Alexa

Gaspıralı İsmail Bey Üniversitesi mi?

Büyük fikir adamı olan, hayatı boyunca düşünceleri ve faaliyetleri ile Türk Dünyası’nda birlik duygusunu ortaya çıkaran, kendisinden sonra gelen nesillere ilham kaynağı olan İsmail Gaspıralı adını taşıyan bir Üniversite neden Yok?

Gaspıralı İsmail Bey Üniversitesi mi?

Büyük Milliyetçi, Büyük bir fikir adamı ve dava adamı olan İsmail Gaspıralı Türk dünyasında unutulmayan isimlerden birisidir. herkes tarafından bilinen ‘’Dilde, Fikirde, İşte Birlik’’ sözü ile kaısaca bizlere neler yapmak istediğini ifade etmiştir.

Av. Namık Kemal Bayar tarafından kaleme alınan bir makaleyi okuyucularımızla paylaşmak istiyoruz.

Tarihten Günümüze Işık Tutuyor: Gaspıralı'nın Eğitim Kooperatifleri

"Türkiye’de onlarca üniversite var, Türk Cumhuriyetlerinde var, bırakın bu muhteşem insanın adının bir üniversite adının verilmesini bir yana, adına bir enstitü bile yok."

24 Eylül 1914 günü rahmetli olan Gaspıralı İsmail Bey’i ve onun hizmetlerini günümüz Türk Dünyası ne kadar idrak ediyor? Onu, fikirlerini ve yaptığı hizmetleri ne kadar içselleştiriyor? Bu soruya kısaca 100 puan üzerinden bir değerlendirme yapacak olursam iyimser tarafımdan bakarak 5 puan verebilirim.

Öyle olmasaydı günümüzde çoktan bir üniversitenin adı Gaspıralı İsmail Bey adı verilirdi. Türkiye’de onlarca üniversite var, Türk Cumhuriyetlerinde var, bırakın bu muhteşem insanın adının bir üniversite adının verilmesini bir yana, adına bir enstitü bile yok.

Özellikle SSCB dağılıp bağımsız Türk Cumhuriyetleri kurulduktan sonra, Rusya’ının esareti altındaki Türk ve Müslüman toplumlarla irtibatlar kolaylaştığında İsmail Gaspıralı’nın “Dilde Fikirde İşte Birlik” Şiarı sinlerce defa dile getirildi. Birçok etkinliğin şiarı oldu, tıpkı Eskişehir’in Türk Dünyası kültür başkenti olduğu yıldaki etkinliklerin ana sloganı olduğu gibi.

İsmail Gaspıralı gibi hizmetleriyle, fikirleriyle umum Türk Dünyasını kapsayan ve Türk Dünyasının hemen her yerinde ona ayak uydurmuş, ona yoldaş olmuş, fikirdaş olmuş onun yolunda gitmiş, onun fikirleriyle yetişip gözünü açmış milletine hizmet etmiş ülküdaşları olan başka kim var?

Eğitim reformuyla ve açtığı, açılmasına vesile olduğu, Kaşgar’dan Balkanlara, İstanbul’dan Sibirya’ya 5000”den fazla Usulü Cedit okullarıyla Türk Dünyasının aydınlamasına yaptığı öncülük, 1883 yılından 1918’e kadar yayınlanarak Türk Dünyasını, İslam Dünyasını kucaklayan Tercüman gazetesi ve diğer muazzam hizmetleri gözönüne alındığında adının bir üniversiteyi şereflendirmesi iyi olmaz mı?

Hak etmiyor mu?

Bakalım Gaspıralı İsmail Bey adının bir üniversiteye verilmesi şerefine, hangi Türk cumhuriyeti hükümeti, hangi devlet adamı, devlet yetkilisi nail olacak?

KAYNAK: QHA


İSMAİL GASPIRALI KİMDİR?

1878'de Bahçesaray belediye başkan yardımcısı olan İsmail Gaspıralı, aynı zamanda Tercüman-ı Ahval-i Zaman gazetesini de çıkardı.
Gaspıralı, 20 Mart 1851 tarihinde Kırım’ın Bahçesaray şehri yakınlarındaki Avcıköy’de doğdu.Moskova Harp Okulu'nda öğrenim gören Gaspıralı, Mustafa Mirza Davidoviç ile birlikte Rum asilerine karşı mücadele eden Osmanlı güçlerine katılmak için İstanbul’a geldi. Fakat yolculuğu sırasında yakalanarak alıkonulunan Gaspıralı, 1868’de Bahçesaray’da bulunan Zincirli Medresesi'nde Rusça öğretmenliğine başladı.1872’de buradan ayrılarak Paris’e giden İsmail Gazpıralı, 1874'de de Osmanlı Devleti'nde zabit olmak amacıyla İstanbul'a geçti. Ancak bu hayalini gerçekleştiremeyerek Kırım'a geri döndü.

1878'de Bahçesaray belediye başkan yardımcısı seçilen Gaspıralı,1 yıl sonra da başkanlık makamına getirildi ve Bunun yanında 5 yıl boyunca da bu görevini devam ettirdi. İsmail Gaspıralı, 24 Eylül 1914 tarihinde hayatını kaybetti.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2018, 13:20
YORUM EKLE