Alexa

Fener Rum Patrikhanesi, Ukrayna'da mezhepler arası savaşı mı başlatacak?

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ve üst düzey yetkilileri, Fener Patriği Bartholomeos'un Ukrayna'da bağımsız bir kilise kurmasına hazır olduğunu iddia ediyor.

Fener Rum Patrikhanesi, Ukrayna'da mezhepler arası savaşı mı başlatacak?

Ortodoks Dünya tarafından tanınmayan Otosefal Ukrayna Ortodoks Kilisesi ve Kiev Patrikhanesi'ne bağlı Ukrayna Ortodoks Kilisesi (UOK KP), yeni örgütün temelinde olacak.

22 Nisan'da yayınlanan tebliğinde Fener Rum Patrikhanesi, böyle intikamı reddetmiyor. "Sen Sinod Meclisi", Cumhurbaşkanı, Ukrayna Parlamentosu ve sözü geçen Kiliselerin başvurularını gözden geçirmeye zaten başlamış.

Üst düzey Ukraynalı yetkililer ve uzmanlara göre bu işleme devletin katılması, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un şahsi talebidir; yeni Ukrayna Ortodoks Kilisesi de "devlet" bir kilisesi olmayacak ve başka din örgütleri gibi çalışacak. Kiev, tüm Ortodoks Dünya'nın tanınan yeni Kilisenin kurulmasının ülkedeki mezhepler arasında çatışmalara bir son vereceğini iddia ediyor.

Ancak bugüne kadar mezhep eşitliği prensibine bağlı kalmaya isteğini göstermeyen veya sadece istemeyen Ukraynalı memurlar, üç Kiliseden biri olan UOK KP'ye destek verir. Moskova Patrikhanesine bağlı Ukrayna Ortodoks Kilisesi (UOK MP) ise daima hedeflenir.

Örneğin Bar (Vinnitsa Oblastı) ve Lokhvytsia (Poltava Oblastı) kentlerinde radikal milliyetçi Sağ Sektör grubunun baskısı altında bulunan yerel milletvekililer, kilise binası kurulması için Moskova Patrikhanesine bağlı UOK'nin arsa talebini reddedip bu arsayı Kiev Patrikhanesine verdi. Milliyetçi örgütlerin mezhepler arası arsa tartışmalarına müdahalesi, Kiev'in mezhep eşitliğini sağlayamamasını gösteriyor.

2018 yılının yalnızca dört ayında Kiev şunu dikkate almadı:

  • Üç UOK MP kilisesinin kasten yangın çıkarma olayı;
  •  Aşırı milliyetçi Azov Taburu, Aidar Tuburu ve UOK KP taraftarlarının Ptycha (Rivne Oblastı) köyündeki UOK MP kilisesinin ele geçirilmesi;
  •  Odessa Oblastı'ndaki UOK MP manastırı kapısının hürmetsizliği;
  •  Kiev’de UOK MP haçının düşürülmesi.

Tüm olaylarda polisin eylemsizliği, kanun dışı olarak nitelendi. Kutsal mekânların hürmetsizliğine soruşturmalar, insan hakları örgütlerinin şikâyetlere kadar mahkûm kararlarıyla başlatılmadı. Bu politika sürdürülürken görünmüyor ki Moskova Patrikhanesine bağlı Ukrayna Ortodoks Kilisesi'ne alternatifin kurulması, Ukrayna'da mezhep ayırımını engelleyecek. Dahası UOK KP rahiplik ve piskoposluğun kişisel ve kurumsal çıkarlarına kanun dışı eylemlere ilgisizliği, Fener Rum Patriği I. Bartholomeos öncülüğünde dini servisine tamamen aykırıdır.

Ukrayna'da Ortodoks sorunlar hakkında o yazı bu sitede yayınlandı: http://theorthodoxchurch.info/blog/news/to-whom-does-the-ecumenical-patriarch-wants-to-bestow-autocephaly/
 
Linkleri yazarının blugundan alıntıdır: (https://tamarlomidze.wordpress.com/2018/05/03/will-ecumenical-patriarch-encourage-sectarian-war-in-ukraine/).

KAPSAMHABER

YORUM EKLE

banner307

banner313