Yandex Metrika

Kukul'dan Bir şehit Mektubu...

Güneş ne zaman karanlığa esir olmuştur ki, şimdi olsun!..Yıldızlar, yeni günü, dâimâ güneşe devrederek geceyi arkaya atarlar!..

Kukul'dan Bir şehit Mektubu...
11 Eylül 2015 Cuma 11:19

Güneş ne zaman karanlığa esir olmuştur ki, şimdi olsun!..Yıldızlar, yeni günü, dâimâ güneşe devrederek geceyi arkaya atarlar!..

Şehitler; hiç sönmeyen güneşimizdirler. Onlar; dünyâ durdukça, Türk milletine kılavuz olacaklardır. Şanlı Peygamberimizin ordusu, şehitlerin mekânıdır.

Onlar için "ölüdür"ler denmemesinin sırrını iyi kavramak ve idrâk etmek gerekir. Ne için mücâdele verdiklerini, bu genç yaşlarında, sâdece "yârdan değil serden" de nasıl geçtiklerini uyduruk sözlerle değil, dolu dolu zihinlere yerleştirmek, kalblere / gönüllere kökleştirmek gerekir.

Öyle yavan, öyle üstünkörü, öyle eveleme - gevelemeyle , ağız dalaşıyla değil, hakîkî rûhuyla kendilerini vatan için fedâ edenlerin mânâlandırdığı dünyâyı maalesef yeniden tahlil etmemiz gerekir.

Dünyâ nimetleriyle dopdolu keyif sofralarında karın doyuranların attıkları "fakîrlik" nutuklarıyla değil, mânânın hakîkîsini dünyâ nimetlerine tercih eden gencecik sevdâlıların "Vatan sevgisi îmândandır" aşkıyla kendilerini ortaya koymalarındaki saâdet hissiyatını iyi analiz etmek gerekir.

Dargeçit'te şehit olan dört polisimizden biri olan Adanalı Âkif Hatunoğlu'nun cebinden çıkan "vasiyetnâme", son devrin hâdiselerini 'ictimâîyatçı nazarıyla' ortaya koyan son derece mühim târihî bir vesîkasıdır.

Şehit Hatunoğlu'nun mektubu, aynı zamanda bir "îmân âbidesi"dir. Âbide, illâ da maddî bir kaide / vücût / sütûn değildi. Bu "mektup" ; bütün şehitlerimizin namına yazılmış, son dönemi tavsîf eden, ictimâî bir hulâsadır.

Allahü teâlâ, O'na, öyle bir his bahşetmiş ki, O'ndaki îmân, şehâdetinden önce kâğıda dökülmüştür.

Bu nasıl bir histir ki, bir kız çocuğu babası olan henüz yirmi dokuz yaşındaki bu kahraman insan, bunları yazabiliyor.

Kaç kişimiz, böyle düşünebilir ve ölüm ânını yaşayarak, 'ölüm'den sonrasını böyle tasvir edebilir?

Böyle bir tasvir için, kim, kalemine uzanabilir? Hangi el, o kaleme bu satırları yazdırabilir?

Kolay mı sanıyorsunuz bunu? YAZININ DEVAMIİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.