Alexa

Koray Aydın'dan Önemli Basın Açıklaması

Eski Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın'dan YSK'nın mühürsüz zarf ve oy pusulası kararına ilişkin basın açıklaması yaptı.

Koray Aydın'dan Önemli Basın Açıklaması
banner327

Eski Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın'dan YSK'nın mühürsüz zarf ve oy pusulası kararına ilişkin basın şöyle:

Ülkemiz, 15 Temmuz’da gerçekleşen hain darbe girişimi sonrasında, son derece önemli bir süreçten geçmektedir. Bu sürecin dönüm noktası, bugün gerçekleşmiş olan halkoylamasıdır. Bu halkoylaması, özü itibarıyla gelecek seçimleri ve daha çok gelecek nesilleri etkileyecek derecede önem arz etmektedir.

Bilindiği üzere YSK (Yüksek Seçim Kurulu), daha oylama devam ederken, “Sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulalarının ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılması” yönünde bir karar almıştır.

Ülkemizin Olağanüstü Hal şartlarında, böylesine hayati bir halkoylamasına gitmesi yetmezmiş gibi YSK’nın, Cumhuriyet tarihinde görülmedik bir şekilde, seçim günü aldığı karar, demokrasimize ve milli iradeye vurulmuş bir darbedir.

Bu karar, seçimlerin tarafsızlığını ve güvenilirliğini tartışmalı hale getirmiş; ayrıca organize seçim hilelerine de son derece elverişli bir zemin hazırlamıştır. Söz konusu karar, o kadar geniş bir hile yapma alanı yaratmıştır ki söz gelimi, seçim sonuçlarından tatmin olunmayan sandıklara dışarıdan takviye yapılması bile mümkün hale gelebilecektir.    

Bu yanlıştan derhal dönülmeli; hiç olmazsa YSK, Anayasamızda ve ilgili mevzuatta yükümlü olduğu şekilde, tarafsız ve bağımsız hareket etme mecburiyetini, bu kadar açıkça ihlâl etmemelidir.

Uluslararası toplumun bile gündeminde önemli yer tutan bu halkoylaması, mevcut haliyle yalnızca millî iradeyi kanatmayacak; aynı zamanda ülkemizin ve ebed müddet devam edecek olan devletimizin de itibarına gölge düşürecektir.

Bu yanlıştan dönülmediği müddetçe, sonucu ne olursa olsun halkoylaması tartışmalı hale gelecek ve 1946’daki açık oy-gizli tasnif sistemi gibi demokrasimizde yüzümüzü kızartacak bir karar olarak tarihe geçecektir.

Nihai karar ve değerlendirme, her zaman inandığımız gibi Türk Milleti’ne aittir.

           

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2017, 20:47
YORUM EKLE