Yandex Metrika

Halistin Kukul: Uluslararası Canik Sempozyumu

Samsun Canik Belediye Başkanlığı tarafından tertip edilen "Geçmişten Günümüze Çocuk ve Şehir" konulu "IV. Uluslararası Canik Sempozyumu"na, ben de, "Medenîleşme Yolunda Çocuk ve Edebiyât Münâsebeti" başlığını taşıyan tebliğimle katıldım.

Halistin Kukul: Uluslararası Canik Sempozyumu
17 Mayıs 2015 Pazar 12:50

15-17 Mayıs 2015 târihleri arasında Samsun Canik Belediye Başkanlığı tarafından tertip edilen "Geçmişten Günümüze Çocuk ve Şehir" konulu "IV. Uluslararası Canik Sempozyumu"na, ben de, "Medenîleşme Yolunda Çocuk ve Edebiyât Münâsebeti" başlığını taşıyan tebliğimle katıldım.

Sempozyum Kurulu Başkanlığını Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Genel Koordinatörlüğünü Prof. Dr. Osman Köse, Sekreteryasını Cihad Lütfullah Gürler ve Yürütme Kurulu Üyeliklerini de Canik Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Göz, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hamza Aygün, Basın Danışmanı Musa Öztürk, Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu, Doç. Dr. Önder Duman, Doç Dr. Dilşen İnce Erdoğan, Doç. Dr. Zafer Gölen, Doç. Dr. Zübeyde G. Yağcı ve Yrd. Doç. Dr Nurten Çetin'in yaptığı takdire şâyân bu ilmî faaliyeti, 'tebrik' kelimesiyle ifade etmenin yeterli olamayacağı kanaatini taşıyorum .

Bugün; Türkiye gibi, okuma oranı binde birlerde bulunan ve üniversiteleri, dünya üniversiteleri arasında itibarlı bir mevkiye sahip olamayan bir ülkenin, nüfusu yüz elli bin civarında olan bir belediyesi yâni Canik Belediyesi tarafından milletlerarası seviyede böyle bir 'sempozyum' düzenlenebiliyor ve bunu da başarıyla neticelendirebiliyorsa, bunun sebeplerini iyiden iyiye düşünmek ve ciddî olarak analiz etmek lâzımdır.

Ve; soruyu: "Niçin, başkaları değil de burası?" diye, yerinde sormak gerekir.

Ve; "Niçin, daha çok imkâna sâhip olanlar değil de burası?" diye muhakeme yapmak gerekir.

Şüphesizdir ki, bu, 'ilim adına' alkışlanacak bir durumdur. Bu alkışı esirgemek ve ondan imtinâ etmek 'hasedlik'ten başka bir şey de değildir.

Burada, kıskançlık değil; imrenme, takdir, teşvik ve tebrik esas olmalıdır!..

Düşününüz ki; dört ayrı salonda iki gün içersinde, tam otuz üç oturum yapılıyor. Verilen bilgiye göre; sempozyuma üç yüz civarında müracaat oluyor, bunların yüz seksen kadarı, katılmaya değer bulunuyor ve çeşitli mazeretleri sebebiyle de on beş-yirmi civarında katılamayan olmasına rağmen, takriben yüz altmışın üzerinde ilim adamının tebliğ sunmasına imkân ve fırsat hazırlanıyor ve oldukça zengin bir dinleyiciyle de muhatap olunuyor. Alkışlanmaz mı?..

Bunun, kat'iyyen, kolay bir mes'ele olduğunu düşünmeyiniz. Bu seviyedeki ilmî bir toplantıyı yapabilecek üniversite sayımız bile azdır. Mes'ele, sâdece 'maddî' değildir. Yurt içinden ve yurt dışından, bu kadar ilim adamı bir araya getirilip, onları belli bir mevzûda düşündürebilme mes'elesidir ki, bu da, ayrıca, düşünmekte geç kaldığımız ve insanımızı ve coğrafya(ları)mızı yakından ilgilendiren "Çocuk ve Şehir" gibi, çok mühim ve çok hassas bir mevzûya parmak basmak ve ilâç olmak mânâsındadır.

Tekraren söylüyorum; bir takım 'teknolojik âletler'in oyun vâsıtası olarak çocuklarımızı ve gençlerimizi âdeta 'esir' aldığı bir dönemde, bu tür faaliyetler âcilen tedâvî edici 'ilâç'tan başka bir hüviyet taşımazlar.

Okuma zevki, okuma aşkı böyle aşılanır, böyle geliştirilir. Yanıma gelen ve diğer konuşmacı arkadaşlarımla istişâre eden gençlerin sayısı onlarcadır. Bu ne saâdettir ki, buna zemin hazırlanmıştır!..Bizlere böyle bir haz ikrâm ediliyorsa, bu sempozyumu hazırlayanların huzurunu siz düşününüz!..Ne kadar hârika bir duygu, değil mi?

İşin bir başka sevindirici tarafı da, bütün bu tebliğlerin belli salonlarda yapılan konuşmalar olarak kalmaması ve bunların kitap hâline getirilme müjdesinin, bizzat Canik Belediye Başkanı Osman Genç tarafından dile getirilmesi olmuştur.

Bunun da ikinci bir teminatı; 24-26 Ekim 2013 tarihinde yapılan "III. Uluslararası Canik Sempozyumu" bildirilerinin, Prof. Dr. Osman Köse'nin nezaretinde hazırlanarak, büyük boy ve iki ayrı kitap hâlinde, toplamda 1347 sayfalık eser olarak bütün katılımcılara ve ilgililere hediye edilmesidir.

Sempozyuma katılan değerli ilim adamlarımızın tamamının isimlerini yazmam elbette ki mümkün değildir. Ancak, umûmî bir kanaat ve malûmat vermek bakımından bâzı isimleri sunmak isterim: Prof. Dr. Bayram Kodaman, Prof. Dr. Salim Cöhçe, Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Prof. Dr. Kemal Arı, Doç Dr. Mübariz Ağalarlı, Dr. Tahir Şahbazov, Arş. Gör. Süleyman Tekir, Okutman Hatice Gündoğan, Yrd. Doç. Dr. Fikret Uslucan, Yrd. Doç. Dr. Cafer Özdemir, Doç. Dr. Zekai Mete, Doç. Dr. Hatice Palaz Erdemir, Prof. Dr. Dursun Ali Akbulut, Prof. Dr. Osman Köse, Prof. Dr. Fahri Sakal, Yrd. Doç Dr. Selim Özcan, Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu, Dr. Cenk Demir, Yrd. Doç. Dr. Seda Özsoy, Yrd. Doç. Dr. Yılmaz Irmak...

Sempozyumun umûmî değerlendirme bölümünde bir konuşma yapan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, geleceğe dâir güzel bir tablo çizerek - özet olarak- şunları söyledi: YAZININ DEVAMI

 İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.