Alexa

İnönü Üniversitesi'nde Anadolu'nun Fethi Anlatıldı

İnönü Üniversitesi Türk Dünyası topluluğu tarafından "Fethedilenlerin Gözünden Anadolu'nun Fethi" konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu katıldı. 

İnönü Üniversitesi'nde Anadolu'nun Fethi Anlatıldı

İnönü Üniversitesi Türk Dünyası topluluğu tarafından "Fethedilenlerin Gözünden Anadolu'nun Fethi" konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu katıldı. 

Prof. Dr. Tellioğlu konuşmasında Anadolu'nun fethi sırasında Anadoludaki Hristiyanların çeşitli endişeler taşıdığını ve bu yüzden Romalılarla birlikte hareket ettiğini söyledi. Müslüman olmak ya da yok edilmek seçeneklerinden birisini tercih etme zorunda kalacağını düşünen Hristiyanların Anadolu'nun fethine direndiğini anlatan Tellioğlu, ancak fetih tamamlandıktan sonra bu korkularının yersiz olduğunu gördüklerini vurguladı. Türklerin dini ve mezhebi özgürlük verdiği Monofizit Hristiyanlar benzer tavrı Romalılardan görmemişti. Ermeni ve Süryani tarihçileri  bu yüzden Türklere bakışını yenilemek zorunda kalmıştı. Bizans kaynaklarının Anadolu'nun fethi sırasında Romalıların içinde bulunduğu durumu anlamaya yarayan çok önemli bilgiler içerdiğini vurgulayan Tellioğlu, ikinci Haçlı seferi sırasında 1150'li yıllardan itibaren Anadolu'ya, Türklerin ülkesi denilmeye başlandığını, 1176 Miryakefalon yenilgisiyle de Romalıların Anadolu'yu Türklerden geri alma umudunu yitirdiklerini söyleyerek sözlerine son verdi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2017, 16:48
YORUM EKLE

banner325