Yandex Metrika

IŞİD, BOP'un (b) planıdır

Ortadoğu Gazetesi Yazarı Orhan Karataş IŞİD'in ABD planı olarak ortaya çıktığını savundu.

IŞİD, BOP'un (b) planıdır
21 Eylül 2014 Pazar 02:15

Ortadoğu Gazetesi Yazarı Orhan Karataş IŞİD'in  ABD planı olarak ortaya çıktığını savundu.

-BOP'un aslı İsrail'e hizmettir 
-IŞİD nereden çıktı? 
-Türkiye kolay hedef 
-PKK ile kurduğu ortaklıkla ispatlamıştır.
-Kaybeden Müslümanlardır. Kaybeden Türkiye'dir. Kaybeden mazlumlardır.


Ortadoğu Gazetesi Yazarı Orhan Karataş'ın makalesi şöyle:

Irak ve Suriye gönüllü biçimde parçalanmaya razı edilmiş durumdadırlar.

BOP'un ne olduğunu bilmeyenlere veya unutanlara bir defa daha anlatmak gerekiyor. ABD'nin güvenlikten sorumlu danışmanı ve eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, 7 Ağustos 2003 tarihli Washington Post gazetesinde, "Transforming The Middle East - Ortadoğu'yu Dönüştürmek." Başlıklı bir yazı yayınladı. Rice bu yazısında Fas'tan Basra körfezine kadar Ortadoğu'da bulunan 22 devletin rejiminin, sınır ve haritalarının değiştirileceğini, Türkiye'nin de bunların içinde olduğunu belirtti. 

BOP'un aslı İsrail'e hizmettir 

İşte bunun adına da, Büyük Ortadadoğu Projesi (BOP) dediler. Bu proje ile neyi amaçladıklarına bakınca şunları görüyoruz: İki kutuplu sistemin sona ermesinden sonra, ABD kendisine rakip olabilecek yeni bir gücün oluşmasına meydan vermemek ve Avrupa Birliği, Çin ve Japonya gibi potansiyel güçleri bölgeden uzak tutmak. Ortadoğu bölgesinde bulunan petrol, doğalgaz ve su kaynaklarını kontrole almak. Bu menfaat düzenine zarar verebilecek terörist yapılar da dahil, bütün oluşumları önlemek. Ve İsrail'in yalnızlığına son vermek ve emniyetini sağlamak. İşte bu sebepledir ki, biz bu projenin aslının "Büyük İsrail Projesi" olduğunu hep söyledik ve yazdık. 

 IŞİD nereden çıktı? 

Bu projede en önemli rolü Türkiye, daha doğrusu AKP hükümeti oynamaktadır. AKP zaten bu sebeple iktidara taşınmış ve orada tutulmuştur. Eşbaşkanlığı kabul etmekle kalmamış, halının altına süpürülmeme karşılığında "kullanılmaya hazır oldukları" teminatı vermişlerdir. Adına "Arap Baharı" denilen bölgedeki büyük yıkım, bu projeye bağlı olarak hayata geçirilmiştir. Projenin uygulanması sırasında bölgedeki terör örgütleri ile işbirliği yapılırken, kontrol dışı bazı örgütlenmelerin olduğu gözden kaçmıştır. IŞİD böyle bir ortamda ortaya çıkmış, bölgedeki belirsizlikten istifa ederek büyümüş ve zamanını beklemiştir. 

 Türkiye kolay hedef 

AKP her durumda üzerine düşen görevi ne pahasına olursa olsun yerine getirmekten geri durmamıştır. Biraz zayıf kaldığı durumlarda da hemen sopa gösterilmiş ve ayar verilmiştir. Projenin sahibi ABD, BOP'u hayata geçirirken beklemediği dirençlerle karşılaşmış, yıkılan yapıların yerine yenisini koymakta büyük zorluklar yaşamıştır. Bu durum hem büyük külfet getirmiş, hem de insan kaybını arttırmıştır. Amerikan kamuoyunun tepkilerinin de artması ile bir geri çekilme mecburiyeti doğmuş, ancak projenin uygulanmasından asla vazgeçilmemiştir. ABD'nin geri çekilmesiyle birlikte Eşbaşkanlık yürüten AKP yüzünden Türkiye bölge ülkeleri ve özellikle ABD'nin büyütüp beslediği, silah ve imkan verdiği bütün terör örgütleri için hedef haline gelmiştir. 

 Irak ve Suriye 

Bu noktada hemen belirtelim, IŞİD ABD planı olarak ortaya çıkmamıştır, ama ABD'nin işini kolaylaştırmış ve yeni bir hamle yapmasına zemin hazırlamıştır. Şimdi IŞİD bahane edilerek bir taraftan Müslüman Müslümana kırdırılırken, diğer taraftan BOP'a kaldığı yerden hem de çok daha hızlı ve etkili şekilde devam etme imkanı yakalamışlardır. Silah zoruyla bölmeye çalıştıkları Irak ve Suriye gönüllü biçimde parçalanmaya razı edilmiş durumdadırlar. Mısır ve Libya'nın akıbetinin de farklı olmayacağı anlaşılıyor. Buralarda sonuç alınması durumunda BOP'un diğer hedeflerine yönelmek çok daha kolay olacaktır. 

 Kontrolde tutarak kullanma 

IŞİD, ABD için bulunmaz bir fırsat olmuş ve (b) planı olarak yeni imkanlar ortaya çıkarmıştır. IŞİD'le mücadele için koalisyon gücü oluşturulması oyunun bir parçasıdır. Amaç bu örgütü kontrolde tutarak sonuna kadar kullanmaktır. Bunun için sadece havadan müdahaleyle yetiniyorlar ve sonunu getirecek bir kara harekatına gitmiyorlar. Karadaki mücadeleyi yerel güçlere bırakacaklarını, bunun için de eğitim ve silah dahil, her türlü yardımın yapılacağını açıkladılar. Bölgedeki yerel güçlerin kimler olduğunu bakınca tablo daha da netleşiyor. Suriye'de ve Irak'da ABD'nin işbirliği yapıp silah vereceği yerel güçlerin tamamı ya PKK, PYD gibi terör örgütüdür veya Barzani gibi terör örgütleri ile bağlantılıdır. IŞİD'den tek farkları ABD'nin kontrolünde, hatta emrinde olmalarıdır. Dolayısı ile verilecek ağır silahların ve sağlanacak imkanların tamamının terör örgütlerine gideceği aşikardır. 

 Türkiye'ye etkileri 

Bu tablo Condoleezza Rice'ın rejimleri ve sınırları değişecek 22 ülke arasına Türkiye'yi boşuna koymadığını da belgeliyor. Rejim değişikliği konusunda AKP zaten gerekeni yapmıştır. Sınırların değişmesi konusunda da ne kadar istekli olduğunu PKK ile kurduğu ortaklıkla ispatlamıştır. İçeride AKP üzerinde tam bir hakimiyet kuran PKK, ağır silahlara ulaşma ve böylece uluslararası bir konum alma zeminine kavuşmuştur. PKK'nın terör örgütleri listesinden çıkarılma tartışmalarının bu dönemde yoğunlaşması da, içeride okul ve bayrak yakmakla başlayan isyan provaları da asla tesadüf değildir. YAZININ DEVAMIİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.