bilemez duyun sesimizi artık yalvarırım

Kerime
Kerime - 10 ay Önce

Af yoksa oyda yok sevdiklerimiz vermezlerse oyda yok

ozge can
ozge can - 10 ay Önce

af istiyoruz lutfen esim icerde cocugum var zor durumdayim yasamayan bilemez sesimizi duyun bi indirim yapin

Tuğçe
Tuğçe - 10 ay Önce

Artık af çıksın.onca suçsuz insan ceza evlerinde sürünüyor. Biz mahkum yakınları olarak ağır suçu olanları çıkarın demiyoruz.ama bir sözle ceza evine giriyorlar.ortada bir sikayet bile yokken kamo davası insanın peşini bırakmıyor.hafif suçlara af gelsin artık.babalar analar eşler çocuklar kavussun sevdiklerine.Sayin cumhurbaşkanı verdiğimiz oyun karşılığı bizi madur bırakmakmi.kaldim 1 çocukla duzde.guldur artık yüzümüzü.

sinan kale
sinan kale - 10 ay Önce

akp kuruldu kurulalı büyün genel ve yerel seçimlerde oyumu verdim hiç bir karşılığını alamadığım halde ama şunu iyi bilsinler 15 yıldır devletin bekası için biz elimizden geleni yaptık şimdi devlet milletin bekası ve huzuru için kılını kıpırdatmazsa hecmis donemdeki 7 haziranı hatırlatır bu milletin ikinci bir mesajı degil direk cezayı verdiğini görüler bu milletin karşısına defalarca hata yapıp çıktınız af ettik millet af etsin devlet aligıran başkesen kendileri bilir millet bir var geçtiğini birdaha başa getirmiyor bu böyle biline

Turkpz
Turkpz @sinan kale - 8 ay Önce

Yeter artik millet sizi af ediyorsa sizde mileti af edi

Merve
Merve @sinan kale - 10 ay Önce

Benim eşim yıllarca bu devlete vergi ödedi yıllarca bu hukumetin yaninda oldu bir hata yaptı ve suan cezaevinde. 2.5 aylık bebek ile ortada kaldım.Kimseye zarar vermediği halde olayı kamu davasîna döndürüp en yüksek cezayı aldı. Sabkası olmayan hayatında ilk defa suc islemis birine ve özelikle kimseye zarar vermemesine rağmen bu kadar yüksek ceza alması ne kadar adaletli? 1 senedir ayakta kalmaya calisiyorum ama o kadar zor ki herseyin ustesinden tek basına kalkmak hele de cocuk varsa... Lutfen ama lutfen sesimizi duyun sayın Cumhurbaskanım bunca kisi umut icinde bekliyor verin artik su affı.En azindan ceza indirimine gidin denetimli serbestligi artirin kavussun artik insanlar sevdiklerine cocuklar babasiz buyumesin..

zübeyde turgut
zübeyde turgut @sinan kale - 10 ay Önce

yüregine saglık sinan kale güzel yorumlarını bekliyoruz