Alexa
banner314

İhtida Nedir? (İhtida Töreni )

İhtida ne demektir anlamı nedir. İhtida eden kimseye ne ad verilir. Terim olarak ve kelime olarak ihtida. sıkça duyduğumuz bu kelimenin islam'da karşılığı nedir?

İhtida Nedir? (İhtida Töreni )
banner327

Sözlük anlamıyla İhtida demek, doğruyu bulma, hidayete erme, başka bir dinden çıkıp müslüman olma, müslümanlığı kabul etmek demektir. Diğer dinlerden veya dinsiz iken İslâm'a girme anlamında bir terim olan ihtida sözlükte, "doğru yolu bulmak; yol göstermek" manalarına gelen hüdâ (hedy hidâyet) kökünden türemiş olup "gerçeğe ulaşmak doğru yolu bulmak" demektir.

Terim olarak inançsızken, başka bir dine mensupken İslâm'ı benimsemeyi ifade eder. İhtida eden kimseye mühtedî adı verilir.

Din değiştirme, Batı dillerinde "conversion" kelimesiyle karşılanır. din değiştiren kimseye ise "convert" denmektedir. İhtida sadece İslâm'a girişi tanımlarken, "conversion" geniş bir alanı içine almaktadır.

Samimi bir duygu ile kendi toplumunun dinî değerlerini reddederek başka dinlerde tatmin arayan bir kimse bu tecrübeyi yaşayabileceği gibi farklı bir din mensubu ile evlenmek isteyen kişi de görünüşte dinini değiştirebilir ve zamanla yeni dinini samimiyetle benimseyebilir.

İHTİDA TÖRENİ

İşin özeti, İhtida merasimi, Müslüman olacak olan başka bir dine mensup kişilerin Kelime-i Şehadet getirerek, Müftülük makamında yapılacak olan din değiştirme hadisesi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 03:46
YORUM EKLE

banner307

banner325