Alexa
banner314

Kurt'tan Çarpıcı Açıklama: Genel Af Çıkacak mı?

Yazar Hüseyin Kurt, MHP Lideri Bahçeli'nin Af önerisiyle birlikte son günlerde gündem haline gelen af tartışması mahkum yakınlarına ümit verdi. İnsanlar şimdi merak ediyor: Af çıkacak mı? Genel af çıkar mı?

Kurt'tan Çarpıcı Açıklama: Genel Af Çıkacak mı?
banner327

Son günlerde Af çıkacak mı çıkmayacak mı tartışması oldukça popüler hale geldi. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli'nin sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklama ile neredeyse seçimleri unutturan af tartışmaları sonrasında hükümetten gelen olumsuz gibi cevaplar dahi tartışmaların önünü kesemiyor.

"AF ÇIKACAK"


Hüseyin Kurt, af  konusunda biraz daha temkinli yaklaşarak ve enine boyuna iyi düşünülmesi gerektiği hususuna dikkat çekerek kendi görüşünü dile getirdi. Kurt özet olarak: "AF ÇIKACAK" dedi 

"Çıkmasını isteyen ve istemeyenler için çok sayıda bilinmeyeni barındıran ağır bir denklemdir af!" diyerek şu şekilde bir değerlendirmede bulundu:

Kimisine göre adaletsiz ve çarpık yargıyı dengeleyecek bir başka çarpıklık noktası. Sürekli hata veren aksayarak yavaş çalışan bir bilgisayarı toptan formatlamak, bazen de yeniden başlatmak gibi! “Af” kelimesi cezaevlerindeki tutuklu hükümlüler için özgürlüğün ve umudun anahtarıdır. Bu anahtarı gösterip vermezsen cezaevlerinde huzursuzluğa ve kaosa neden olursun!

“Af” siyasi erk tarafından 1000 düşünüp 1 söylenmesi gereken bir kelimedir.

Cezaevlerinde; Adli suçlardan 189 bin tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Terör ve organize suçtan ise 50 bin tutuklu, hükümlü cezaevlerinde!

Toplam tutuklu hükümlü sayısı 240 bin olmasına karşın cezaevlerinin kapasitesi 209 bin.

Hükümlü sayısı ise yaklaşık 130 bin.

2000 yılında “Rahşan Affı” ile 70 bin tutuklu ve hükümlünün ek yasa değişimleri ile birlikte 45 bini serbest bırakılmıştı.

O dönem af için Rahşan Ecevit; “Ben affı garibanlar için istedim, katiller yararlandı” demişti.

“Af” ince elenip sık dokunması gereken bir konu. Af düzenlemesi aceleye getirilmemeli ve iyi filtre edilmeli.

Af, kamu vicdanında adaletsizlik duygusunu artıracak ve suç ve suçludan dolayı oluşan mağdurların vicdanlarını mahkûm edecek ise toplumsal barıştan bahsedemeyiz.

Suçlunun affı, suçun tarafı olan mağdurun vicdan mahkumiyeti olmamalı!..

Yoksa “kader mahkûmuna af” diyerek adalete olan inancı tümden yitirmiş oluruz.

Ceza infaz kurumlarını boşaltma gereğiyle affa başvurulması, cezasını çekmeyen kişilerin topluma gelişigüzel dönmelerine ve onların önemli bir kısmının yeniden suç işlemelerine yol açar.

Bu nedenle muhtemel bir af ile çıkacakların toplum, suçlu ve mağdurların sosyolojik etkilerini de göz önünde bulundurarak bir düzenleme yapmak, gerekir ise salıvermelerin bir süreç dâhilinde yapılması gerek.

Türkiye’nin aflar tarihi!

TBMM kurulduğu tarihten bu güne kadar genel, kısmi ve belli bir konuya yönelik aflar olmak üzere çeşitli adlar altında 100'ü aşkın af yasası çıkarıldı.

Türkiye ilk genel af ile 7 Ocak 1922'de tanıştı.

Bunu 1923 ve 1924 afları izledi.

1933 yılında Cumhuriyet’in 10. yılı, 1960 yılında 27 Mayıs İhtilali ve 1974 yılında Cumhuriyet’in 50. yılı nedeniyle yapılan dört başı mamur aflarla birlikte tam 10 genel af niteliğinde af ve 4 genel affa ek yasa çıkarıldı.

“Rahşan Affı” olarak bilinen 2000 ve 2002 yıllarında çıkarılan şartlı salıverme ve cezaların ertelenmesine dair yasalar da buna eklendiğinde Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ortalama her 6,5 yılda bir genel af çıkarılmış oldu.

Toplumsal rehabilitasyona katkı açısından af!

MHP lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin, kader kurbanları için çıkarılması düşünülen af kanununun sınırlarını net aslında;

5237 Sayılı TCK'nın;

302. maddesi ile 316. maddesi arasında düzenlenen ‘Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar' başta olmak üzere; TCK'nın 188. maddesinde düzenlenen uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti suçları,

103. maddesinde düzenlenen çocukların cinsel istismarı,

82. maddesinde düzenlenen adam öldürmenin nitelikli halleri düzenleyen adam öldürmenin nitelikli halleri,

Anayasanın 169. maddesinde düzenlenen ormana karşı suçlar hariç olmak üzere, 5237 sayılı ceza kanunun ile özel kanunlardaki suçlar af kapsamı dışındadır.

Ve merak edilen soru;

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimleri öncesi veya sonrası genel af çıkacak mı?

Şahsi görüşüm; Af çıkacak!

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 14:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Derya buyukbal
Derya buyukbal - 11 ay Önce

Adlimahkuma afff istiyoruz sucsuz yere yatan bird
Suru insan var

elif yazar
elif yazar - 11 ay Önce

Mahkumlara af çıkması güzel bir şöy. insanların özgürlükleri her şeyden daha önemli

SEVAL ÖNCÜ
SEVAL ÖNCÜ - 11 ay Önce

ADLI MAHKUMLAR IÇIN AF GEREKLIDIR

Mahkum eşi
Mahkum eşi - 11 ay Önce

Çok güzel anlatmissiniz Hüseyin bey insAllah son günlerdeki af haberleri bir gün son dakika af çıktı sözüyle gerçek olur. Özgürlük istiyoruz artık .

ela sarısoy
ela sarısoy @Mahkum eşi - 11 ay Önce

Af çıksın artık. sabrımız tükendi. Ramazan Bayramında af tamam inşaAllah

Murat elibol
Murat elibol - 11 ay Önce

Af ckksin buna ihtiyarc var gozden kacamaz artik

Fatma yildiz
Fatma yildiz - 11 ay Önce

Ne olursunuz bir kereye mahsus çıkartın su yasayı sevdiklerinize kavusalim herkesin ikinci bir şansı hak ediyor ne olur sizde verin sevdiklerimizi bize verin ne olursunuz 6 senedir bekliyorum nişanlımi artık tukendik bittik ne olursunuz yalvariyoruz

murat
murat @Fatma yildiz - 11 ay Önce

Allah kurtarsın. İnşaAllah en geç seçime kadar olur bu iş. Hepimiz sevdiklerimie kavuşuruz. Kapsamhabere teşekkür ederiz duyarlı davranışları için.

Eda Ekinci
Eda Ekinci - 11 ay Önce

İnşAllah çıkar bekliyoruz

Özgür kovancı
Özgür kovancı - 11 ay Önce

Toplumsal barış adına af elzem olmuştur


banner307

banner325