Alexa

Hüseyin Kurt: Devletin Yapısını Değiştirmek

Hüseyin Kurt, "Devletin Yapısını Değiştirmek" başlıklı makalesinde, “Parlamenter Hükümet Sistemi ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerinde değerlendirmelerde bulundu.

Hüseyin Kurt: Devletin Yapısını Değiştirmek

24 Haziran 2018 erken seçimlerinin süresi çok kısa olması dolayısıyla partiler çok hızlı hareket ederek meydanlara bir an önce inmek için hazırlıklarını tamamladı. Diğer taraftan seçim telaşıyla her  ne kadar parlementer sistem ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerinde tartışmaların ateşi düşsede aslında kafalarda hep bir soru işareti olarak kaldı. Kapsamhaber yazarı Hüseyin Kurt, aslında kafalardaki soru işaretlerini biraz daha "bold" yaparak meseleyi farklı yönlerden değerlendiriyor.

"Seçimler baskın olunca alelacele uyum adına düzenlemeler yapmak gerekiyor." diyen Kurt, zamanın darlığından bahsederek, “Cumhurbaşkanı” ibaresi metinlerde bul-değiştir yapılarak “Başbakan” yapılıyor." diyor.

Yazar Hüseyin Kurt'un makalesi şöyle:

Referandumdan bugüne geçen 12 aylık süreyi meclis iradesinde değerlendiremediğimiz gibi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” için gereken uyum değişiklikleri kanun yerine KHK düzenlemeleri ile 1 aya sıkıştırılarak yapılacak. Bu durum referandum sonrası mecliste ihmal edilen düzenlemeleri çıkarma yetkisini meclis iradesinden alarak OHAL’de KHK’lar ile bürokratlara devretmektir. Demokrasi ve millet iradesi adına sakıncalı bir durumdur. “Parlamenter Hükümet Sistemi yerine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” dediğimiz ve dünyada bir örneği daha olmayan bu sistemi daha tartışamadan, neler getirip neler götüreceğini mecliste taraflarından dinleyemeden bir KHK ile düzenlemeler toptan çözülecek. Hal bu ki; Dünya tarihinde ihtilaller, devrimler, savaşlar, iç çatışmalar olmadan değişmemiş rejimi referandum ve devamında seçimlerle değiştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti, devamında bir kaos ve karmaşa yaşamamak adına uyum ile ilgili düzenlemeleri KHK yerine mecliste kanunlar ile yapmalıydı.

Rejim değişikliği ile mecliste bulunan milletvekillerinin bir nevi “encümen” durumuna dönüşeceği bu düzende devlet yapısından da birçok değişikler olacak. Bu değişiklikler ile ilgili olarak Başbakan tarafından TBMM’ye 08.05.2018’de sunulan “6771 sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlanması Amacıyla Çeşitli Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Konusunda Yetki Kanun Tasarısı” içerisinde birçok işaret ve izleri barındırıyor.

Yasa tasarısıyla, yasama yetkisinin, yani Meclis İçtüzüğünü ve kanuni düzenlemeleri yapma yetkisinin, Anayasa’nın 7. maddesi ile çelişecek bir şekilde Hükümete devri istenmekte. DEVAMI İÇİN TIKLA

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2018, 15:14
YORUM EKLE

banner307

banner313