Alexa

Fener Rum Patriği, Türkiye'ye neden tehlikeli?

İnançlılar arası ilişkiler, sadece kutsal kitaplardaki olayların tartışmaları değil. Farklı dinsel dallara ait inançlar arası tartışmalardan çıkan ciddi dinsel kriz, arasıra politik, sosyal ve ekonomi sonuçlara yol açabilir.

Fener Rum Patriği, Türkiye'ye neden tehlikeli?

Ne kadar tuhaf görünüyorsa da inanç, birçok politik faaliyetlerin ve kampanyaların temelindedir. Fakat Amerikan motivation kitaplarında yazıldığı gibi kendine inanç değil, Tanrı'ya inançtır bu.

İnançlılar arası ilişkiler, sadece kutsal kitaplardaki olayların tartışmaları değil. Farklı dinsel dallara ait inançlar arası tartışmalardan çıkan ciddi dinsel kriz, arasıra politik, sosyal ve ekonomi sonuçlara yol açabilir.

Böyle krizlerden biri, Doğu Avrupa'da, Ukrayna'da başlayabilir hemen. Yaratacak sonuçlar, Türkiye ve Rusya'yı dokunup iki ülke arasında ilişkileri kötüleyecek.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ukrayna Parlamentosu ve Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'nun ricalarını hayata geçirerek Rus Ortodoks Kilise'sinden bağımsız yeni Ukrayna Ortodoks Kilise'sini kurmaya karar verirse bu toprakların kendi yönetim altında bulunduğunu sayan Moskova Patrikhane'sinin öfkesi teşvik edilecek. Ve bu… Türklerin refahını vuracak!

Rusya nüfusun çoğunluğu Ortodoks Hristiyanlar olduğu için bazılar, Bartholomeos'un Fener Rum Patrikhanesi'nin evi olarak görünen Türkiye Cumhuriyeti'nden Kiliselerine ve kendilerine yapılmış bir hakaret gibi bu adımı nitelendirebilir. Bundan dolayı ülkemizdeki turizm büyük zarar görecek. Türkiye, Rus turizm pazarında en çok tercih edilen yöndür. 2017 yılında 4 milyon 750 bin Rus turist ülkemizi ziyaret etti, bu yıl hedef 6 milyondur. 2015 yılı Kasım ayında Rus uçağının düşürülmesinden sonra Rusya'dan gelen turist sayısı yüzde 90'in üzerinde azalmıştır. Bu gibi kriz ortaya çıkarsa turizm sektörü çok kaybedecek!

Bundan başka da Rusya'da Mart'ta başkan seçimleri yer aldı. Mayıs ayında oluşturulacak yeni hükümet, durumunu kuvvetlendirmek için halkın destekleyeceği adımlar atmak zorunda kalacak. Sonucu olarak Putin, Ankara'ya baskı yapacak. Büyük ihtimalle sorunlar enerji sektöründe çıkacak – Türk ekonomisi, Rus doğal gaza hala bağımlıdır. Bununla birlikte 2017'de Rusya'dan petrol ithalatı da arttı.

Türkiye'nin Rusya'ya ihracat edilen gıda ve tarım ürünleri ve makineler hedeflenecek. Rusya bunları tamamen reddetmeyecekse de şirketlerimize karşı ek gümrük vergileri uygulayabilir.

Böylece Türkiye nüfusunun büyüklüğü için yabancı bir isim olan Fener Rum Patriği I. Bartholomeos'un sadece bir imzası Türklerin çıkarlarına büyük zarar verecek; Fener'in etki artırmasına da biz para vereceğiz.

Mevlüt Galanis

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2018, 18:07
YORUM EKLE

banner307

banner313