Hibrit eğitim Ne Demek? (Hibrit Nedir)

Hibrit eğitim ne demek olduğu merak ediliyor. Peki hibrit nedir, hibrit eğitim ne anlama geliyor?

Kapsam 02.09.2021, 22:52
Hibrit eğitim Ne Demek? (Hibrit Nedir)

Hibrit eğitim, koronavirüs tedbirleri sonrasında uygulamaya alınan eğitim modellerinden biridir. Bir çok ülke tarafından da kullanılan hibrit eğitim, Öğrencilerin hem yüz yüze hem de online eğitim görebildikleri bir modeldir. Peki, kelime itibariyle ve anlaşılabilir bir dille hibrit nedir, hibrit eğitim ne demektir?

Hibrit Nedir?

Günümüzde, elektrik motoru desteği ile çalışan otomobili de temsil ediyor. Melez (biyoloji) - Hibrid olarak da bilinir, iki farklı Hayvanın  veya  bitkinin birleşmesinden ortaya çıkan yeni tür. Git gide azalan fosil yakıtlara alternatif olarak ortaya atılan bu yenilikçi teknolojinin hem kullanıcılara hem de doğaya pek çok yönden katkıları bulunuyor. Hibrit kelimesi dilimizde sıklıkla karşımıza çıkan sözcükler arasında bulunuyor. TDK’ye göre hibrit kelimesi Fransızca kökenlidir. Melez, İki farklı güç kaynağının bir arada bulunması anlamına geliyor.

Hibrit eğitim nedir?

Karma öğrenme, hibrit öğrenme, karışık öğrenme olarak da bilinen harmanlanmış öğrenmedir. Geleneksel eğitim metodunun çevrimiçi (online) eğitim materyalleriyle zenginleştirilmesidir. Kullanılan teknolojilerin yanı sıra farklı eğitim felsefelerinin geleneksel öğrenme ortamında birlikte kullanılması harmanlanmış öğrenme olarak tanımlanıyor.

Üniversitelerde hibrit eğitim modeli Nedir?

Üniversiteler, senato kararlarını duyurmaya başladı. Üniversiteler, hibrit eğitim sürecinde uygulama ağırlıklı bölümler yarı zamanlı olarak okula gidebilecek. Diğer bölümler, uzaktan eğitimine devam edecek.

Hibrit eğitim modelinde okula gidilir mi?

Hibrit eğitimde her gün okula gitme zorunluluğu yoktur. Türkçe, Fen gibi temel dersler okulda, yüz yüze verilecek. Coğrafya, beden eğitimi, tarih, hayat bilgisi, sanat gibi dersler ise uzaktan eğitim olacak. Bir grup pazartesi, çarşamba, cuma bir diğer grup ise salı, perşembe, cumartesi günleri okula gidecek.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)